Celem programu jest przede wszystkim ochrona zasobów wodnych przez zwiększenie jej retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych, a także wykorzystanie wody roztopowej oraz deszczówki. Nasz kraj jest jednym z najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, aby zapobiegać następstwom suszy jak również zagrożeniom powodzią zalecane jest budowę instalacji, które będą zatrzymywać nagromadzoną wodę do późniejszego wykorzystania.

fot. Pixabay

 


Co obejmuje dofinansowanie?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wskazuje co obejmuje dofinansowanie, jest to zakup, montaż, budowa, uruchomienie, instalacji takich jak:

  • przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego; podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego;
  • instalacji rozsączającej, zbiornik retencyjny nadziemny, podziemny, otwarty lub zamknięty, szczelny lub infiltracyjny;
  • elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody;
  • instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dotacje na zbieranie wody deszczowej mogą występować osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości na której znajduje się dom jednorodzinny. Można uzyskać dofinansowanie do 80% ale nie więcej niż 5 tyś zł na jedno przedsięwzięcie.

Do czego wykorzystać deszczówkę oraz wody roztopowe?

Pierwszą myślą, jaka nam przychodzi do głowy jest wykorzystanie wody do podlewania roślin, warzyw. Natomiast bardzo często zapominamy, iż jest to woda miękka, więc idealnie nada się do mycia auta, posadzek wokół domu. Przy wykorzystaniu specjalnych pomp i filtrów założonych w instalacjach domowych, wodę można przekierować do pralki, zmywarki lub do spłuczek toaletowych.
Są to dobre metody na zaoszczędzenie na rachunkach, ponieważ woda nie będzie pobierana z wodociągów miejskich.