Podwyżki stóp procentowych ograniczą dostępność kredytów hipotecznych, a tym samym mieszkań na kredyt. Już teraz marzenie o własnym lokalu mieszkalnym jest trudne do zrealizowania dla wielu Polaków. Aby kupić mieszkanie na kredyt, trzeba dysponować wkładem własnym, a nie wszyscy go posiadają. Część osób zainteresowanym zakupem lokalu mieszkalnego liczy na to, że projekt „Mieszkanie bez wkładu własnego” wprowadzi istotne zmiany.

Spis treści:
Wsparcie banku przy zakupie M. kluczowe dla wielu kupujących
Na rynku jest coraz drożej
Zawartość portfela uzależnia kryteria wyboru
Czego poszukują kupujący?
Idealna lokalizacja jest uzależniona od indywidualnych preferencji
Po co kredytobiorcom wkład własny?
Minimum wymagane do zaciągnięcia kredytu bankowego
Nowa propozycja w ramach Polskiego Ładu
Wsparcie banków wciąż jest niezbędne

Mieszkania na kredyt marzeniem niejednego Polaka

Z racji wysokich cen rynkowym, w dalszym ciągu najczęściej kupowane są mieszkania na kredyt. Zakup własnego M. to marzenie niejednego Polaka. Od kilku lat banki wymagają jednak posiadania przez kupujących minimalnego wkładu własnego. Konieczność posiadania gotówki w portfelu sprawiła, że część osób zainteresowanych nabyciem mieszkania na kredyt zwyczajnie nie może pozwolić sobie na jego zakup.

                                                   Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż 

Ceny lokali mieszkalnych wciąż rosną 

Od ponad dwóch lat dają się zaobserwować stałe, znaczące wzrosty cen lokali mieszkalnych. Jest to powiązane ze skutkami pandemii koronawirusa, która przyczyniła się do gwałtownego wzrostu cen za materiały budowlane oraz materiały wykończeniowe. Kupujący zdają sobie sprawę, że wraz ze wzrostem cen mieszkań, będą potrzebowali również większych kwot udzielonych kredytów. To przełoży się również na większą kwoty do spłacenia bankowi. Dla części kupujących jest to obecnie zbyt duże obciążenie i odkładają oni w czasie decyzję o zakupie mieszkania na kredyt do czasu, aż cenowa bańka pęknie i ceny zaczną spadać.

Czy jednak w najbliższych latach możemy liczyć na tak optymistyczny scenariusz? Bardziej realnym oczekiwaniem wydaje się wyhamowanie cen, ale ich znaczący spadek wydaje się być obecnie myśleniem życzeniowym. Osoby, które już teraz podjęły decyzję o zakupie mieszkania na kredyt, zdają sobie sprawę z konieczności udźwignięcia sporej pożyczki od banku.

Budżet uzależnia wybór 

Kupujący w dużej mierze uzależniają swój wybór lokalu mieszkalnego od budżetu, jaki dysponują. Wiele osób woli dopasować swój wybór do ofert dostępnych na rynku, które mieszczą się w ich zamierzonych budżetach. Osoby takie rezygnują z poszukiwania idealnego mieszkania na kredyt, które będzie spełniało wszelkie ich wymagania i zapoznawania się z ceną na samym końcu.

W efekcie tych ustępstw coraz większą popularnością cieszą się lokale mieszkalne, które zlokalizowane są na obrzeżach dużych aglomeracji miejskich. Coraz bogatsza oferta mieszkań na kredyt w mniejszych miejscowościach, oddalonych od dużych miast maksymalnie do około 50 km, także stanowi wabik na kupujących.

Mieszkania te potrafią być dużo tańsze, a konieczność dojazdów do dużych aglomeracji nie dla każdego jest problemem. Należy mieć na względzie, że rynek pracy również przeszedł reformę i obecnie dużo Polaków pracuje zdalnie lub w systemie hybrydowym, co niweluje konieczność codziennych dojazdów do miejsca pracy.
Nawet będąc zatrudnionym w dużym mieście, osoba taka może wykonywać swoje obowiązki z domowego zacisza, w mniejszej miejscowości. Dla sporej grupy kupujących takie rozwiązanie wydaje się wręcz idealne.

                                                     Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż

Jakie mieszkania na kredyt interesują kupujących? 

Dla osób kupujących mieszkania na kredyt do najważniejszych kryteriów wyboru należy powierzchnia lokalu, oraz liczba oferowanych pokoi. Istotny jest także dostęp do podziemnego garażu, lub usytuowanie osiedla w takiej lokalizacji, aby zapewniała dostęp do dużej liczby naziemnych miejsc parkingowych. Istotna jest infrastruktura otoczenia, a za dodatkowy atut uważana jest bliskość terenów zielonych oraz rekreacyjnych. Niewątpliwie ważnym kryterium wyboru przy poszukiwaniu mieszkania na kredyt jest jego cena. Lokalizacja zdaje się schodzić na dalszy plan, chociaż oczywiście kupujący przy starcie poszukiwań mają swoje konkretne preferencje.

Duże miasto czy mała miejscowość? 

Jak już wspomnieliśmy, lokalizacja mieszkania na kredyt schodzi na dalszy plan. Dla kupujących coraz częściej istotne są inne wartości dodane. Jedni preferują zamieszkanie w dużym mieście, nawet, jeśli miałyby to być jego obrzeża. Dla innych atrakcyjnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie się do mniejszej miejscowości, która gwarantuje większą kameralność i odległość od miejskiego zgiełku. Każda osoba zainteresowana nabyciem mieszkania na kredyt na swoje indywidualne preferencje, dzięki czemu sektor mieszkaniowy rozwija się obecnie w całym kraju – zarówno w dużych miastach, jak i otaczających je mniejszych miejscowościach.

Mieszkanie na kredyt – dlaczego z wymaganym wkładem własnym? 

Od kilku lat osoba, która chciałaby kupić mieszkanie na kredyt, musi liczyć się z koniecznością posiadania minimalnego wkładu własnego. Wkład ten na pomóc w obniżeniu zadłużenia klienta baku, a także stanowi poświadczenie stabilności finansowej kredytobiorcy. Jeśli osoba, która planuje kupić mieszkanie na kredyt nie posiada żadnego wkładu własnego, może pożegnać się z marzeniem o zakupie własnego M. Obecnie żaden bank nie udzieli kredytu hipotecznego bez posiadania przez kredytobiorcę minimalnego wkładu własnego.

Ile Kowalski musi mieć w portfelu? 

Jak duży jest minimalny wkład własny, aby potencjalny klient banku mógł zrealizować swoje marzenie o zakupie mieszkania na kredyt? Standardowo minimalny wkład własny wynosi 20 proc. Jednak większość banków jest w stanie udzielić również kredytów hipotecznym z minimalnym 10.procentowym wkładem własnym. Taka opcja jest jednak dostępna wyłącznie dla kredytobiorców, którzy przystaną na dodatkowe wymagania, które różnią się w zależności od tego, który bank miały udzielić kredytu hipotecznego.

                                                    Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż 

Projekt „Mieszkanie bez wkładu własnego” światełkiem nadziei? 

Obecnie, przy wymaganym minimalnym wkładzie własnym, zakup mieszkania na kredyt jest dla wielu osób poza zasięgiem. Z pomocą ma im przyjść jeden z projektów Polskiego Ładu. W dniu 27 maja 2022 roku w życie ma wejść projekt „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Zadaniem programu jest zwiększenie dostępności finansowania zakupu lokalu mieszkalnego.

Projekt decydowany jest trzem grupom:
- beneficjentom, którzy chcą nabyć swój pierwszy lokal mieszkalny, który będzie pochodził z rynku pierwotnego;
- beneficjentom, którzy poszukują lokalu mieszkalnego z rynku wtórnego, społecznego;
- beneficjentom, którzy mają w planach budowę własnego domu.

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” będzie dedykowany singlom, parom, osobom pozostającym w związku małżeńskim a także rodzinom z dziećmi.

Mieszkania na kredyt wciąż bardzo potrzebne 

Możliwość nabycia mieszkania na kredyt stanowi dla wielu Polaków jedyną szansę na kupno własnego M. Możliwość skorzystania ze wsparcia banku jest dla nich kluczowa. Rosnące ceny lokali mieszkalnych nie sprzyjają jednak zawieraniu umów z bankami. Obecnie, kiedy stopy procentowe są coraz wyższe, dostęp do kredytów hipotecznych staje się coraz bardziej ograniczony. Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” może stanowić wyjście z patowej sytuacji, jednak nie każdy będzie mógł zostać jego beneficjentem.

 

Magdalena Łozowicka
Redaktor naczelna Komercja24.pl