Sektor mieszkań na sprzedaż w pierwszej połowie 2023 roku

Początek roku przyniósł w sektorze mieszkań na sprzedaż większą stabilizację. Ceny lokali mieszkalnych oferowanych przez deweloperów już tak nie rosły i można było oczekiwać, że zwiastuje to stabilizację cen. Zainteresowanie lokalami mieszkalnymi było przy tym wciąż niskie, w porównaniu do czasów z samego początku wybuchu pandemii koronawirusa. Wówczas bowiem Polacy przypuścili szturm na lokale mieszkalne. Szczególnym powodzeniem cieszyły się M., które można było przeznaczyć na cele inwestycyjne. W późniejszym okresie, kiedy ceny materiałów budowlanych oraz materiałów wykończeniowych zaczęły szybować w górę, Polacy zwolnili z wizytami u notariuszy. Kolejne ożywienie przyniósł napływ uchodźców wojennych. W tym okresie również dało się zaobserwować wzmożone zainteresowanie mieszkaniami na sprzedaż. Inwestorzy nabywali je, aby po wykończeniu i wyposażeniu przeznaczyć lokale mieszkalne pod wynajem. Pomimo skokowych wzrostów zainteresowania, sytuacja na rynku była raczej spokojna. Tymczasem zmianę przyniósł program wsparcia rządowego, który został wprowadzony z początkiem lipca br.

WGN Sosnowiec / Apartament w Dąbrowie Górniczej na sprzedaż

Cisza przed burzą?

Okazuje się, że stabilizacja cen mogła być po prostu ciszą przed burzą. Deweloperzy wiedzieli, że w życie ma wejść nowy rządowy program, w związku z czym nie podejmowali się szachowania cenami oferowanych przez siebie lokali mieszkalnych. Być może wpłynęło to na poczucie stagnacji, do jakiego doszło na rynku nieruchomości w Polsce. Niemniej kiedy program Pierwsze Mieszkanie wystartował, sytuacja w sektorze mieszkaniowym momentalnie się odmieniła. Obecnie Polacy chętnie przeglądają oferty mieszkań na sprzedaż. Z kolei deweloperzy liczą na to, że nabywców przyciągnie oferta ich M. Mogłoby się wydawać, że podnoszenie cen za lokale mieszkalne przyniesie odwrotny skutek, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że w sektorze lokali wtórnych ceny za metr kwadratowy M. także poszły w górę.

Mieszkania na sprzedaż – jakie cieszą się największym zainteresowaniem?

Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż, to preferencje nabywców są względnie stałe od dłuższego czasu. Dużym powodzeniem cieszą się lokale mieszkalne, które mogą zostać przeznaczone na cele inwestycyjne. Kompaktowe kawalerki, które posłużą doskonale jako lokal na wynajem dla singli, lub biuro firmy, albo dwupokojowe M., które można wynająć parze. Dla nabywców bardzo ważna jest lokalizacja lokalu mieszkalnego a także poziom rozbudowania infrastruktury najbliższego otoczenia. Ważna jest też odległość od ważnych punków w mieście, jak przystanku komunikacji miejskiej, Rynek czy galerie handlowe. Nabywcy sprawdzają również, w jakiej odległości od nieruchomości znajduje się park lub tereny rekreacyjne. Dużą wartość dodaną stanowią wolne miejsca parkingowe, albo własne miejsce do parkowania w garażu podziemnym.

WGN Polkowice / Mieszkanie na sprzedaż w Polkowicach

Rządowy program wsparcia

Program Pierwsze Mieszkanie wszedł w życie z dniem 1 lipca 2023 roku i w pewnym sensie namieszał na rynku. Na program składają się dwa warianty - Bezpieczny kredyt 2% oraz Konto mieszkaniowe. Z programu mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły jeszcze 45. roku życia. Beneficjent programu nie może też posiadać obecnie (ani nie mógł posiadać nigdy wcześniej) własnościowego lokalu mieszkalnego lub domu. Program Pierwsze Mieszkanie ma być rozwiązaniem kompleksowym. Wariant Bezpieczny kredyt 2% kierowany jest do osób, które są już gotowe nabyć lokal mieszkalny, natomiast adresatami Konta Mieszkaniowego są osoby, które planują zakup lokalu mieszkalnego w perspektywie następnych kilku lat.

Bezpieczny kredyt 2 procent

Z opcji Bezpiecznego kredytu 2% mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły w dniu złożenia wniosku 45. roku żyycia. Dodatkowo osoby te nie mogą posiadać obecnie, ani nigdy wcześniej własnościowego lokalu mieszkalnego, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu. W ramach Bezpiecznego kredytu 2% przez okres 10 lat budżet państwa będzie dopłacał różnicę pomiędzy stałą stopą a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Stała stopa będzie ustalona w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących. Beneficjent będzie mógł otrzymać kredyt w wysokości max. do 500 tysięcy złotych, a w przypadku małżeństw lub par z co najmniej jednym dzieckiem - do 600 tysięcy złotych. Co istotne, beneficjent programu Pierwsze mieszkanie będzie mógł wybrać dowolne mieszkanie na sprzedaż. Oznacza to, że może wybrać zarówno lokal mieszkalny z rynku pierwotnego, jak również lokal mieszkalny z rynku wtórnego. Standard lokalu mieszkalnego oraz jego lokalizacja nie są objęte żadnymi wytycznymi. Przy nabywaniu lokalu mieszkalnego w ramach programu Pierwsze Mieszkanie nie obowiązuje limit ceny za 1 metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż.


WGN Kołobrzeg / Apartament na sprzedaż w Niegoszczu

Czy Bezpieczny kredyt wpłynął na ceny za mieszkania na sprzedaż?

Czy program Pierwsze Mieszkanie oraz jeden z jego wariantów – Bezpieczny kredyt 2% wpłynął na ceny za mieszkania na sprzedaż na polskim rynku nieruchomości? Jak się okazuje, w dość wyraźny sposób – tak. Deweloperzy i prywatni sprzedający szybko dostrzegli rosnące zainteresowanie lokalami mieszkalnymi, do którego doszło krótko po starcie rządowego programu wsparcia. W efekcie zaczęli podnosić ceny swoich lokali mieszkalnych, które zostały wystawione na sprzedaż. Wzrosty cen zdają się nie zniechęcać wielu nabywców, pomimo faktu, że bieżąca sytuacja nie jest dla nich sprzyjająca. Bardziej zależy im na uzyskaniu możliwości nabycia mieszkania na sprzedaż. Kwestia wyższej opłaty za lokal mieszkalny a także wizja dłuższej spłaty zaciągniętego zobowiązania wydają się schodzić na dalszy plan.

Co będzie dalej?

Co dalej z polskim sektorem mieszkaniowym? Czy deweloperzy i prywatni sprzedający w dalszym ciągu będą sztucznie podbijać ceny posiadanych w swoich ofertach lokali mieszkalnych? Póki co ciężko jest prorokować. Pierwszy miesiąc trwania programu dopiero za nami, w związku z czym na ocenę jego efektów jest jeszcze zbyt wcześnie. Zainteresowanie programem Pierwsze Mieszkanie jest na ten moment spore. Banki muszą obsłużyć dużą liczbę potencjalnych beneficjentów rządowego programu wsparcia. Z tego względu ciężko oszacować, jaki procent osób, które wnioskują o możliwość skorzystania z któregoś z wariantów programu Pierwsze Mieszkanie, otrzyma decyzję pozytywną i zyska szansę nabycia wymarzonego lokalu mieszkalnego lub domu. Na razie najlepszym rozwiązaniem jest stała obserwacja sytuacji w sektorze mieszkaniowym na polskim rynku nieruchomości. Najbliższe miesiące z pewnością rzucą więcej światła na sektor mieszkaniowy w Polsce.