Mieszkania na Sprzedaż, Suwałki

2 ofert


Mieszkanie na sprzedaż w bloku Suwałki
Data dodania: 22.02.2024
Państwo: Polska
Miasto: Suwałki
Piętro: 1
Liczba pokoi: 3
Metraż: 70m²

Oferta na wyłączność

Oferta SM144-986
Cena 330 000 zł
cena / m² 4 714 zł
OKAZJA!

Oferta tylko u nas


Mieszkanie na sprzedaż w bloku Suwałki
Data dodania: 22.02.2024
Państwo: Polska
Miasto: Suwałki
Liczba pokoi: 4
Metraż: 67m²

Oferta na wyłączność

Oferta SM144-998
Cena 370 000 zł
cena / m² 5 522 zł

Oferta tylko u nas

Szukasz nieruchomości w tej okolicy?

Zapisz się na powiadomienia spełniające Twoje kryteria

wgn

Mieszkania na sprzedaż w Suwałkach to najszybciej rozwijający się segment tutejszego rynku nieruchomościowego. Średnia cena mieszkania na lokalnym rynku to 180 tys. złotych, co daje 3 470 zł za metr kwadratowy. Wśród kupujących coraz większą grupę stanowią osoby zza wschodniej granicy oraz inwestorzy, dla których mieszkanie w Suwałkach jest bezpieczną lokatą kapitału. Mieszkańców z roku na rok przybywa, co jest jasnym sygnałem, że zapotrzebowanie na nowe mieszkania nadal będzie rosło.

Mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego w Suwałkach

Co zaskakujące dla osób poszukujących mieszkań na sprzedaż w Suwałkach, lokalizacja geograficzna miasta na mapie Polski nie wskazuje, aby lokalny rynek nieruchomości cieszył się dużą popularnością. Szczególnie dla osób z innych części kraju, którzy najczęściej widzą Suwałki jako skuty lodem biegun zimna. Tymczasem w tutejszych biurach nieruchomości panuje gorąca atmosfera cały rok, a obrót mieszkaniami i generowane zyski mogłyby zawstydzić niejedno duże miasto w znacznie bardziej uprzemysłowionej okolicy. Znajduje to swoje przełożenie na stale rosnącą liczbę mieszkańców, co jest swoistym ewenementem w skali kraju, bo zdecydowana większość miast cierpi na problem wyludniania. Jak podaje główny Urząd Statystyczne, od początku lat 70-tych Suwałki podwoiły swoją liczbę mieszkańców z 30 tysięcy do blisko 70 tysięcy. Jak wiadomo, coraz większa populacja generuje coraz większy popyt na mieszkania. Ograniczona podaż z rynku wtórnego musi zatem być stale uzupełniana nową pulą mieszkań z rynku pierwotnego.

Dzisiejsza oferta rynku pierwotnego jest wciąż uboższa od wtórnego, ale deweloperzy zaczynają dostrzegać potencjał rozwijającego się miasta. Dzisiaj w Suwałkach wyróżniają się dwie, duże inwestycje deweloperskie. Pierwsza to kameralne osiedle składające się z trzech budynków 4-kondygnacyjnych w niezwykle nowoczesnej zabudowie. Deweloper przygotował dla mieszkańców blisko 150 mieszkań, z których jedna trzecia jest już zarezerwowana bądź kupiona. Pozostałe w ofercie lokale na sprzedaż to najczęściej dwu i trzypokojowe mieszkania o powierzchniach od ok. 40 do 60 m2. Ich ceny kształtują się w przedziale od ok. 130 tys. zł do 234 tys. zł, co daje cenę za metr w granicach ok. 3 600 – 3 850 zł. Jak podaje deweloper, wszystkie lokale są ciche, przestrzenne i bardzo funkcjonalnie zaaranżowane. Mają przemyślane układy oraz posiadają duże drzwi tarasowe wraz z przestronnymi balkonami.
Nowoczesna zabudowa to nie tylko estetyczna architektura, ale i współczesne rozwiązania technologiczne, jak na przykład zainstalowane w budynku cichobieżne windy, wideodomofony oraz antywłamaniowe drzwi podnoszące poziom bezpieczeństwa czy choćby zastosowane już na etapie budowy energooszczędne materiały wysokiej jakości. Do dyspozycji mieszkańców pozostaje ok. 40 garaży oraz wiele prywatnych miejsc postojowych. Na szczególną uwagę zasługuje lokalizacja inwestycji, bowiem mieszkanie znajdują się stosunkowo blisko centrum, w cichej i spokojnej okolicy.

Druga największa obecnie w mieście inwestycja deweloperska to kompleks dwóch budynków wielorodzinnych położonych jeszcze bliżej centrum w zielonej okolicy, ze wspaniałymi terenami dla rodzinnych spacerów i rekreacji. Wprawdzie dzisiaj do sprzedaży pozostało już tylko jedno mieszkanie – trzypokojowy lokal o powierzchni ok. 60 m2 usytuowany na pierwszym piętrze – ale nie jest wykluczone, że część z już sprzedanych nie trafi niebawem z powrotem na rynek wtórny. Bynajmniej nie z powodu nie spełnienia oczekiwań właścicieli, ale bardziej z dużym prawdopodobieństwem sprzedaży z dużym zyskiem, gdyż inwestycja uchodzi w mieście za niezwykle prestiżową, elitarną i poszukiwaną. Osoby, które zechcą kupić tu mieszkanie z pewnością docenią bliski kontakt z Naturą, ciszę zapewnioną przez osłonięte od ulicznego zgiełku budynku oraz bezpieczeństwo. Pod ręka niemal pełna infrastruktura w postaci przedszkoli, szkół, marketów, restauracji, przystanków zbiorowej komunikacji miejskiej a także lubianego przez mieszkańców Parku Naukowo-Technologicznego. Osoby lubiące aktywny wypoczynek na pewno docenią bliskość Zalewu Arkadia oraz rzeki Czarna Hańcza.
Kompleks budynków charakteryzuje się bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, jak na przykład nietypowymi przeszkleniami, przestronnymi tarasami utkanymi zielenią, cichobieżnymi windami, klatkami schodowymi w okładzinach z granitu oraz halami garażowymi. Wszystko to, aby sprostać wymaganiom najbardziej wyrafinowanych klientów.

Ceny kawalerek na sprzedaż w Suwałkach z rynku wtórnego w zakresie ok. 70 tys. zł – 120 tys. zł

Patrząc globalnie z perspektywy województwa podlaskiego, ceny na rynku mieszkań na sprzedaż w Suwałkach są poniżej średniej o ok. 30 procent. Najdroższa jest naturalnie stolica – Białystok – która znacząco zawyża statystyki. Nie każdemu jednak odpowiada duże, 300-tysięczne miasto, a drugie pod względem wielkości Suwałki mogą wydać się optymalnym wyborem. Tym bardziej, kiedy spojrzy się na ceny. Wschodnia ściana Polski uchodzi w kraju za region stosunkowo tani i znajduje to potwierdzenie w tutejszych cenach.

Kawalerkę w mieście można kupić już poniżej 100 tysięcy złotych. Średnia cena za metr dla mieszkań jednopokojowych wynosi tu ok. 3 500 zł. Trafiają się też okazje w cenie nawet poniżej 70 tys. zł, ale najczęściej jest to wyjątkowo mała powierzchnia, nawet jak na kawalerkę, i stan techniczny do remontu, a w najlepszym wypadku do gruntownego odświeżenia.

Średniej klasy mieszkania jednopokojowe gwarantują już znacznie większy standard. Obecnie na rynku znaleźć można oferty o powierzchniach w przedziale 28 – 30 metrów kwadratowych. To wciąż niewiele, ale taki jest obecnie na rynku wolumen kawalerek. Każda z nich przeszła remont, zatem przyszły właściciel może wprowadzić się od razu bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Wszystkie mieszkania wyposażono w plastikowe okna i ogrzewanie miejskie. Niektóre lokale sprzedawane są wraz z częściowym umeblowaniem, najczęściej stałą zabudową kuchni czy łazienki, chociaż zdarzają się oferty z wliczonym już w cenę sprzętem AGD czy wyposażeniem salonu. Co do lokalizacji, to dominuje osiedle Północ. Pozostałe oferty mieszczą się w szeroko rozumianym centrum.

W porównaniu z najbliżej leżącymi miejscowościami jak Augustów, Ełk czy Giżycko, Suwałki wypadają pod kątem mieszkań jednopokojowych niemal najtaniej. Niższe ceny znaleźliśmy tylko w Ełku (średnia ok. 91 000 zł). Natomiast w Augustowie i Giżycku kawalerki są znacznie droższe, nawet o połowę.

Mieszkanie dwupokojowe na sprzedaż w Suwałkach stoją za ok. 180 000 złotych

Analitycy rynku mieszkań na sprzedaż w Suwałkach doskonale wiedzą, że wyższy komfort i większa przestrzeń to automatycznie wyższa cena. Średnia dla całego miasta wynosi ok. 180 tys. zł, co daje ok. 3 600 zł/m2. To więcej niż w Giżycku i Ełku, ale mniej niż w Augustowie. W dwóch pierwszych miastach ceny kształtują się na poziomie odpowiednio ok. 150 tys. zł i ok. 135 tys. zł, a w stolicy polskich Mazur, czyli Ełku, ok. 136 tys. zł.
Najtańsze mieszkania 2-pokojowe w Suwałkach znaleźć można już za ok. 105 tys. zł, najdroższe – za ok. 300 tys. zł. Niemal każde mieszkanie 2-pokojowe wystawione w Suwałkach na sprzedaż znajduje się w bloku – najczęściej z lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku – ma plastikowe okna i ogrzewanie z sieci miejskiej. Tylko pojedyncze oferty znajdują się w starszych kamienicach bądź innych budynkach mieszkalnych i mają stolarkę drewnianą. Układ pomieszczeń wewnątrz jest najczęściej w pełnym rozkładzie. Prawie połowa ofert – szczególnie tych tańszych – kwalifikuje się jednak do remontu. Co do lokalizacji to większość ofert znajduje się w centrum albo na osiedlu Północ, czyli dwóch najpopularniejszych w mieście dzielnic. Niektóre oferty położone są w Raczkach, blisko plaży miejskiej albo nieopodal słynnej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dla przyszłych kupujących na pewno cenną informację będzie fakt, że ok. 20% lokali z obecnej oferty kwalifikuje się do programu Mieszkanie dla Młodych na lata 2017/2018. Do ciekawostek można zaliczyć informację, że jedno z mieszkań miało swoisty rarytas na rynku, to znaczy… okno w łazience. Inne natomiast wyposażone było w najnowsze zdobycze techniki, jak na przykład sterowanie ogrzewaniem za pomocą przenośnego, cyfrowego panela z możliwością programowania okresów grzewczych, co także jest swoistym ewenementem na lokalnym rynku.
Jeśli chodzi o trend na rynku mieszkań 2-pokojowych, to ten jest delikatnie opadający. Na przestrzeni ostatniego półrocza ceny tego typu mieszkań w Suwałkach i najbliższej okolicy spadły o ok. 10%, to znaczy ze średniej ok. 170 tys. zł na ok. 156 tys. zł. Dokładnie tak samo spadają ceny za metr kwadratowy. Trzy lata temu trzeba było zapłacić na lokalnym rynku ok. 2 900 zł/m2, a dzisiaj jest to ok. 2 600 zł/m2. Ogółem w bazie tutejszych biur obrotu nieruchomościami mieszkania 2-pokojowe stanowią 30% oferty, co daje im drugą lokatę w kategorii najpopularniejszych mieszkań. Więcej jest tylko mieszkań 3-pokojowych.

Najpopularniejsze są 3-pokojowe mieszkania na sprzedaż w Suwałkach

Na 3-pokojowe mieszkanie na sprzedaż w Suwałkach mogą sobie pozwolić tylko ci mieszkańcy, którzy dysponują budżetem w zakresie 138 000 – 465 000 zł, bo aż tak duży jest rozstrzał cenowy lokalnej oferty. Średnio daje to stawkę 230 000 złotych a mieszkanie i adekwatnie 3 615 zł za metr kwadratowy. Powierzchnie lokali rozciągają się od skromnych 48 m2 do rekordowych 204 m2. Jakie najczęściej można znaleźć w tym segmencie mieszkania? Podobnie jak w przypadku dwupokojowych także i tu królują lokale w blokach z centrum oraz osiedla Północ. Dużo mniej jest natomiast z osiedla Jana Pawła II oraz popularnego „Kaczego Dołka”. Niemniej jednak te cztery lokalizacje powtarzają się najczęściej. Oferta mieszkań jest też dużo nowsza. Niemal co drugi lokal wybudowany został po 2000 roku. Zdarzają się też mieszkania nowe lub prawie nowe z 2016 r. W przeważającej, ponad 90-procentowej większości lokale nadają się od razu do wprowadzenia i są w dobrym standardzie. Na palcach jednej ręki można policzyć mieszkania do remontu czy odświeżenia. Trafią się też prawdziwe „perełki”, jak na przykład lokale dwupoziomowe, o niecodziennie wysokim jak na swoją cenę standardzie, z przynależnym ogrodem, zamontowanym systemem alarmowym, położone na terenie prestiżowego, zamkniętego osiedla bądź też sprzedawane wraz z kompletnym umeblowaniem i wyposażeniem. Znaleźliśmy też jedno mieszkanie, które świetnie nadaje się na prowadzenie w nim działalności gospodarczej, to jest biura firmy.
Analizując trendy w obrębie 3-pokojowych mieszkań na przestrzeni ostatnich trzech lat łatwo zauważyć ten sam trend spadkowy co w przypadku 2-pokojowych. W tym okresie ceny za metr kwadratowy mieszkania w Suwałkach i okolicy spadły z ok. 2 900 zł do ok. 2 600 zł, czyli o ok. 11%. Niekoniecznie musi to oznaczać mniejszego popytu na rynku, ale może być wynikiem nadpodaży, kurczącej się oferty lokali w dobrym standardzie i atrakcyjnej lokalizacji albo większego zainteresowania klientów rynkiem pierwotnym. Porównując dzisiejszy wolumen ofert lokale trzypokojowe stanowią największą grupę mieszkań. Aż 36% całej oferty tutejszego rynku stanowią mieszkania z trzema pokojami.

Dlaczego Suwałki – kto kupuje mieszkania na sprzedaż w Suwałkach i dlaczego?

Dynamicznie rozwijający się rynek mieszkań na sprzedaż w Suwałkach jest wynikiem nie tylko powiększającej się populacji miasta, ale też wielu sprzyjających czynników ekonomiczno-geograficznych. Na stosunkowo niskie w okolicy bezrobocie na poziomie 8,5% wpływ ma na pewno największy pracodawca regionu – Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna, w której funkcjonuje blisko 100 rożnych firm z międzynarodowym kapitałem (niemiecki, duński, austriacki, litewski, szwajcarski, holenderski, szwedzki), dając zatrudnienie niemal 10 tysiącom osób. A to z kolei wpływa na stosunkowo dobre – jak na tę część Polski – wynagrodzenie netto 2 460 zł. Oba te argumenty stwarzają korzystną sytuację do osiedlenia się tu, zakupu mieszkania i założenia rodziny.
Korzystają z niej nie tylko Polacy. W suwalskich biurach obrotu nieruchomościami (których liderem jest oddział międzynarodowego koncernu obrotu nieruchomościami WGN Real Estate znajdujący się przy ul. 1 Maja 1) coraz częściej pojawiają się sąsiedzi zza wschodniej granicy oraz inwestorzy, którzy kupują mieszkania jako bezpieczną lokatę kapitału.

Druga grupa to poważni inwestorzy, którzy kupują mieszkania albo jako lokatę kapitału, wierząc w rosnący potencjał miasta, albo pod wynajem. Ci drudzy interesują się przede wszystkim ofertą z rynku wtórnego i mieszkaniami do remontu, gdyż nie chcą czekać rok albo dwa lata na odbiór inwestycji deweloperskiej. A co przyciąga ich w Suwałkach?

Na pewno lokalizacja. Miasto leży w niezwykle malowniczej okolicy Wigierskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Augustowskiej. Zresztą tereny północno-wschodniej Polski uchodzą za najbardziej ekologiczne i czyste na mapie Polski. A co jeszcze? Suwałki mają do zaoferowania swoim mieszkańców oraz osobom chcącym tu zamieszkać bardzo bogatą bazę rozrywkowo-szkolno-dydaktyczną. W mieście z powodzeniem działa duża galeria handlowa, jest kino, muzeum, wiele szkół, dwa szpitale, a także coś dla osób lubiących aktywnie spędzać czas – stadion piłkarski, lekkoatletyczny, hala sportowa, pływalnia, kompleks kortów tenisowych, ścianka wspinaczkowa oraz aquapark, żeby wymienić te najważniejsze. Jest także Zalew Arkadia, na którym odbywa się wiele zawodów sportów wodnych i działa klub żeglarski. Wszystko to razem z obiecującą perspektywą ekonomiczną daje młodym ludziom nadzieję na stabilną przyszłość.

Mieszkania na sprzedaż w Suwałkach – wnioski i prognozy

Rynek nieruchomości w Suwałkach zajmuje na mapie Polski miejsce szczególne. Miasto rokrocznie zwiększa swoją populację i bogaci się, co musi znaleźć odpowiedź w postaci większej podaży mieszkań, szczególnie z rynku pierwotnego. Wiedzą o tym lokalni deweloperzy, którzy budują w mieście nowe kompleksy mieszkaniowe. Wiedzą też lokalne banki, które z niepokojem obserwują coraz większą liczbę transakcji dokonywanych za gotówkę, a nie przy udziale kredytów. Jak wynika z danych pozyskanych od lokalnych agentów obrotu nieruchomościami, już prawie co druga transakcja w ich biurze jest gotówkowa.
Analitycy rynku zauważają, że dynamiczny trend na tutejszym rynku powinien potrwać jeszcze kilka dobrych lat, zanim przejdzie w fazę umiarkowaną. Szacuje się, że ewentualne wahania nie powinny przekroczyć progu 5%. Wśród ekspertów są też osoby mniej optymistycznie patrzące w przyszłość. Część z nich dostrzega zbliżające się nasycenie rynku nowo budowanymi mieszkaniami, co może skutkować wzrostem cen na rynku pierwotnym.

Grzegorz Altowicz

Oceń nasz serwis

średnia ocen: 4,5

Ten serwis korzysta z mechanizmów cookies (ciasteczka)

| Polityka Cookies