Rynek terenów inwestycyjnych na sprzedaż po pierwszym kwartale bieżącego roku pokazuje, że sektor ten nie odczuł negatywnych skutków pandemii. Co więcej, był jednym z tych, które rozwinęły się właśnie w tym trudnym dla wszystkich czasie. Podczas gdy sektor biurowy czy hotelowy walczyły o przetrwanie, sektor terenów inwestycyjnych na sprzedaż, podobnie jak sektor magazynowy, rozwinął skrzydła.

Spis treści
Grunty komercyjne potrzebne deweloperom
Zainteresowanie działkami wzrosło w okresie pandemii
Ile kosztuje obecnie działka komercyjna?
Nie łatwo znaleźć odpowiedni grunt pod konkretny projekt inwestycyjny
O tym pamiętaj, gdy poszukujesz gruntu inwestycyjnego
Jak rozwinie się sektor w przyszłym roku?

Tereny inwestycyjne na sprzedaż poszukiwane

Atrakcyjne tereny inwestycyjne na sprzedaż cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem ze strony deweloperów i prywatnych inwestorów. Gruntów, które sprawdzą się doskonale pod inwestycję komercyjną, a które równocześnie cechuje dobra cena, jest coraz mniej. Deweloperzy poszukują działek, które sprawdzą się pod mniejsze projekty miejskie, takie jak osiedla mieszkaniowe czy biurowce. Z drugiej strony są rynkowi gracze, którzy planują budowę wielkopowierzchniowych inwestycji, jak centra logistyczne, które powstają na działkach o dużej powierzchni. Jak widać, tereny inwestycyjne poszukiwane są zarówno w obrębie aglomeracji miejskich, jak również w bardziej skrajnych, oddalonych od miast lokalizacjach. Usytuowanie gruntu jest ważne przy podejmowaniu przez deweloperów decyzji, jakiego rodzaju inwestycję chcieliby w danym obszarze zrealizować.

Pandemia odpowiedzialna za rozwój sektora

Sektor gruntów dobrze poradził sobie w nowych realiach. Kiedy w 2020 roku wybuchła pandemia koronawirusa a rząd wprowadził całkowity lockdown, duża część rynku nieruchomości podupadła. Niektóre sektory musiały dostosować się do nowych zasad i trendów panujących na rynku. Zmiany te nie dotyczyły sektora terenów inwestycyjnych. Ten bowiem pozostał niewzruszony na nową sytuację w kraju. Pomimo panującej w kraju pandemii, zainteresowanie terenami inwestycyjnymi nie zmalało. Wręcz przeciwnie, deweloperzy komercyjni z jeszcze większym zapałem zaczęli poszukiwać działek, które sprawdziłyby się doskonale pod projekty magazynowe. Duże znaczenie w rozwoju sektora magazynów miał dynamiczny rozwój sektora e-commerce, co z kolei przełożyło się na większe zapotrzebowanie na grunty pod inwestycje. Deweloperzy i prywatni inwestorzy nie tylko poszukiwali działek pod najnowsze projekty, które mieli w zamiarze zrealizować w najbliższym czasie. Zaczęli oni bardziej skupiać się na uzupełnieniu portfela terenów inwestycyjnych, które mogliby przeznaczyć pod przyszłe projekty, lub które mogliby w przyszłości odsprzedać w wyższej cenie.

 

Lokal inwestycyjny
fot. pexels.com

Ceny gruntów w Polsce

Działki komercyjne sprzedają się dobrze, a zainteresowanie ich nabyciem stale rośnie wśród deweloperów. O ile cena za tereny inwestycyjne jest oczywiście istotna, o tyle wydaje się, że obecnie pierwsze skrzypce gra atrakcyjna lokalizacja i odpowiednia powierzchnia gruntu. Deweloperzy często są w stanie zapłacić więcej, jeśli tylko teren inwestycyjny odpowiada ich oczekiwaniom. Zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się zarówno grunty zlokalizowane w dużych aglomeracjach miejskich, jak i te położone w mniejszych miejscowościach. Działki takie sprawdzą się doskonale pod inwestycje mieszkaniowe, biurowe, handlowe czy pod magazyny miejskie. W pewnej odległości od dużych miast popularnością cieszą się grunty, które sprawdzą się doskonale pod duże inwestycje komercyjne, takie jak centra logistyczne, magazyny czy hale produkcyjne. W przypadku gruntów pod tego rodzaju projekty, bardzo istotne jest ich usytuowanie względem dróg krajowych i autostrad.

Gdzie znaleźć atrakcyjne tereny inwestycyjne na sprzedaż?

Poszukiwanie terenów inwestycyjnych, które odpowiadałyby konkretnym kryteriom danego dewelopera czy inwestora, wcale nie jest rzeczą prostą. Odpowiednie dobranie gruntu pod inwestycję stanowi bardzo ważny proces, od którego w dużej mierze zależy sukces projektu. Deweloperzy, którzy planują realizację inwestycji mieszkaniowej, zdecydowanie powinni skupić swoją uwagę w obrębie dużych aglomeracji miejskich. W dużych miastach ilość atrakcyjnych terenów inwestycyjnych stale się zmniejsza, zatem jeśli deweloper planuje wybudować osiedle mieszkaniowe, powinien pośpieszyć się z zakupem odpowiedniej działki, póki wybór jest w miarę duży. Z racji tego, że w ścisłych centrach miast wybór jest już raczej niewielki, a grunty pod inwestycje mają bardzo wysokie ceny, deweloperzy znacznie częściej przyglądają się działkom położonym na obrzeżach aglomeracji miejskich. Są to tereny doskonałe pod realizację osiedli dedykowanych rodzinom, dla których istotny jest dostęp do dużej liczby terenów zielonych, a także dla osób ceniących sobie ciszę oraz spokój. Jeśli chodzi o działki pod projekty biurowe, to podobnie jak w przypadku mieszkaniówki, poszukiwania deweloperów powinny skupić się w obrębie miast. Oczywiście centralne lokalizacje cieszą się dużym powodzeniem wśród najemców, jednak ich potrzeby stale się modyfikują. Przedsiębiorcy, którzy planują wynająć przestrzeń biurową coraz chętniej przyglądają się bardziej skrajnym lokalizacjom, do których pracownicy i kontrahenci będą mieli zapewniony łatwy dojazd, a na miejscu nie pojawi się problem z miejscem do zaparkowania. To właśnie korki i mała liczba miejsc parkingowych odstrasza część przedsiębiorców od ścisłego centrum. Ponadto wynajęcie biura poza ścisłym centrum wiąże się często z niższą ceną za metr kwadratowy, co także stanowi duży plus dla przyszłych najemców. Deweloperzy, którzy mają w planach realizację centrum logistycznego czy budowę magazynów, powinni rozpocząć poszukiwania blisko ważnych arterii komunikacyjnych. Łatwy i szybki dostęp do autostrad oraz dróg krajowych jest fundamentalnym kryterium, ponieważ zwrócą na niego uwagę przyszli najemcy. Plusem jest też dostęp do komunikacji miejskiej, ponieważ zapewni to przyszłym najemcom dostęp do pracowników zamieszkujących w pobliskich miejscowościach.

Na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu działki?

Inwestorzy poszukujący terenów inwestycyjnych powinni pamiętać o maksymalnym dopasowaniu kryteriów poszukiwań do charakteru inwestycji. Jak wspomnieliśmy powyżej, zupełnie innych gruntów będą poszukiwali pod realizację projektów biurowych, a zupełnie innych pod budowę dużych centrów logistycznych. Poza lokalizacją istotne jest uzbrojenie działki, jest kształt i powierzchnia. Należy także sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Dostęp do komunikacji miejskiej oraz ważnych szlaków komunikacyjnych jest kolejnym ważnym kryterium. Oczywiście niezmiennie istotnym warunkiem wyboru pozostaje cena gruntu. W przypadku projektów komercyjnych, deweloperzy często korzystają ze wsparcia doradców oraz agentów z biur nieruchomości, którzy pomogą w dobraniu najbardziej optymalnego terenu inwestycyjnego.

Co przyniesie 2022 rok?

Sytuacja po pierwszym kwartale 2021 roku pokazała, że rynek gruntów inwestycyjnych nie ma zamiaru poddać się negatywnym skutkom pandemii. Kolejne kwartały stanowił potwierdzenie tego założenia. Dużym motorem napędowym dla sektora gruntów był dynamiczny rozwój sektora e-commerce, który spowodował duże ożywienie wśród deweloperów komercyjnych. Można się spodziewać, że w kolejnym, 2022 roku rozwój sprzedaży Internetowej dalej będzie się rozwijał, co z kolei przełoży się na wysoki popyt na tereny inwestycyjne.