Spis treści:
Odpoczynek od zobowiązania w banku – tak, ale nie dla wszystkich
Kto może na to liczyć?
Informację przekażesz osobiście
Czy są jakieś konsekwencje?
Podsumowanie

 

Przerwa w spłacaniu kredytu hipotecznego jest możliwa

Szykuje się kolejny rok czasowego odpoczynku od spłacania kredytów hipotecznych. Taka przerwa będzie możliwa również w 2024 roku, ponieważ projekt przepisów, które przedłużają wakacje kredytowe na bieżący rok, został  zatwierdzony przez Prezydenta Andrzeja Dudę, który podpisał już nowelę ustawy.
Nie oznacza to jednak, że każdy będzie mógł odpocząć w trakcie wakacji od swojej hipoteki. Nie wszyscy kredytobiorcy kwalifikują się do skorzystania z tej opcji. Najprostszym sposobem na dowiedzenie się, czy danemu kredytobiorcy przysługuje przerwa od spłaty zobowiązania, jest weryfikacja w banku, w którym zaciągnięty jest kredyt hipoteczny. Pracownik banku zweryfikuje, czy danemu kredytobiorcy przysługuje taka możliwość.

 

Komu dedykowane są wakacje kredytowe?

Kto może odpocząć w swojej hipoteki w okresie wakacyjnym i skupić się na wypoczynku? Przede wszystkim z tej możliwości mogą skorzystać kredytobiorcy, którzy mają hipotekę w złotówkach. Jest to podstawowe kryterium, które należy spełnić, aby móc skorzystać z wakacji kredytowych. Oznacza to, że od hipotek nie odpoczną kredytobiorcy, którzy posiadają kredyty w innej walucie. Ponadto z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać Ci klienci banków, którzy podpisali umowę o kredyt hipoteczny przed dniem 1 lipca 2022 roku. Należy przy tym pamiętać, że termin zakończenia okresu kredytowania w przypadku hipoteki musi przypadać na okres minimum pół roku od podanej daty. Co istotne, wartość nieruchomości, na zakup której został zaciągnięty w banku kredyt hipoteczny, nie może przekraczać 1,2 miliona złotych.

Ponadto w bieżącym, 2024 roku, z opcji przerwy w spłacie zobowiązania hipotecznego będą mogli skorzystać kredytobiorcy, w przypadku których miesięczna rata hipoteki jest nie wyższa niż 30 procent łącznego dochodu w gospodarstwie domowym. Liczy się okres ostatnich 3 miesięcy przed złożeniem wniosku w przyznanie wakacji kredytowych. Od tej zasady jest jednak jeden wyjątek. Jeżeli kredytobiorca posiada na swoim utrzymaniu co najmniej 3 dzieci, nie obowiązuje wspomniane wcześniej kryterium 30-procentowego łącznego dochodu gospodarstwa domowego. W tym miejscu należy jeszcze wspomnieć o tym, kogo banki będą postrzegały jako dzieci wchodzące w skład gospodarstwa domowego, które są na utrzymaniu kredytobiorcy. Chodzi o dzieci do 18 roku życia, a także do 25 roku życia w sytuacji, kiedy kontynuują one naukę szkolną.Za dzieci na utrzymaniu kredytobiorcy uznawane są także niepełnosprawni potomkowie kredytobiorców, przy czym w ich przypadku nie obowiązuje kryterium wiekowe.


Z wakacji kredytowych można skorzystać w przypadku jednej umowy kredytowej. Jeśli więc kredytobiorca posiada więcej zobowiązań hipotecznych, będzie musiał wybrać, który kredyt hipoteczny chce zawiesić. Nie ma możliwości skorzystania z tej opcji kilkukrotnie, dla więcej niż jednej hipoteki.
Na jak długo można odpocząć od spłaty kredytu hipotecznego? W ramach wakacji kredytowych możliwe jest zawieszenie spłat 4 rat hipoteki . Zawieszenia w spłacie są możliwe w okresie od 1 czerwca 2024 roku do 31 sierpnia 2024 roku  w wymiarze dwóch miesięcy, oraz w okresie od 1 września 2024 roku do 31 grudnia 2024 roku również w wymiarze 2 miesięcy.
Co jednak istotne, o ile przy zawieszeniu spłaty zobowiązania bankowego kredytobiorca nie będzie musiał spłacać kapitałowej i odsetkowej raty hipoteki, o tyle w dalszym ciągu będzie zobowiązany do regularnego opłacania kosztów z tytułu ubezpieczeń hipoteki, ujętych w umowie pomiędzy kredytobiorcą a bankiem.

 

Informacja o zawieszeniu spłaty kredytu hipotecznego w Raporcie BIK

Kredytobiorca, który skorzystał z opcji wakacji kredytowych, może zweryfikować, czy rzeczywiście jego wniosek został przyjęty przez bank. W tym celu może samodzielnie sprawdzić to w raporcie BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Banki, do których wpłynęły wnioski od ich kredytobiorców o wakacje kredytowe, każdorazowo przekazują taką informację do Biura Informacji Kredytowej. Wówczas kredytobiorca przy swoim zobowiązaniu hipotecznym zobaczy adnotację o ustawowym zawieszeniu spłaty. Kiedy wakacje kredytowe dobiegną końca, pojawi się nowa adnotacja o zakończeniu ustawowego zawieszenia spłaty zobowiązania.
W raporcie BIK kredytobiorca może ponadto zweryfikować, czy po skorzystaniu z opcji wakacji kredytowych nie uległa zmianie kwota do spłacenia a także liczba rat. Powinny one pozostać bez zmian. Co istotne, raty które zostały zawieszone, zostaną przeniesione na koniec okresu kredytowania.

 

Czym to skutkuje?
W jaki sposób można złożyć wniosek o przerwę w spłacie zobowiązań bankowych? Wniosek o wakacje kredytowe może zostać złożony w formie elektronicznej lub papierowej. W przypadku papierowego składania wniosku, nie ma konieczności odwiedzania placówki bankowej. Wniosek papierowy można złożyć oczywiście osobiście, lub przesłać do pocztą albo kurierem. Można to zrobić także przez internetowy system bankowości lub drogą mailową.

Poprawne złożenie wniosku i jego akceptacja ze strony banku będzie skutkowała zawieszeniem spłaty zobowiązania na czas określony. Zawieszone raty hipoteki zostaną przeniesione na koniec okresu spłaty zobowiązania. Warto więc zweryfikować, czy zmianie nie ulegnie harmonogram spłat.

 

Szansa na odpoczynek od zobowiązań

Możliwość skorzystania z opcji wakacji kredytowych to duże odciążenie, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy Polacy planują wyjazdy wypoczynkowe. Wysokie raty zobowiązań hipotecznych dla niejednego kredytobiorcy stanowią duże obciążenie budżetu. Odpoczynek od konieczności spłaty rat jest więc dla wielu osób szansą na odpoczynek i przeznaczenie środków finansowych na urlop zamiast spłatę kredytu hipotecznego.


Kredytobiorcy muszą jednak pamiętać o tym, że możliwość skorzystania z wakacji kredytowych nie anuluje rat za te miesiące zobowiązania hipotecznego, na które przyznane zostały wakacje kredytowe. Opcja ta jedynie przesuwa obowiązek spłaty w czasie, co oznacza ostatecznie, że o kolejne miesiące wydłuży się okres spłaty zobowiązania hipotecznego. Mimo wszystko opcja ta jest dla wielu kredytobiorców atrakcyjna, zwłaszcza w czasie, kiedy Polacy planują wyjazdy urlopowe lub kupują prezenty na Święta.