Spis treści:

Ciężko kupić lokal mieszkalny

Czy sytuacja się poprawi?

Kiedy będzie lepiej?

Zdeterminowani nabywcy nie ustają w poszukiwaniach idealnego M.

Kawalerki wciąż na fali

Minimalny wkład własny jest konieczny 10% czy 20%?

Co może zastąpić gotówkę?

Mieszkania z kredytem hipotecznym trudno dostępne

Mieszkania z kredytem hipotecznym stały się dla wielu Polaków niedostępne. Obecnie, aby zaciągnąć kredyt na zakup nieruchomości, należy dysponować wkładem własnym.

Tymczasem część osób, które chciałyby stać się klientami banków, nie dysponuje odpowiednią kwotą, aby móc ją na ten wkład własny przeznaczyć.

Co więcej, banki dodatkowo zaostrzyły politykę udzielania kredytów, przez co jeszcze większa liczba potencjalnych kredytobiorców musiała pogodzić się z decyzją odmowną w sprawie udzielenia bankowej pożyczki.

 

Sytuacja w mieszkaniówce wciąż nie nastraja optymistycznie

Sektor mieszkaniowy również boryka się z trudnościami. Obecnie zauważalny jest spadek dopinanych transakcji. Polacy zwyczajnie kupują mniej.

Tendencja ta dotyczy całego rynku nieruchomości w Polsce, zarówno w sektorze pierwotnych jak również wtórnym. Polaków zwyczajnie nie stać na nabywanie lokali mieszkalnych, albo – z uwagi na trudny czas w kraju – wolą odłożyć decyzję o zakupie na później.

Kupujący oraz deweloperzy borykają się z nową rzeczywistością. Ceny za lokale mieszkalne są obecnie bardzo wysokie, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym.

Powodem tego są po części wysokie ceny za materiały budowlane i wykończeniowe. Nic nie wskazuje, aby ceny za lokale mieszkalne miały zacząć niedługo spadać.

Osoby chętne na zakup lokalu mieszkalnego muszą się więc uzbroić w cierpliwość, lub podjąć decyzję o zakupie w obecnych, mało sprzyjających warunkach.

 

Czy nabywcy mogą liczyć na poprawę?

Czy osoby poszukujące własnego M. mogą liczyć na to, że już wkrótce realizacja marzenia o mieszkaniu z kredytem hipotecznym będzie możliwa do zrealizowania?

Czy jest szansa na wyraźną obniżkę cen za metr kwadratowy M. od deweloperów, oraz z rynku wtórnego? Taki scenariusz można potraktować jako życzeniowy.

Niestety nic nie wskazuje na to, aby ceny lokali mieszkalnych miały zacząć wyraźnie spadać. Wprawdzie wzrosty wyhamowały, jednak o obniżkach cen można na razie pomarzyć.

Deweloperzy, którzy ukończyli inwestycje mieszkaniowe, muszą zarobić na swoich projektach. Tymczasem koszty budowy poszczególnych osiedli były w ostatnich latach wyższe, co przełożyło się na wyższą cenę za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego z rynku pierwotnego.

 

Jakie mieszkania z kredytem hipotecznym interesują nabywców?

Osoby, które chcą kupić mieszkanie z kredytem hipotecznym, mają jasno sprecyzowane kryteria poszukiwań. Najszybciej z rynku znikają kompaktowe kawalerki oraz lokale mieszkalne do 50 metrów kwadratowych powierzchni.

Za ich popularnością stoi w dużym stopniu cena końcowa. Mniej metrów oznacza niższą cenę za lokal mieszkalny, chociaż nie zawsze jest to regułą.

Do kupujących przemawia również argument wykończenia niższym kosztem. W rzypadku małych lokali mieszkalnych koszty wykończenia i wyposażenia mogą być dużo niższe, niż w przypadku mieszkań o większym metrażu i z większą liczbą pomieszczeń.

 

Lokale jednopokojowe idealne do zamieszkania i pod inwestycję

Kupujący chętnie poszukują kawalerek. Są one nabywane z przeznaczeniem pod własny użytek, albo jako inwestycja kapitału. Inwestorzy i prywatni kupujący przeczesują rynkowe oferty w poszukiwaniu idealnego M.

Dużą popularnością cieszą się nie tylko wykończone mieszkania z kredytem hipotecznym, ale również lokale mieszkalne wymagające remontu.

Zazwyczaj można je nabyć po dużo niższej cenie, niż średnia rynkowa, a remontem zająć się samodzielnie, aby zminimalizować koszty wykończenia lokum mieszkalnego.

 

Wkład własny na zakup mieszkania z kredytem hipotecznym

Sposobem na nabycie własnego M. jest dla wielu osób wsparcie ze strony banku. Dzięki niemu mogą kupić mieszkanie z kredytem hipotecznym.

Potencjalny kredytobiorca, aby uzyskać bankową pożyczkę, musi jednak dysponować wkładem własnym. Przyjęło się, że jest to gotówka, czy jednak jest to jedyna forma zabezpieczenia wkładu własnego?

Jak się okazuje, potencjalny kredytobiorca ma jeszcze alternatywne możliwości. To bardzo dobra wiadomość dla osób, które zwyczajnie nie posiadają w portfelu 20% wkładu własnego, a właśnie tyle często wymagają banki.

Oczywiście na rynku są również banki, które wymagają jedynie 10% minimalnego wkładu własnego, co stanowi oczywiście duże odciążenie dla kredytobiorcy.

Niemniej wkład własny jest wymagany wszędzie, niezależnie od tego, w jakiej wysokości.

 

Mniejszy wkład własny to duży plus

Banki, które wymagają mniejszego, niż standardowo przyjęty, minimalnego wkładu własnego, robią wyraźny ukłon w stronę kredytobiorców.

Różnica, pomiędzy koniecznością posiadania na przykład 30 tysięcy złotych minimalnego wkładu własnego, a 60 tysięcy złotych minimalnego wkładu własnego, jest bardzo wyraźna.

Wielu kredytobiorców nie jest w stanie zgromadzić aż 60 tysięcy złotych, ale już 30 tysięcy złotych jest dla nich możliwe do zdobycia.

Osoby, które posiadają więc jakieś środki finansowe zgromadzone w dobowym budżecie, mogą poszukać na rynku banków, które udzielają hipotek z jedynie 10% minimalnym wkładem własnym. Jest to oczywiście tylko jedna z możliwości.

Drugą jest bowiem zastąpienie gotówkowej formy minimalnego wkładu własnego innymi formami.

 

Co może stanowić wkład własny?

Posiłkowanie się wsparciem ze strony banku to dla wieku kupujących jedyna szansa na zakup własnego M. Co może stanowić wkład własny dla osób, które chcą kupić mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Wkład własny może stanowić na przykład posiadana przez kredytobiorcę działka budowlana albo inna nieruchomość. Co istotne, nie musi ona należeć do niego, a na przykład do rodziców, którzy wyrażą zgodę na przeznaczenie jej do zabezpieczenia kredytu.

Inną możliwością jest przekazanie przez rodziców darowizny swojemu dziecku, które jest potencjalnym kredytobiorcą. Istnieje również możliwość dokonania zastawu na papierach wartościowych albo obligacjach.

Kredytobiorca może posłużyć się również środkami finansowymi zgromadzonymi na IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) albo IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego).

Jak więc widać, sposobów na to, aby kupić mieszkanie z kredytem hipotecznym, jest całkiem sporo. Potencjalny kredytobiorca musi jedynie ustalić, czy bank w których chciałby złożyć wniosek o udzielenie hipoteki, akceptuje alternatywne formy wniesienie minimalnego wkładu własnego na zakup mieszkania z kredytem hipotecznym.

 

~ Magdalena Łozowicka - Redaktor Naczelna Komercja24.pl