17 ofert
Oferta na wyłączność
Oferta tylko u nas
Oferta na wyłączność
Oferta tylko u nas
Oferta na wyłączność
Oferta tylko u nas
Oferta na wyłączność
Oferta tylko u nas
Oferta na wyłączność
Oferta tylko u nas
Oferta na wyłączność
Oferta tylko u nas
Oferta na wyłączność
Oferta tylko u nas
Oferta na wyłączność
Oferta tylko u nas
Oferta na wyłączność
Oferta tylko u nas
Oferta na wyłączność
Oferta tylko u nas
Oferta na wyłączność
Oferta tylko u nas
Oferta na wyłączność
Oferta tylko u nas
Oferta na wyłączność
Oferta tylko u nas
Oferta na wyłączność
Oferta tylko u nas
Mieszkania na sprzedaż w Poznaniu należą do jednych z najchętniej kupowanych nieruchomości w kraju. Większość inwestycji deweloperskich znajduje nabywców w rekordowo krótkim czasie, a mieszkania z rynku wtórnego cieszą się nie mniejszym powodzeniem. W jakich dzielnicach zlokalizowane są mieszkania najczęściej wybierane przez mieszkańców Poznania, gdzie znajdziemy najlepsze oferty mieszkań z rynku pierwotnego i na co zwrócić uwagę, kupując używane mieszkanie w kamienicy? Odpowiadamy!
Do najczęściej poszukiwanych ofert mieszkań na sprzedaż w Poznaniu należą w ostatnim czasie mieszkania oddalone od centrum, zlokalizowane między innymi na osiedlach takich jak Naramowice czy Piątkowo, gdzie z łatwością znajdziemy 3-pokojowe lokale w przystępnych cenach. Oferty tego typu wybierane są przede wszystkim przez młode małżeństwa, decydujące się na zakup pierwszego wspólnego mieszkania, oraz osoby planujące powiększenie rodziny, co wiąże się również z potrzebą większej przestrzeni.
Naramowice oraz Piątkowo należą do osiedli położonych w północnej części Poznania. Mimo znacznej odległości od centrum możemy łatwo przedostać się stąd niemal w każdą część miasta dzięki rozwiniętemu systemowi komunikacji miejskiej, który z łatwością dowiezie nas dosłownie wszędzie. W najbliższym czasie komunikacja Naramowic z resztą miasta ma ulec jeszcze większej poprawie – miasto otrzymało bowiem dotację wysokości aż 110 milionów złotych na wybudowanie linii tramwajowej, która łączyłaby to osiedle ze wschodnią częścią Winograd.
Ponadto znajdujące się poza centrum miasta osiedla takie jak Piątkowo czy Naramowice w ciągu ostatnich kilku lat widocznie się rozwinęły. W ich obrębie powstaje bowiem coraz więcej nowych budynków mieszkalnych, takich jak chociażby wybudowane w ostatnim czasie zespoły budynków pod wspólnym szyldem Projekt Morasko. W ramach projektu na zboczu Moraskiej Góry w Poznaniu powstały inwestycje z trzypokojowymi mieszkaniami posiadającymi dostęp do własnego ogrodu i własne miejsce postojowe. Dodatkowo każde z mieszkań posiada osobne wejście, dzięki czemu nawet mieszkając w mieście, możemy poczuć się jak posiadacze własnego domku na wsi, a lokalizacja wśród zieleni, z dala od hałaśliwego i ruchliwego centrum na pewno przypadnie do gustu poszukującym ciszy i spokoju rodzinom z dziećmi.
Wraz z nowymi inwestycjami deweloperskimi pojawiła się tu także szeroka infrastruktura, dzięki czemu w obrębie najbliższego sąsiedztwa znajdziemy tu właściwie wszystkie potrzebne do komfortowego mieszkania usługi i udogodnienia. W obrębie kilku kroków znajdziemy tu świetnie wyposażone żłobki, przedszkola i szkoły z nowoczesnymi placami zabaw i boiskami, co ma ogromny wpływ na wygodę mieszkających w tej właśnie okolicy rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Będziemy tu również mieli dostęp do bibliotek oraz licznych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Ponadto w niedalekim sąsiedztwie zlokalizowane są liczne prywatne oraz publiczne zakłady ochrony zdrowia i praktyki lekarskie, dzięki czemu w razie choroby nie będziemy narażeni na dodatkowe niewygody związane z dojazdem do centrum miasta. W okolicy znajdują się także liczne lokale usługowe takie jak restauracje, kawiarnie oraz sklepy różnych branż, które z pewnością zaspokoją wszelkie potrzeby mieszkańców.
Mieszkania na sprzedaż na poznańskich Jeżycach, czyli osiedlu zlokalizowanym wokół głównej arterii ulicy Kościelnej, również należą do często poszukiwanych ofert na rynku mieszkań. W tej modnej dzielnicy znajdziemy zarówno najchętniej odwiedzane restauracje, knajpki czy kawiarnie w Poznaniu, jak i zajmujące się organizacją wyjątkowych imprez kulturalnych Centrum Kultury Zamek. Ze względu na bliskie sąsiedztwo centrum miasta mieszkania na Jeżycach wybierane są przede wszystkim przez studentów oraz młode osoby zatrudnione w jednej z licznych mających siedziby w Poznaniu wielkich firm polskich oraz zagranicznych korporacji. W zasięgu ręki mamy tu bowiem kulturę, rozrywkę, pracę i szkołę, a także modny Teatr Nowy oraz działające bez przerwy od 75 lat kino Rialto.
Mieszkańcy Jeżyc mają także dostęp do bogatego zaplecza handlowo-usługowego. Poza tradycyjnymi sklepami i centrami handlowymi znajdziemy tu również jedyny w swoim rodzaju Rynek Jeżycki, na którym znajdziemy wszelkiego typu owoce i warzywa, a także liczne inne produkty. W okolicy zlokalizowane są również tereny zielone oraz miejsca, w których będziemy mogli w spokoju odpocząć na łonie natury czy spędzić przyjemny wolny dzień z dala od miejskiego zgiełku, takie jak choćby Park Sołacki, Park Cytadela czy słynny poznański Ogród Zoologiczny. Jeszcze jedną z najczęściej podkreślanych zalet mieszkania na Jeżycach jest także wyjątkowy klimat zabytkowej i mającej swoją intrygującą historię dzielnicy, która dopiero od 1900 roku jest częścią Poznania.
Pomimo długiej historii poznańskich Jeżyc, poza stuletnimi kamienicami, znajdziemy tu również prężnie rozwijający się rynek pierwotny i liczne inwestycje deweloperskie. Dzięki stylowym przeszkleniom i nowoczesnej formie nowych budynków mieszkalnych Jeżyce powoli stają się dzielnicą, w której tradycja łączy się z nowoczesnością. Bogata historia dzielnicy, odzwierciedlona w obecnych niemal na każdym kroku zabytkowych budowlach, skontrastowana jest z jej szybkim rozwojem odbijającym się w wyróżniającej się architekturze nowych inwestycji. Ceny najtańszych mieszkań z rynku pierwotnego na Jeżycach plasują się w okolicach górnej średniej poznańskiej ceny za metr kwadratowy i mieszczą się w przedziale od 6 do 7 tys. złotych. Za niedużą kawalerkę zapłacimy zatem niecałe 200 tysięcy złotych, a za przestronne mieszkanie dwu- lub trzypokojowe około 350 tysięcy złotych. Oczywiście znajdziemy tu również oferty deweloperów liczących sobie nawet ponad 8 tys. złotych za metr. W cenach z tego przedziału możemy również nabyć piękne mieszkania z rynku wtórnego, gotowe właściwie do natychmiastowego zamieszkania. Choć ich cena jest znacznie wyższa niż najtańszych mieszkań deweloperskich, powinniśmy pamiętać, że wprowadzając się do odnowionego mieszkania używanego w dobrym stanie nie musimy od razu inwestować w wyposażenie oraz podstawowe sprzęty, takie jak choćby armatura łazienkowa.
Pod względem sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego do najczęściej wybieranych osiedli Poznania należą przede wszystkim Rataje, Grunwald i Stare Miasto. Osiedla te cieszą się ogromnym powodzeniem przede wszystkim ze względu na fakt, że zlokalizowane w nich mieszkania są stosunkowo tanie, a przez to chętnie wybierane przez licznych studentów, poszukujących pokoi i mieszkań do wynajęcia. Osoby nabywające mieszkania w tych dzielnicach często kupują je jako inwestycję pod wynajem, która ze względu na dość wysokie obecnie ceny najmu i dużą popularność mieszkań tego rodzaju zwraca się już w ciągu kilku lat, a następnie zaczyna generować zyski.
Planując kupno mieszkania z rynku wtórnego pod wynajem musimy jednak pamiętać o pewnych istotnych kwestiach, które pozwolą nam na znalezienie potencjalnego najemcy za stosunkowo wysoką cenę, a także zmniejszą ryzyko konieczności ciągłych napraw i inwestowania w mieszkanie większych kwot niż byśmy sobie tego życzyli. Zwłaszcza, jeżeli nie planujemy przeprowadzać generalnego remontu tuż po zakupie, ważne będzie to, w jakim stanie znajduje się brane przez nas pod uwagę mieszkanie. Czy znajduje się w odnowionej kamienicy, wyremontowanym bloku czy dość dobrze trzymającym się nowym budownictwie? Czy samo mieszkanie przeszło w ostatnim czasie renowację? Czy wyposażenie – o ile oczywiście sprzedający zamierza je nam zostawić – jest wysokiej jakości, czy raczej mamy tu do czynienia z pralką Frania, toaletą z cieknącą spłuczką i prysznicem osłoniętym jedynie starą foliową zasłonką? Czy w pokojach znajdują się nieco lepsze sprzęty niż meblościanki i rozkładane tapczany w funkcji łóżek? Odpowiedzi na każde z tych pytań pozwolą nam potencjalnie oszacować, czy uda nam się wynająć wybrane przez nas mieszkanie bez dodatkowych kosztów związanych z wymianą sprzętów i remontem mieszkania. Studenci dawno już bowiem przestali być mało wymagającymi klientami. Dziś o wiele chętniej wybiorą mieszkanie z nowoczesnym umeblowaniem, pełnym wyposażeniem kuchni i łazienki, w którego skład wejdzie też zmywarka, mikrofalówka i dobrej jakości pralka automatyczna, niż pokój z niemodnym dywanem, zszarzałymi ze starości firankami i meblościanką pamiętającą pewnie młodość ich dziadków.
Odnowione mieszkania w dobrym stanie na Ratajach, nadające się idealnie na wynajem dla studentów i młodych osób studiujących i pracujących jednocześnie, kosztują obecnie od około 6 do nawet 8 tysięcy złotych za metr kwadratowy, co oznacza, że na niewielkie mieszkanie trzypokojowe wydamy od 300 do 400 tysięcy złotych. Podobne mieszkanie zlokalizowane w jednym z licznych grunwaldzkich wieżowców z wielkiej płyty będzie nas kosztowało nieco mniej, bo około 5 tysięcy złotych za metr kwadratowy, choć również w tej części Poznania znajdziemy oferty mieszkań na sprzedaż w kamienicach czy nowym budownictwie w cenach za metr przekraczających 7-7,5 tysiąca. Nieco drożej będzie na osiedlu Stare Miasto. W samym centrum Poznania za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego w dobrym stanie płaci się obecnie od 6,5 do nawet 9,5 tysięcy złotych.
Podobnie jak w przypadku innych dużych miast, na poznańskim Starym Mieście dość trudno jest znaleźć oferty mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego. Związane jest to przede wszystkim z gęstą zabudową centrum oraz z brakiem gruntów pod nowe inwestycje. Choć oczywiście w najstarszej dzielnicy Poznania znajdziemy budynki powstałe już w XXI wieku, koszty kupna mieszkania w nich znacząco przewyższają ceny podobnych lokali znajdujących się w innych częściach miasta. Podczas gdy średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Poznaniu waha się w granicach od 5 do 6 tysięcy złotych, za mieszkanie w nowym budownictwie na osiedlu Stare Miasto zapłacimy przeciętnie co najmniej 7,5-8 tysięcy.
W przypadku mieszkań na poznańskim Starym Mieście ważna jest jednak przede wszystkim lokalizacja. Lokale w tej części miasta wybierane są nie tylko przez osoby, które marzą o zamieszkaniu w najbardziej prestiżowej dzielnicy, w otoczeniu licznych historycznych budowli i zabytków architektury i kultury. Na kupno mieszkania w centrum Poznania decydują się również osoby, które pracują w okolicy i nie przepadają za codziennymi podróżami komunikacją miejską czy autem. Miejsce pracy znajdujące się dziesięć czy piętnaście minut od naszego mieszkania, do którego dodatkowo prowadzi malownicza trasa wyznaczana przez piękne uliczki poznańskiej Starówki to marzenie, na którego spełnienie nie każdy może sobie pozwolić.
Ze względu na to, że mieszkania z rynku pierwotnego są na tym osiedlu jednak właściwie nieosiągalne, klienci często decydują się na wybór mieszkania używanego. Rynek wtórny mieszkań na Starym Mieście jest bowiem stosunkowo szeroki. Znajdziemy tu zarówno tanie, przeznaczone do remontu mieszkania w starych kamienicach, jak i piękne nowoczesne apartamenty w kamienicach po renowacji oraz mieszkania w budynkach powstałych w ciągu ostatnich kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. W zależności od standardu samego mieszkania oraz budynku, w którym jest ono zlokalizowane, będą oczywiście zależały koszty, na jakie musimy się nastawić. W przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego musimy jednak również o wiele bardziej szczegółowo rozważyć wszystkie wady i zalety branego przez nas pod uwagę lokalu. Na co powinniśmy konieczne zwrócić uwagę, aby uniknąć przykrych niespodzianek?
Przeglądając oferty tanich mieszkań na sprzedaż, pamiętajmy o tym, aby zwrócić uwagę na stan mieszkania i na to, czy nie będzie ono nadawało się wyłącznie do natychmiastowego remontu. Związane z tym koszty mogą bowiem znacznie podnieść faktyczną cenę, jaką będziemy musieli zapłacić za daną nieruchomość. Może się wręcz okazać, że po wykonaniu wszystkich niezbędnych napraw i renowacji cena mieszkania będzie porównywalna do tej, którą zapłacilibyśmy za mieszkanie w znacznie lepszym stanie lub nawet o wiele większe mieszkanie deweloperskie w innej dzielnicy miasta.
Jeżeli chcemy dokonać zakupu mieszkania w kamienicy, musimy koniecznie zwrócić uwagę na więcej niż tylko walory estetyczne mieszkania. Oczywiście w lokalach znajdujących się w stuletnich kamienicach z łatwością możemy przeoczyć liczne wady, zafascynowani przestronnością wysokich pomieszczeń oraz ilością naturalnego światła, które wpada do wnętrza przez niestandardowo wysokie okna. Często znajdziemy tu również wygodną kuchnię, kilka dużych pokoi oraz specjalne komórki mogące stać się garderobą czy spiżarnią.
Używane mieszkania mogą niestety jednak być mocno zaniedbane lub, co gorsza, znajdować się w kamienicy, która ostatnią renowację przeszła już dobre kilkadziesiąt lat temu. W takich przypadkach nie możemy dać się zwieść kuszącej cenie. Choć wyremontowane lokale w odnowionych kamienicach w Poznaniu kosztują nawet ponad 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy, okazyjne kupno rudery za 4 czy 5 tysięcy za metr wcale nie musi nam się zwrócić. Sam remont lokalu być może nie będzie należał do najdroższych, jeżeli konieczne będzie tylko wygładzenie ścian i odświeżenie farby. Może się jednak okazać się, że nieunikniona będzie również wymiana całego pionu przestarzałej instalacji elektrycznej czy wodnej. Musimy także wziąć pod uwagę możliwość zatuszowania przez właściciela pleśni czy grzybów na ścianach i sufitach na czas wystawienia mieszkania na sprzedaż. Jeżeli na klatce schodowej widoczne są ślady kłopotów z nadmierną wilgocią możemy mieć pewność, że te same kłopoty będziemy mieli w mieszkaniu, co będzie wiązało się z długotrwałą, kosztowną i niekoniecznie wygraną walką z grzybieniem ścian. Wówczas powinniśmy raczej zrezygnować z danej oferty. Tak samo zresztą, jak w przypadku konieczności wymiany starych drewnianych okien w zabytkowej kamienicy. Może się to bowiem wiązać z problemami związanymi z zaakceptowaniem renowacji przez konserwatora zabytków, przez co niemożliwa będzie wymiana na towar niespełniający wyznaczonych przez niego określonych norm.
średnia ocen: 4,5