Około 3 hektarowa działka w rejonie ulic Kolejowej, Grabiszyńskiej i Tęczowej niebawem zamieni się w plac budowy osiedla, które pomieści prawie pół tysiąca mieszkań na wynajem. Inwestycja to 8 budynków mieszkalnych o zróżnicowanej wysokości - 7 i 5 kondygnacji. Bloki pomieszczą także 6 lokali usługowych, z czego jeden zostanie przeznaczony pod przedszkole.

W strukturze mieszkań będą dominować te dwu i trzypokojowe, które stanowią aż 90% wszystkich lokali. W ramach osiedla powstanie także 526 miejsc parkingowych, głównie w garażach podziemnych.

„Jesteśmy w centrum miasta. Po przeciwnej stronie ulicy widać rewitalizowany park Lesława Węgrzynowskiego i mówię o tym, bo dla nas, we Wrocławiu, tereny zielone są niezwykle ważne. We Wrocławiu obserwujemy wiele podobnych pozytywnych transformacji, które kiedyś pełniły funkcję przemysłową i udaje się dokonywać tych rewitalizacji w ciekawy sposób. Jak widzę wizualizacje tej inwestycji to jestem przekonany, że tutaj też tak się stanie. Cieszę się z tak dużej inwestycji dla ludzi, po to aby mogli dobrze wystartować tu we Wrocławiu” – zaznaczył Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Autorzy projektu Nowej Kolejowej to krakowska pracownia architektoniczna B2Studio - laureaci konkursu na koncepcję osiedla, który spółka PFR Nieruchomości zorganizowała w 2018 roku. Architekci starali się wpisać w charakter miejsca. Forma budynków nawiązuje m.in. do zabytkowego otoczenia. Budynki w poziomie zostały podzielone na część dolną, ceramiczną, ciemną, nawiązującą materiałem wykończeniowym i wysokością do zabytkowych budynków na terenie inwestycji i część górną, jasną.

Na działce należącej do PFR Nieruchomości S.A. znajdują się obiekty zabytkowe - dawna kotłownia, budynek poczty i hala. Dawniej na tym terenie umiejscowiona była fabryka wagonów braci Hoffmann, a następnie budynki Niemieckiej Poczty Rzeszy. Spółka planuje nadać tym obiektom nowe funkcje handlowo- usługowe oraz biurowe. Dla tego obszaru zostanie opracowany odrębny projekt, który będzie uwzględniał wytyczne konserwatorskie.

„Dokładnie 4 tygodnie temu wraz z PFR Nieruchomości inaugurowaliśmy budowę osiedla w Zgorzelcu. Jest mi niezmiernie miło, że dziś możemy wspólnie zaczynać budowę we Wrocławiu. 469 mieszkań, 25 tys. powierzchni użytkowej mieszkań, zabezpieczenie wykopu tego osiedla to jest prawie kilometr, 70 tys. metrów sześciennych urobku do wywiezienia – liczby robią wrażenie, ale my mamy doświadczenie w takich realizacjach. Sama realizacja w 26 miesięcy jest wyzwaniem, ale biorąc pod uwagę nasze doświadczenie jestem przekonany, że to wystarczy na zrealizowanie tego projektu” – skomentował Ireneusz Kordalski, Dyrektor o. Wrocław PORR S. A.

Projekt Nowa Kolejowa to kolejna inwestycja spółki PFR Nieruchomości w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, która została uruchomiona w bieżącym roku na terenie Dolnego Śląska. Obecnie, poza inwestycją we Wrocławiu, trwa budowa 221 mieszkań w Zgorzelcu oraz 144 w Oławie.

W 2019 spółka przekazała najemcom 215 mieszkań przy ul. Husarskiej w Wałbrzychu. Dużym zainteresowaniem cieszą się także mieszkania oferowane przez PFR Nieruchomości w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem. W dwóch wrocławskich lokalizacjach – przy ul. Dąbrowskiego oraz ul. Zakładowej – znajduje się blisko 250 mieszkań, aż 95% z nich jest wynajęta.