Realizacja osiedla w Toruniu rozpoczęła się jesienią 2020 roku. Inwestycja jest realizowana w technologii nowoczesnej prefabrykacji i postępuje w bardzo szybkim tempie. Gotowe ściany złożone z trzech warstw, posiadające warstwę izolacyjną i gotową elewację przyjeżdżają z fabryk i są montowane w budowie przez kilkuosobowe ekipy.

Obecnie finalizowany jest montaż ostatnich dwóch z ośmiu budynków składających się na toruńskie osiedle. Równolegle prowadzone są prace wykończeniowe wewnątrz bloków. Jak podkreśla firma Pekabex – generalny wykonawca inwestycji – prace budowlane postępują w tempie „budynek w miesiąc – piętro w tydzień”. Planowane zakończenie wznoszenia konstrukcji wszystkich budynków przypada na początek sierpnia.

Teren, na którym trwa budowa, położony jest po południowej stronie Wisły, między ulicami Okólną i Generała Władysława Andersa. Osiedle będzie składało się z ośmiu czterokondygnacyjnych budynków. W każdym z nich powstanie 40 mieszkań, po 10 na każdej kondygnacji. Na parterach przewidziano po dwa mieszkania przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Do niemal wszystkich lokali położonych na pierwszej kondygnacji będą przynależeć ogródki lokatorskie wydzielone żywopłotami. Zgodnie z projektem, przygotowanym przez warszawską pracownię S.A.M.I. Architekci, centralną część osiedla będzie stanowił plac, który znajdzie się przy głównym wjeździe od strony wschodniej. W jego bezpośrednim sąsiedztwie zostanie zlokalizowana część rekreacyjna z placem zabaw.

„Jak wiemy papier wszystko przejmie - można drukować ładne kolorowe rysunki, ale w tym wypadku realny efekt pozytywnie mnie zaskakuje, a tempo jest oszałamiające. Jak widać warto wracać do sprawdzonych metod realizacji w nowoczesnym wydaniu. Patrząc na przekrój prefabrykowanej ściany od razu widać, że jest to mercedes w porównaniu do rozwiązań komercyjnych.

Opracowując projekt przywiązywaliśmy dużą wagę do tego, żeby mieszkańcom się dobrze mieszkało - zaprojektowaliśmy bardzo dobre mieszkania, wygodne i duże - nie oszczędzaliśmy na wielkości pokoi czy łazienek. Wprowadziliśmy maksymalnie dużo nasadzeń drzew, żywopłotów i zieleni. Udało nam się także wzbogacić przestrzeń o ogródki w parterach. Nie mogę się doczekać momentu, kiedy wszystko już będzie gotowe. Na pewno będziemy dumni z tej inwestycji” – skomMariusz Lewandowski, właściciel pracowni S.A.M.I Architekci.

W Toruniu, podobnie jak w innych lokalizacjach, rekrutacja do mieszkań będzie miała dwuetapowy przebieg. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu czy najemca spełnia kryteria społeczne ustalone przez lokalny samorząd. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Torunia na dodatkowe punkty będą mogły liczyć m.in. osoby nie posiadające tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, rodziny z dziećmi i rodziny dotknięte niepełnosprawnością. Wnioski będzie można składać od 6 do 30 września za pośrednictwem strony internetowej. Każdy wnioskujący będzie musiał dostarczyć także dokumenty potwierdzające dane zawarte we wniosku.

Następnie samorząd dokona weryfikacji złożonych aplikacji i uszereguje je pod względem liczby uzyskanych punktów.

Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody – takie jak świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG Infomonitorze i Krajowym Rejestrze Długów.