Kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości poza zasięgiem klientów banków

Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej (BIK) w pierwszym kwartale 2023 roku w ujęciu liczbowym banki oraz SKOK-i udzieliły mniej kredytów mieszkaniowych. BIK informuje o spadku o 53,3 procent. Ponadto aż o 54,8 procent spadła wartość udzielanych przez banki i SKOK-i kredytów mieszkaniowych. Dane te stanowią poświadczenie utrudnionej dostępności Polaków do kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości. Wiele zmieniły nowe zasady udzielania pożyczek, które zostały wprowadzone przez banki w Polsce. W efekcie zmian, wielu Polaków, którzy wcześniej mogli pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości, po nich nie może już sobie na to pozwolić. Nie brakuje również osób, które zwyczajnie postanowiły wstrzymać się z decyzją o wnioskowaniu w banku o pożyczkę. Wysoka inflacja i niestabilna gospodarka krajowa nie zachęcają do zadłużania się na wysokie kwoty.

Więcej drobnych pożyczek bankowych, mniej hipotek

Jak szacuje Biuro Informacji Kredytowej, wartość hipotek w bieżącym roku będzie o 38 procent niższa, niż w ubiegłym, 2022 roku. Upatruje się, że główną przyczyną takiej sytuacji był wyraźny spadek zdolności kredytowej Polaków, który przełożył się na mniejszą ilość udzielonych hipotek. Z kolei w informacji BIK: "Najnowsze dane o sprzedaży kredytów w Polsce", Biuro Informacji Kredytowej informuje o wzroście udzielonych kredytów ratalnych, gotówkowych i kart kredytowych. W marcu 2023 roku, w porównaniu z marcem 2022 roku, banki i SKOK-i w ujęciu liczbowym udzieliły o 8 procent więcej kredytów gotówkowych. W tym samym okresie udzieliły o 53,4 procent więcej kart kredytowych, oraz o 55,8 procent więcej kredytów ratalnych.

Ci co mogą, kupują za gotówkę

Obecnie daje się zauważyć większą chęć kupujących do nabywania mieszkań za gotówkę. Najczęściej transakcji gotówkowych dokonują inwestorzy indywidualni, którzy nabywają mieszkania w celach inwestycyjnych, na przykład pod późniejszy wynajem. Za gotówkę najczęściej nabywane są kawalerki oraz niewielkie mieszkania dwupokojowe. Cechują się one stosunkowo najniższą ceną rynkową, dzięki czemu większa liczba inwestorów może pozwolić sobie na ich zakup bez wsparcia kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Gotówkowe nabywanie mieszkań jest mniej ryzykowne, chociaż wymaga od inwestora dysponowania odpowiednim budżetem. Eliminuje jednak konieczność zaciągania hipoteki w banku i obciążania się długoletnimi, wysokimi ratami. Dodatkowo inwestor nie musi spłacać wyższej kwoty, ponieważ zapłata za mieszkanie jest wolna od marży bankowej. W dłuższej perspektywie czasu jest to więc bardzo korzystne rozwiązanie.

Program Pierwsze Mieszkanie pomoże w uzyskaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości?

W dniu 1 lipca w Polsce ma zostać uruchomiony nowy rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Ma on wesprzeć beneficjentów w procesie realizacji marzenia, jakim jest nabycie mieszkania lub domu. Osoby, które chciałyby skorzystać z tej formy rządowego wsparcia, powinny mieć jednak na uwadze, że są pewne ograniczenia. Pierwszym z nich jest wiek. Beneficjentami programu Pierwsze Mieszkanie nie mogą zostać osoby, które ukończyły 45 lat. W przypadku małżeństw wystarczy, że tylko jedno z małżonków spełni ten warunek. Kolejnym ważnym kryterium jakie obowiązuje w programie Pierwsze Mieszkanie, jest kwestia własności budynków o charakterze mieszkalnym. Rządowy program Pierwsze Mieszkanie kierowany jest do osób, które chcą kupić swoją pierwszą w życiu nieruchomość o charakterze mieszkalnym, tj. mieszkanie lub dom. Ważne jest, aby osoby te nie posiadały nigdy wcześniej w przeszłości własnościowego lokalu mieszkalnego, domu lub lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Osoby te nie mogą posiadać żadnej taniej nieruchomości mieszkalnej również w chwili obecnej. Jest to bezwzględny warunek uczestnictwa w rządowym programie Pierwszej Mieszkanie. Co ciekawe, program ten nie narzuca, czy nabywane mieszkanie albo dom mają pochodzić z rynku pierwotnego, lub z rynku wtórnego. Beneficjent programu ma w tej kwestii pełną dowolność. W ramach programu Pierwsze Mieszkanie będzie można skorzystać z dwóch różnych opcji - Bezpiecznego Kredytu 2% oraz Konta Mieszkaniowego. W tym artykule, z racji omawiania tematu kredytów, w poniższym artykule skupimy się na Bezpiecznym Kredycie 2%.

Kredyt hipoteczny 2% w ramach rządowego programu

Opcja Bezpiecznego Kredytu 2% ma być kredytem hipotecznym, który będzie przeznaczony na zakup pierwszego w życiu mieszkania lub domu. Beneficjent programu Pierwsze Mieszkanie będzie mógł liczyć na niskie oprocentowanie. Trzeba jednak pamiętać o jednej bardzo istotnej kwestii. Do oprocentowania, które będzie wynosiło 2%, trzeba doliczyć jeszcze marżę, jaką doliczy bank. Ponadto beneficjent może liczyć na jedynie 10.letni okres, w którym będzie obowiązywało niższe oprocentowanie. Jak wysoki kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości będzie mógł zaciągnąć beneficjent w ramach programu Pierwsze Mieszkanie? Według wstępnych informacji, beneficjent rządowego programu będzie mógł ubiegać się o maksymalnie 500 000 złotych kredytu w przypadku singli. Osoby pozostające w związkach, które mają na wychowaniu co najmniej jedno wspólne dziecko, będą mogły wnioskować o udzielenie kredytu w wysokości do 600 000 złotych. Kredyt otrzymany przy wsparciu rządowego programu Pierwsze Mieszkanie, będzie mógł zostać spożytkowany na zakup domu wolnostojącego, mieszkania a nawet działki budowlanej, na której ma powstać budynek mieszkalny. Co istotne, beneficjent będzie musiał wprowadzić się do przedmiotowego mieszkania lub domu w przeciągu roku. Będzie również miał obowiązek pozostania w tej nieruchomości na okres 10 lat, a w tym czasie nie będzie mógł nabywać innych nieruchomości o charakterze mieszkalnym.

Deweloperzy zachowują ostrożność, ale nie rezygnują z nowych projektów inwestycyjnych

Pomimo tego, że wielu Polaków nie ma obecnie możliwości zaciągnięcia bankowej hipoteki, co z kolei uniemożliwia im nabycie wymarzonego mieszkania czy domu, deweloperzy zdają się nie rezygnować. W dalszym ciągu realizują zgodnie z przyjętymi harmonogramami rozpoczęte już projekty. Planują również nowe inwestycje, które w przeciągu kilku najbliższych lat dostarczą na polski rynek nieruchomości nowe mieszkania oraz domy.