Ograniczony dostęp do mieszkań na sprzedaż to już przeszłość?

W ubiegłym roku dało się zaobserwować stagnację w polskim sektorze mieszkaniowym. Mieszkania na sprzedaż nie cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, jak choćby w okresie wybuchu pandemii koronawirusa. Wówczas bowiem dało się zauważyć spore ożywienie w sektorze. Lokale mieszkalne cieszyły się zainteresowaniem nawet w okresie lockdownu. Niedługo potem jednak ceny mieszkań na sprzedaż zaczęły szybować w górę, a winę za to ponosiło pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju i wzrost inflacji. Dodatkowo niebotycznie wzrosły ceny materiałów budowlanych oraz wykończeniowych. Co więcej, nie dość, że stały się one dużo droższe, to dodatkowo czasem nie były w ogóle dostępne w hurtowniach, co wydłużało czas oczekiwania na dostawę towarów, a tym samym opóźniało postępy prac na budowach.

Rządowy program wsparcia w zakupie własnego M. wszedł w życie

W dniu 1 lipca 2023 roku w życie wszedł nowy rządowy program „Pierwsze Mieszkanie”. Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne. Jego celem jest ułatwienie zakupu lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Z tej formy rządowego wsparcia skorzystać mogą jedynie osoby, które nie ukończyły jeszcze 45. roku życia. Dodatkowo beneficjentem programu „Pierwsze Mieszkanie” mogą zostać wyłącznie osoby, które wcześniej nie były właścicielami nieruchomości o charakterze mieszkalnym, tj. nie posiadały prawa własnościowego do lokalu mieszkalnego ani domu jednorodzinnego.


fot. Pixabay

Sektor mieszkań na sprzedaż znów przyciąga nabywców

Mieszkania na sprzedaż obecnie notują wzmożone zainteresowanie ze strony nabywców. Polacy jakby czekali, aż nowy rządowy program wejdzie w życie. W lipcu ruszyła lawina wniosków w bankach, a biura nieruchomości odnotowały wyższą liczbę zapytań ofertowych. Największym zainteresowaniem cieszy się opcja „Bezpieczny kredyt 2%”, jednak również „Konto Mieszkaniowe” przyciąga beneficjentów. Często zakładają je osoby, które na przykład obecnie wynajmują lokum mieszkalne, ale w przeciągu kilku lat planują nabycie własnego mieszkania na sprzedaż. Na założenie konta decydują się też osoby, które chcą gromadzić środki finansowe na nieruchomości mieszkalne dla swoich dzieci.

Nabywcy znów snują plany...

Ożywienie wśród nabywców daje się zauważyć gołym okiem. Mieszkaniówka przyciąga zarówno w sektorze pierwotnym, jak również w sektorze wtórnym. Na powrót rośnie zainteresowanie większymi lokalami mieszkalnymi. Polacy snują plany zakupowe, nie brakuje też przekuwania zapytań ofertowych w transakcje sprzedaży. Można wnioskować, że mieszkaniówka na powrót nabrała wiatru w żagle. Z pewnością większa ilość zapytań o nowe lokale mieszkalne będzie stanowiła dla deweloperów zachętę do podejmowania się realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych na terenie kraju.


fot. Pixabay

Mieszkania na sprzedaż w ramach rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie” – o co chodzi?

Zadaniem nowego rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie” jest zwiększenie dostępności mieszkań na sprzedaż. Osoby, które do tej pory nie posiadały własnego M., będą mogły zrealizować to marzenie. W ramach programu dostępne są dwa filary. Pierwszym z nich jest "Bezpieczny kredyt 2%", a drugim - "Konto Mieszkaniowe. Beneficjenci programu „Pierwsze Mieszkanie” mogą wybrać taką opcję, która będzie dla nich najbardziej odpowiednia.

W przypadku "Bezpiecznego kredytu 2%" beneficjent programu może liczyć na uzyskanie dopłaty do hipoteki. Maksymalna kwota kredytu może wynosić 500 tysięcy złotych w przypadku singla, 600 tysięcy złotych w przypadku małżeństw z co najmniej jednym dzieckiem. Maksymalna kwota kredytu na dokończenie budowy domy wynosi 100 tysięcy złotych, o ile do tej pory był on budowany za gotówkę. Taka sama wysokość kredytu obowiązuje osoby, które prowadzą jednoosobowe gospodarstwo domowe. Kredyt w wysokości do 150 tysięcy złotych na dokończenie budowy domu mogą zaciągnąć osoby, które do tej pory budowały go za gotówkę i prowadzą gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem, lub w skład ich gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej jedno dziecko. Stopa oprocentowania kredytu jest stała w okresie pierwszych 120 miesięcy spłaty kredytu hipotecznego.

Jeśli chodzi o „Konto Mieszkaniowe”, to jego zadaniem jest ułatwienie beneficjentom zakupu lokalu mieszkalnego, lub budowy domu jednorodzinnego poprzez systematyczne oszczędzanie z możliwością uzyskania dodatkowej Premii Mieszkaniowej z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Środki zgromadzone na "Koncie Mieszkaniowym" mogą zostać przeznaczone na zakup lokalu mieszkalnego lub budowę domu jednorodzinnego. Z opcji tej mogą skorzystać beneficjenci którzy nie posiadają obecnie, ani nie posiadali nigdy wcześniej prawa własności do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Dodatkowo beneficjentom nie może przysługiwać spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego ani domu jednorodzinnego. Beneficjent programu "Pierwsze Mieszkanie" nie może też prowadzić innego Konta Mieszkaniowego ani Lokaty Mieszkaniowej.

"Konto Mieszkaniowe" jest prowadzone na podstawie umowy, którą beneficjent programu zawiera z bankiem prowadzącym konto. Warunkiem prowadzenia "Konta Mieszkaniowego" w ramach programu "Pierwsze Mieszkanie" jest dokonywanie przez beneficjenta stałych, comiesięcznych wpłat nie niższych niż 500 złotych i nie wyższych niż 2000 złotych.

Czy rządowy program rozruszał polską mieszkaniówkę?

Czy rynek mieszkaniowy rzeczywiście ożywił się dzięki pojawieniu się nowego rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie”? Zdecydowanie można mówić o ożywieniu w tym sektorze rynku nieruchomości w Polsce. Dużą zaletą programu jest możliwość nabycia lokalu mieszkalnego zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dzięki tak dużemu wachlarzowi ofert do wyboru, które wpasowują się w wymogi programu, ta forma rządowego wsparcia przyciąga kolejnych zainteresowanych nabyciem własnego M.

Poprawa sytuacji w sektorze mieszkaniowym być może wpłynie też na deweloperów i ich aktywność. W okresie pandemii dało się zauważyć wyciszenie, jednak obecnie deweloperzy na powrót interesują się realizacją wstrzymanych wcześniej projektów mieszkaniowych. Dzięki programowi „Pierwsze Mieszkanie” mogą liczyć na większą liczbę potencjalnych nabywców lokali, które będą wystawiali na sprzedaż w ramach swoich przyszłych inwestycji.