O tym, jak niebezpieczne jest klikanie w przysłane z niewiadomego źródła linki, czy przelewanie pieniędzy na niesprawdzone numery kont, wie każdy. Nie chroni nas to jednak przed coraz sprytniejszymi metodami oszustów, którzy podają się pod pracowników bankowych, policję, pracowników służby zdrowia, czy urzędników skarbowych.Jak wskazują eksperci BIK, najnowsza metoda wyłudzania pieniędzy przez oszustów nie polega na przesyłaniu linku, ale numeru telefonu do urzędnika, mając na celu uwiarygodnienie tego kontaktu. 

„- Obecnie przestępcy nakłaniają w wiadomości sms do skontaktowania się z fałszywym urzędnikiem Urzędu Skarbowego, który pomoże im w załatwieniu sprawy. Przez telefon „żywa” osoba instruuje dzwoniącego, jak pobrać odpowiednie oprogramowanie do weryfikacji tożsamości lub w celu ułatwienia zapłacenia określonej kwoty - na odpowiednie konto. Wszystko po to, aby – tak, jak w poprzednich scenariuszach, uzyskać dostęp do rachunku bankowego '' – wyjaśnia Maciej Wójcik


Po uzyskaniu danych i dostępu do konta ofiary, oszust może zająć wszelkie środki, bądź zaciągnąć w jej imieniu kredyt.

PAMIĘTAJ! Urzędy Skarbowe kontaktują się za pomocą oficjalnej korespondencji do podatników listem poleconym lub przez korespondencję na portalu usług publicznych – ePUAP.

Zwrot podatku może być doręczony na 3 sposoby: pocztą, na numer konta bankowego lub osobiście w kasie urzędu skarbowego. O formie jego dostarczenia podatnik decyduje w pierwszym etapie wypełniani rocznego zeznania PIT.

Źródło : BIK