kredyty - aktualności

Popyt na Kredyty Mieszkaniowe w marcu 2020 r.

Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Trzeci w tym roku - marcowy odczyt Indeksu wyniósł -3,1%, co oznacza, że w marcu 2020 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 3,1% w porównaniu z marcem 2019 r.

 

Czytaj więcej

Raport z rynku pożyczkowego: luty 2020

W lutym 2020 r., w porównaniu do lutego 2019 r. w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na niższą kwotę. Spadek wyniósł -3,9%. W ujęciu liczbowym odnotowaliśmy wzrost pożyczek o +2,6%. Łączna sprzedaż firm pożyczkowych współpracujących z BIK wyniosła w lutym 2020 r. 534 mln zł w ujęciu wartościowym oraz 223,5 tys. w ujęciu liczbowym.

 

 

Czytaj więcej

Kredyty hipoteczne w czasie pandemii

Koronawirus jest nie tylko zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi na całym świecie, ale również dla wielu gałęzi gospodarki, w tym dla sektora bankowego. Obecna, dynamicznie zmieniająca się sytuacja i jej przewidywane następstwa, mogą powodować niepewność dotyczącą życiowych decyzji – zwłaszcza tak poważnych, jak zakup nieruchomości.

 

Czytaj więcej

Zaległości firm w 2019 roku

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej wynika, że pod koniec 2019 r zaległości firm wobec partnerów biznesowych i banków wzrosły do 32,25 mld zł.

 

Czytaj więcej

Popyt na Kredyty Mieszkaniowe w lutym 2020 r.

Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Drugi w tym roku - lutowy odczyt Indeksu wyniósł +27,7%, co oznacza, że w lutym 2020 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 27,7% w porównaniu z lutym 2019 r.

 

Czytaj więcej

Raport z rynku pożyczkowego: styczeń 2020

 

W styczniu 2020 r., w porównaniu do stycznia 2019 r. w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na niższą kwotę.

 

Czytaj więcej

Płynność finansowa przedsiębiorców w 2019 roku

Część polskich firm ma spory problem z utrzymaniem płynności finansowej rozumianej, jako regulowanie na czas swoich zobowiązań. Jak wskazuje badanie BIG InfoMonitor, dla 16% przedsiębiorstw są to duże lub regularnie powracające kłopoty.

Czytaj więcej

Popyt na Kredyty Mieszkaniowe w styczniu 2020

Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych.

 

Czytaj więcej

Rynek pożyczkowy w grudniu 2019

Jak wynika z podsumowania BIK, w grudniu 2019 r. firmy pożyczkowe udzieliły finansowania na kwotę 533 mln zł, przyznając 232,3 tys. pożyczek. Obecne odczyty w porównaniu do grudnia 2018 r. wskazują, że w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę niższą o (-4,2%), natomiast w ujęciu liczbowym odnotowały wzrost o (+4,6%). Średnia wartość pożyczki pozabankowej przyznanej w grudniu br. wyniosła 2 295 zł i była niższa o (- 8,5 %) od średniej wartości pożyczki udzielonej w grudniu 2018 r.

Czytaj więcej

Podsumowanie 2019 i prognozy na rok 2020 na rynku kredytowo-pożyczkowym

BIK podsumował kredytowo – pożyczkowy rok 2019 oraz prognozuje rok 2020, zapowiadając 75 mld kredytów konsumpcyjnych oraz powyżej 70 mld kredytów mieszkaniowych. W roku 2019 dzięki Platformie Antyfraudowej BIK przed wyłudzeniem ochroniono ponad 100 mln zł.

Czytaj więcej

Zadłużenie Polaków wobec sądów

Długi Polaków wobec sądów wzrosły w minionym roku o ponad połowę i obecnie wynoszą 608 mln zł. Gwałtowny przyrost był głównie efektem niestosowania się do wyroków orzekających o zwrocie majątku pochodzącego z przestępstwa.

 

Czytaj więcej

Różnica między kredytem a pożyczką hipoteczną

Kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna to dwa różne produkty finansowe, jednak ze względu na wymienne używanie tych pojęć bywają bardzo często mylone.

Czytaj więcej

Popyt na Kredyty Mieszkaniowe w grudniu 2019r.

Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych.

Czytaj więcej

Ile potrwa spłata świątecznych kredytów?

Święta już za nami, ale nie raty, które pozostają jeszcze na długo w noworocznym budżecie wydatków. Za zakupy ratalne przyjdzie płacić średnio 18 miesięcy, a z ratami z powodu kredytu gotówkowego uporamy się dopiero po 45 miesiącach.

Czytaj więcej

Co wpływa na poprawę zdolności kredytowej?

Jednym z podstawowych warunków uzyskania kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej. Do jej obliczania brana jest pod uwagę wysokość naszych dochodów, koszty utrzymania oraz posiadane zobowiązania - zarówno w postaci zaciągniętych kredytów, jak i limitów na koncie i kartach kredytowych.

Czytaj więcej

Okres Świąteczny a zadłużenie branży e-commerce

Pomimo rosnącej popularności zakupów online, finanse branży e-commerce nie prezentują się najlepiej. Jak pokazuje analiza wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska aż trzy czwarte firm jest w złej lub bardzo złej sytuacji finansowej. Przez trzy kwartały tego roku liczba firm z zaległościami zwiększyła się o jedną trzecią, a niespłacone zadłużenie sklepów internetowych w bazach BIG InfoMonitor oraz BIK wzrosło o ponad 50 proc. do 231 mln zł. 

Czytaj więcej

Długi czynszowe w 2019 roku

Dłużnik czynszowy, który jest wpisany do Rejestru BIG InfoMonitor średnio, nie płaci przez 43 miesiące. Przeciętna zaległość wynosi 17,2 tys. zł i wystarczyłaby na 3,5 roku czynszu za 40 metrowy lokal. Choć długi czynszowe rosną, bo w ciągu roku w BIG InfoMonitor powiększyły się o prawie 31 mln zł do ponad 166 mln zł, a wg GUS w ciągu dwóch lat z 4,6 do 6,5 mld zł, to wciąż wielu zarządców nieruchomości nie podejmuje żadnych kroków by temu przeciwdziałać.  

Czytaj więcej

Popyt na Kredyty Mieszkaniowe w listopadzie 2019 r.

Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych.

Czytaj więcej

Sprzedaż kredytów w Polsce w październiku 2019

W październiku 2019 r., w porównaniu do października 2018 r., w ujęciu wartościowym, banki i SKOK-i udzieliły kredytów na wyższą kwotę w trzech z czterech grup produktowych.

Czytaj więcej

Rynek pożyczkowy w październiku 2019

W październiku 2019 r., w porównaniu do października 2018 r., w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę niższą o (-12,6%).

Czytaj więcej

Popyt na Kredyty Mieszkaniowe w październiku 2019

Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Najnowszy październikowy odczyt Indeksu wyniósł (+18,1%), co oznacza, że w październiku 2019 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe, na kwotę wyższą o 18,1% w porównaniu z październikiem 2018 r.

Czytaj więcej

Zaległości firm informatycznych

Rosnąca zdolność do ekspansji zagranicznej, wysokomarżowe produkty i usługi oraz przyciąganie dobrze wykształconych pracowników to główne czynniki napędzające sektor usług IT. Rozwojowi towarzyszą także wyzwania, w tym wzrost zaległych zobowiązań. Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że obecnie wynoszą ponad 209 mln zł, co oznacza że są dwukrotnie wyższe niż w 2017 roku.

 

 

Czytaj więcej

Zobowiązania kredytowe seniorów

W trzy lata liczba niesolidnych dłużników po 64 roku życia wzrosła o prawie jedną trzecią, a ich przeciętne przeterminowane zobowiązanie o połowę. Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że seniorzy w zmianach zaległości zdystansowali młodsze pokolenia.

 

Czytaj więcej

Popyt na Kredyty Mieszkaniowe we wrześniu 2019 r.

 

Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych.

 

Czytaj więcej

Skąd pochodzą firmy z największym zadłużeniem?

Największe ryzyko, że kontrahent nie zapłaci w terminie za kupiony towar lub raty kredytu jest w relacjach z przedsiębiorcami z Górnego i Dolnego Śląska.

 

Czytaj więcej

Sytuacja na rynku pożyczkowym w Polsce w sierpniu 2019

W sierpniu 2019 r., w porównaniu do sierpnia 2018 r. firmy pożyczkowe udzieliły o (-1,9%) mniej pożyczek oraz na kwotę niższą o (-10,6%). 

Czytaj więcej

Jakie firmy mają największy problem z uzyskaniem płatność od kontrahenta?

Połowa przedsiębiorstw informuje, że w ostatnich 6 miesiącach czekało na spływ płatności od kontrahentów ponad 60 dni po terminie – wynika z badania wśród mikro, małych i średnich firm przeprowadzonego w trzecim kwartale. Sytuacja jest nieznacznie lepsza niż wiosną, ale nie dla wszystkich. Z każdym kwartałem więcej problemów z kontrahentami mają handel i przemysł, mimo poprawy wciąż kiepsko jest w transporcie. Branżami, którym pozostali mogą pozazdrościć są usługi i budownictwo. Wszyscy są zgodni, odbiorcy nie płacą, bo sami czekają na pieniądze lub kredytują się cudzym kosztem.

Czytaj więcej

Raport o sprzedaży kredytów w Polsce

W lipcu 2019 r., w porównaniu do lipca 2018 r., w ujęciu wartościowym, banki i SKOK-i udzieliły kredytów na wyższą kwotę we wszystkich grupach produktowych.

Czytaj więcej

Przyzwyczajenia finansowe Polaków

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że Polacy lubią szukać oszczędności i uwielbiają obniżki. Ponad połowa rodaków kupuje głównie na promocjach, dwóch na pięciu nie zaparkuje jeśli trzeba będzie za to zapłacić, a co trzeci nie wyciągnie grosza na napiwek. Wielu też nie zrobi zakupów przez internet jeśli trzeba będzie dołożyć za dostawę, nie poczęstuje papierosem i nie wrzuci do puszki na pomoc humanitarną, ale na zaproszenie gości prawie każdy znajdzie pieniądze - wynika z badania „Zwyczaje finansowe Polaków” przeprowadzonego przez Quality Watch dla BIG InfoMonitor. Powód? Nie stać nas, takie mamy nawyki, jesteśmy oszczędni, skąpi, przerastają nas rosnące koszty życia, albo przytłaczają długi. 

Czytaj więcej

Popyt na Kredyty Mieszkaniowe lipcu 2019 r.

Nowy lipcowy odczyt wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniow  wyniósł + 19,9%, co oznacza, że w lipcu 2019 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 19,9% w porównaniu z lipcem 2018 r.

Czytaj więcej

Zestawienie kredytów we frankach

Maleje liczba pozostających w spłacie kredytów mieszkaniowych  w walucie szwajcarskiej - w czerwcu 2019 r., w porównaniu do czerwca 2018 r. w ujęciu liczbowym, ubyło 23,32 tys. rachunków. Obecnie pozostaje w spłacie 458,83 tys. kredytów frankowych. Według danych BIK wartość portfela mieszkaniowych kredytów frankowych na 30.06.2019 r. wynosiła 102,8 mld zł., i pomimo osłabienia się kursu złotówki wobec franka o 5 gr. (3,77 na 27 czerwca 2018 do 3,82 na 30 czerwca 2019), głównie dzięki spłatom zobowiązań przez kredytobiorców, jego wartość w ciągu 12 miesięcy obniżyła się o 7,91 mld zł.

Czytaj więcej

Kredyty we frankach zmienią się w kredyt w złotówkach?

W czerwcu 2019 roku Sąd Najwyższy wydał orzeczenie na podstawie, którego kredyt walutowy może zostać zmieniony na złotówkowy przy zachowaniu oprocentowania.

Czytaj więcej

Trendy w sektorze kredytów mieszkaniowych

W okresie ostatnich trzech lat pogłębił się trend w zakresie udzielanych kredytów mieszkaniowych na kwoty powyżej 350 tys. zł.

Czytaj więcej

BIK i banki łączą siły przeciw wyłudzeniom

Blisko 4 mln ostrzeżeń przed wyłudzeniem pieniędzy na skradzione dane otrzymali już posiadacze Alertów BIK. Narzędzie to sukcesywnie włączają do swojej oferty banki zapewniając w ten sposób klientom dostęp, w czasie rzeczywistym, do informacji ostrzegającej przed wyłudzeniami. Nadal bowiem straty sektora finansowego z tytułu wyłudzeń są wysokie, na rynku bankowym oscylują między 500 - 600 mln zł rocznie

Czytaj więcej

Popyt na Kredyty Mieszkaniowe w czerwcu 2019 roku

Najnowszy czerwcowy odczyt Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł (+19,6%), co oznacza, że w czerwcu 2019 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 19,6% w porównaniu z czerwcem 2018 r.

Czytaj więcej

Nowa ustawa antylichwiarska a kredyty

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło zmiany w kwestii obrotu kredytami konsumenckimi. Tak zwana ustawa antylichwiarska powstała, aby ograniczyć liczbę patologii na rynku finansowym oraz zwiększyć ochronę konsumentów.

Czytaj więcej

Sprzedaż kredytów w Polsce

W ujęciu wartościowym, w maju 2019 w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku, banki i SKOK-i udzieliły kredytów na wyższą kwotę we wszystkich grupach produktowych.

Czytaj więcej

Popyt na Kredyty Mieszkaniowe w maju 2019

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w maju 2019, w przeliczeniu na dzień roboczy banki i SKOK-i przesłały zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 9% względem analogicznego okresu w roku 2018. W porównaniu z poprzednim miesiącem bieżące wartości są niższe p 25,2 punktu procentowego.

Czytaj więcej

Jak kształtują się zaległości w poszczególnych sektorach po I kwartale 2019?

Z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w Biurze Informacji Kredytowej wynika, że po I kwartale 2019 łączna wartość przeterminowanych zobowiązań polskich przedsiębiorstw wynosiła 30,41 mld zł.

Czytaj więcej

Jak wygląda aktywność kredytowa Polaków?

Aktywność kredytowa może skłaniać do refleksji nad istotą finansowania, czyli realizowania swoich potrzeb i marzeń przy pomocy kredytów. Na koniec marca 2019 r. aż 48,3% Polaków spłacało zobowiązanie finansowe, kredyt lub pożyczkę. Okazuje się, że stopień korzystania z kredytów i pożyczek znacząco różni się pomiędzy województwami. Najwięcej kredytobiorców, w relacji do liczby mieszkańców, jest w województwie wielkopolskim (53,2%), najmniej zaś w województwie świętokrzyskim (39%).  

Czytaj więcej

Raport o sprzedaży kredytów w Polsce

Porównując dane w ujęciu wartościowym z kwietnia 2019 i 2018, wynika, że banki i SKOK-i przyznały kredyty na wyższą kwotę w trzech grupach produktowych.

Czytaj więcej

Popyt na kredyty mieszkaniowe w kwietniu 2019

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że popyt na kredyty mieszkaniowe w kwietniu 2019 wynosił +16,2%. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem w 2018, w przeliczeniu na dzień roboczy banki i SKOK-i przesłały o 16,2% więcej zapytań o kredyty mieszkaniowe. Należy zaznaczyć ze są  to wartości wyższe o 10,4 % względem marca 2019.

Czytaj więcej

Zmiany w dynamice wartości kredytów mieszkaniowych

 Aktywność cen na rynku nieruchomości a modyfikacje wartości kredytów mieszkaniowych.

Czytaj więcej

Ile wynosił popyt na kredyty mieszkaniowe w marcu 2019r. ?

Według Indeksu Biura Informacji Kredytowej popyt na kredyty mieszkaniowe w marcu br. wzrósł o 26,7% względem analogicznego okresu w roku 2018.

Czytaj więcej

Sytuacja na rynku kredytowym w lutym 2019

Porównując dane rok do roku banki i Skoki przyznały większe kwoty kredytów w trzech kategoriach produktów.

Czytaj więcej

Jak wygląda rynek kredytowy w największych polskich miastach?

11 największych aglomeracji w Polsce odpowiada za 53% rynku kredytowego osób detalicznych w kraju, mimo że zamieszkuje w nich tylko 1/3 ludności. 

Czytaj więcej

Zmiany w kredytach mieszkaniowych

Komisja Nadzoru Finansowego planuje zmiany dotyczące kredyków mieszkaniowych.

Czytaj więcej

Ile wyniósł popyt na Kredyty Mieszkaniowe w lutym 2019?

Lutowa wartość Indeksu BIK dotyczącego popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł + 17,6%, co oznacza że w lutym 2019 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 17,6% w porównaniu z lutym 2018 r. Lutowy odczyt jest wyższy od styczniowego o 10,7 p.p.

Czytaj więcej

Pekao liderem finansowania nieruchomości komercyjnych

Z danych przedstawionych przez bank Pekao wynika, że już co druga polska, duża firma jest jego klientem

Czytaj więcej

Kredyty hipoteczne nadal popularne

Z przeprowadzanych analiz wynika, że popyt na kredyty hipoteczne nadal rośnie. 

Czytaj więcej

Popyt na kredyty mieszkaniowe styczniu 2019 r

Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Najnowszy styczniowy odczyt wyniósł + 6,9% i jest wyższy od odczytu grudniowego o 31,8 p.p. Wartość Indeksu na poziomie + 6,9% oznacza, że w styczniu 2019 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe, na kwotę wyższą o 6,9%, w porównaniu ze styczniem 2018 r., choć liczba dni roboczych była taka sama. 

Czytaj więcej

Rozliczanie podatku od sprzedaży nieruchomości - PIT-39

PIT-39 służy do rozliczenia dochodu związanego ze sprzedażą nieruchomości. Jest to deklaracja dochodu, który osiągnęliśmy na danej transakcji.

 

Czytaj więcej

Kredyty we frankach nadal popularne?

Maleje liczba rachunków kredytowych w walucie szwajcarskiej, zaciągniętych na zakup mieszkań - w grudniu 2018 r., w porównaniu do grudnia 2017 r. w ujęciu liczbowym, ubyło ok. 25,65 tys. rachunków. Obecnie pozostaje w spłacie już tylko 469,96 tys. kredytów frankowych. Według danych BIK wartość portfela kredytów frankowych na 31.12.2018 r. wynosiła 107,1 mld zł., i pomimo osłabienia się kursu złotówki wobec franka o 25 gr. (3,56 na 29 grudnia 2017 do 3,81 na 31 grudnia 2018), dzięki spłatom zobowiązań przez kredytobiorców jego wartość w ciągu roku obniżyła się o 2,48 mld zł. Na koniec 2017 r. zadłużenie wynosiło 109,58 mld zł.

Czytaj więcej

Upadłość konsumencka- analiza roku 2018

Ponad 6,5 tysiąca osób ogłosiło w Polsce upadłość w 2018 roku - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej. To o jedną piątą więcej niż w 2017 roku. Ich nieopłacone zobowiązania przekraczają 732 mln zł.

Czytaj więcej

Wzrost kosztów kredytów hipotecznych dotknie ponad 50 tys. Polaków

W roku 2019 rekordowo duża liczba beneficjantów programu „Rodzina na swoim” straci dopłaty do kredytów hipotecznych. 

Czytaj więcej

Stopy procentowe się nie zmienią

Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim posiedzeniu postanowiła o nie zwiększaniu stóp procentowych. Referencyjna stopa procentowa NBP nadal będzie wymościć 1,50 % w skali rocznej. 

Czytaj więcej

Promesa kredytowa – jak ją zdobyć?

Promesa kredytowa – jak ją zdobyć?

 

Czytaj więcej

Bank odmówił kredytu hipotecznego – dlaczego?

 

Osoby składające w bankach wnioski o przyznanie kredytu liczą zazwyczaj na przychylną decyzję banku. Tymczasem niejednokrotnie okazuje się, że bank odmawia udzielenia kredytu. Powodów takiej sytuacji może być wiele. Często za odmową banku stoją błędy kredytobiorców.

 

Czytaj więcej

Czy przewalutowanie kredytu we frankach jest opłacalne?

Obecnie przewalutowanie znacznie bardziej się opłaca niż np. rok temu. Z wyliczeń Expandera wynika jednak, że w większości przypadków przewalutowanie spowoduje niestety wzrost raty o 500-700 zł.

Czytaj więcej

Najlepsze kredyty hipoteczne – luty 2018

Rosnące dziecko potrzebuje więcej przestrzeni. Często decyzja o przeprowadzce do większego lokum pojawia się właśnie wtedy, gdy rodzina zaczyna „wyrastać” z małego mieszkania. W lutowej edycji rankingu kredytów hipotecznych portalu Bankier.pl sprawdzono ile kosztować będzie sfinansowanie zakupu 65-metrowej nieruchomości dla trzyosobowego gospodarstwa domowego.

Czytaj więcej

Podsumowanie roku w marżach kredytów hipotecznych

W ciągu ostatniego roku wiele banków zmieniło marże kredytów hipotecznych. Z porównania ofert prezentowanych w rankingu Bankier.pl wynika jednak, że korekty były raczej kosmetyczne, bez widocznego wyraźnie trendu. Dostrzec można zarówno obniżki, jak i podwyżki.

Czytaj więcej

Na politycznym froncie nadzieje frankowców poległy

Miękkie rozwiązania zwyciężyły – tak można podsumować najważniejsze zmiany w podejściu do problemu kredytów „walutowych”, jakie zaszły w 2017 r. Ustawa spreadowa trafiła do legislacyjnej zamrażarki, a zasady konwersji zobowiązań mają wypracować banki pod finansowym naciskiem przygotowywanych regulacji. Na politycznym froncie nadzieje frankowców poległy, ale w sądowych sporach sytuacja wygląda nieco inaczej.

Czytaj więcej

Kredyty na nieruchomości najchętniej udzielane przez banki

Według raportu KPMG CEE „Property Lending Barometer 2017” aż 60% badanych banków w Polsce liczy na wzrost liczby udzielanych kredytów na inwestycje w nieruchomości. Jak plasuje się rynek mieszkań w zestawieniu i jakie inne sektory są najbardziej atrakcyjne?

Czytaj więcej

Kredyt na kupno lub remont mieszkania – co warto wiedzieć

Jeżeli planujemy kupno i remont mieszkania w celach inwestycyjnych, pamiętajmy, że poniesione przez nas nakłady mają podnieść jego wartość na tyle, aby przekraczała ona cenę zakupu plus koszty remontu. Niestety, nie zawsze jest to takie proste i oczywiste.

Czytaj więcej

Prawdy i mity o wkładzie własnym

Od kwietnia do czerwca 2017 banki udzieliły niemal 50 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę blisko 12 mld zł, czyli o 6 proc. więcej niż w poprzednim kwartale tego roku[1]. Wszyscy ci, którzy dopiero zamierzają starać się o kredyt, spotkają się zapewne z pojęciem wkładu własnego. Zgodnie z polskim prawem jego posiadanie jest niezbędne do uzyskania finansowania zakupu mieszkania. Ale czy na pewno?

Czytaj więcej

Popyt na kredyty mieszkaniowe w sierpniu wzrósł o 7,4 proc. rdr

Banki i SKOK-i przesłały w sierpniu do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 7,4 proc. niż przed rokiem - podało Biuro Informacji Kredytowej.

Czytaj więcej

Sprawdź najnowsze oferty w serwisie

Oceń nasz serwis

średnia ocen: 4,6

Ten serwis korzysta z mechanizmów cookies (ciasteczka)

| Polityka Cookies