Modernizacja nieruchomości zabytkowych na sprzedaż - przywracanie do życia, aby nadać im inny cel- to nowy trend na rynku nieruchomośco.Rewitalizacji budynków urbanistyki miejskiej, tak browary czy hale produkcyjne, ale i opuszczonych kościołów czy popadających w ruinę szpitali zyskuje na populatności dzięk wyjątkowemu klimatowi tych miejsc oraz historią kryjącą się w murach.

Spis treści:
Wzrost zainteresowania rewitalizacją zabytków
Sukces kamienic.
Inwestycje w obiekty poprzemysłowe
Obiekty o charakterze hotelowym i turystycznym
Podsumowanie


Odnawianie obiektów poprzemysłowych, sakralnych i zabytkowych zyskuje na sile.

Moda na przywrqacanie do świetności nieruchomości zabytkowych zyskuje coraz większą popularność, o czym świadczy nie tylko zainteresowanie samych inwestorów, ale i poszukiwania tego typu lokali wśród szukających klimatycznych miejscach z duszą..

Inwestorzy podejmujący się tego przedsięwzięcia muszą być świadomi, że inwestycja na ternie histroycznych miejsc jak Wrocław czy Kraków nie nalezy do najprostszych. Już na etapie projektu mogą się zderzyć z wymaganimai stawianymi przez nadróż konserwatora zabytków. Jednak warto zadać sobie trud i przebrnąć przez wszelkie formalności i biurokrację. Dzięki ich pracy histroyczne obiekty moga odzyskać dawną świetność i znaczenie. 

                                  Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: kamienica na sprzedaż w Rybnika

 

Nieruchomości zabytkowe na sprzedaż - kamienice święcą tryumfy.

W ostatnim czasie pojawiała się wręcz moda na nieruchomościami zabytkowymi na sprzedaż w kamienicach. Inwestorzy poszukują  przedwojennych kamienic w dobrym stanie lub nadające się do remontu. Deweloperzy będą mogli przobrazić je w luksusowe mieskzania, apartmanty lub nieruchomości o charakterze komercyjnym.  

Jednym z przykładem są zabytykowe kamienice w ścisłym centrum Wrocławia – w których deweloper i2 Development urzadził stylowe lofty i luksusowe mieszkania. 

                                   Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: hala przemysłowa na sprzedaż w Ostrowicach 

 

We Wrocławiu wyremontowany, zabytkowy budynek o powierzchni 2191 mkw., zlokalizowany na Starym Mieście kosztuje 20 mln, z ceną za metr wynoszącą ponad 9128 zł. Inna nieruchomość w tej samej lokalizacji będzie mieć już stawkę około 10 703 m/2.

Bardzo wysokie wyceny mogą uzyskiwać również kamienice w innych miejscowościach. Np. w bazie ofert WGN znajduje się zabytkowa kamienica na sprzedaż znajdująca się w samym sercu Rybnika. Kamienica o powierzchni 1340 m² składa się z pięciu kondygnacji, trzech pięter z lokalami mieszkalnymi (ze strychem użytkowym), dwupoziomowego lokalu handlowego na parterze z możliwością adaptacji, dwupoziomowej klimatycznej oficyny z wyremontowanym podwórzem oraz rozległych suchych piwnic pod całą kamienicą, również z możliwością adaptacji. W kamienicy można spokojnie wyodrębnić około 30 lokali mieszkalnych. Cena nieruchomości: 3,9 mln zł.

Nieruchomości zabytkowe na sprzedaż -obiekty przemysłowe przeważnie w dużych miastach.

Innym rodzajem nieruchomości zabytkowych na sprzedaż są obiekty miejskieprzemysłowe. Modernizacja tego typu zabytków toczy się głównie w dużych miastach. Deweloperzy wykorzystują najczęściej historyczną zabudowę przemysłową, aby nadać obiektom całkiem inny cel-  w takich obiektach powstają najczęściej nowoczesne powierzchnie handlowe, biura a także mieszkania typu loftów.

W ofercie WGN znajduje się pozyskany na wyłączność kompleks produkcyjno- magazynowo - handlowy, o powierzchni zabudowanej wynoszącej ok. 1900m2. Wielkość działki na której położony jest obiekt to 18 200m2.Ostatnio obiekt był wykorzystywany z powodzeniem jako fabryka okien i drzwi. Cena nieruchomości: 1,6 mln zł (842 zł/m2)

                                   Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: hotel na sprzedaż w Gdańsku

Nieruchomości zabytkowe na sprzedaż - hotele, pensjonaty

Jednym z najbardziej kuszących nieruchomości zabytkowych na sprzedaż są obiekty o charakterze hotelowym i turystycznym. 

O zainteresowaniu inwestorów zabytkowymi hotelami czy pensjonatami przesądza popularność naszego kraju jako celu podróży obcokrajowców, z drugiej takie zwykłe upodobanie do klimatycznych miejscu. Turyści i goście hotelowi, nawet biznesmeni podczas delegacji, chętnie wybierają obiekty historyczny czy zabytkowe. 

W bazie ofert WGN znajduje się oferta sprzedaży 5* hotelu w barokowej kamienicy "Pod Murzynkiem" w Gdańsku. Kamienica powstała w okresie baroku i temu stylowi podporządkowano zarówno architekturę elewacji z bogatą dekoracją kamieniarską jak i wystrój wnętrz ze sztukateriami, intarsjowanymi drzwiami, marmurowymi posadzkami i kominkami. Cena tej nieruchomości zabytkowej na sprzedaż to 14 mln zł.

Nieruchomości zabytkowe na sprzedaż - podsumowanie.

Ostatnie lata przyniosły rozkwit zainteresowania nieruchomościami zabytkowymi na sprzedaż w naszym kraju. Rynek dojrzewa, a klienci wraz z nim. Zmieniają się też gusta klientów. Nagle dostrzegają urodę w budunkach, które do niedawna były kompletnie zrujnowane a wręcz odstraszały swoim wyglądem. Modernizacja zabytków i dostosowywanie ich do całkiem nowych funkcji, nadawaniu im nowego przeznaczenia nie tylko powieksza ilość pięknych budynków czy nieruchomości komercyjnych w naszych miastach, ale pozwala również uchroniśc zabytk przed dewastacją i totalnym zniszeniem.

Nie da się ukryć, że tego typu inwestycje i projekty sa tylko dla odważnych. Nadzór konserwatora i jego piecza a czesto i wizja zachowania zabytku często wymusza na inwestorze poniesienie znaczynych wydatków np. zakup droższych niż się zakładało materiałów.  Kolejnym minusem są koszty, które czesto są wielokrotnie wyższe niż koszty zakupu i przewidywalnego remonu.

Decyzja należy do inwestora.