Rok 2025 przynosi pewne zmiany na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce.
W części sektorów można zaobserwować spowolnienie wzrostu cen, a nawet ich spadki.
Czy oznacza to, że bańka cenowa wreszcie pęknie? Jak zawsze, sytuacja prezentuje się odmiennie dla każdego z sektorów. To samo dotyczy popytu i podaży, który także różni się w mieszkaniówce i obiektach biurowych czy magazynowych.
Spis treści:
Kupujący lokale mieszkalne bardziej czujni
Nowe projekty inwestycyjne są w drodze
2025: Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
Polski rynek nieruchomości komercyjnych rozwija się odmiennie w poszczególnych sektorach. Zauważalny jest odmienny popyt, podaż i stawki cenowe. Jeszcze do niedawna spekulowano, że sytuacja w całym sektorze pod kątem cenowym będzie podobna – że ceny będą szły w górę niezależnie od sektora.
Tymczasem już pod koniec 2024 roku dało się zauważyć pewną rozbieżność. Mieszkaniówka zmieniła nieco kurs, co zwróciło uwagę potencjalnych nabywców.
Czy to oznacza, że ceny na polskim rynku zaczną wreszcie spadać? To bardzo optymistyczny scenariusz, jednak o ile ciężko mówić o spadkach, o tyle daje się zauważyć wyhamowanie stawek.
Ceny pójdą w dół?
Jak będą prezentować się ceny w bieżącym roku? Czy 2025 rok przyniesie dalsze wzrosty, czy może rynek nieco się uspokoi i pozwoli nabywcom odetchnąć?
Jeśli chodzi o nieruchomości komercyjne na sprzedaż, to ceny wydają się stabilne. Nie ma bardzo wyraźnych wahań w górę, ani spadków. Inwestorzy w dalszym ciągu poszukują atrakcyjnych obiektów, które mogliby wprowadzić do swoich portfeli inwestycyjnych.
Ceny nieruchomości komercyjnych na sprzedaż są różnorodne, a średnie stawki różnią się ze względu na lokalizację, powierzchnię, standard itp. W mniejszych miejscowościach można liczyć na zakup tańszych obiektów. Z kolei duże aglomeracje miejskie dyktują naprawdę wysokie ceny.
Dynamiczne wzrosty, w którymi jeszcze do niedawna rynek miał do czynienia, wyhamowały. Analitycy obserwują zmiany zachodzące na rynku i dostrzegają jego lekkie uspokojenie.
Czy to znaczy, że hale, magazyny itp. będą tanieć? Z pewnością nie ma co liczyć na wyraźne obniżki cen, jednak ich wyhamowanie jest dla osób chcących zainwestować w nieruchomości komercyjne na sprzedaż pomyślną kartą. Jak prezentują się bieżące stawki na rynku nieruchomości komercyjnych na sprzedaż? Zobrazujemy to nieco na przykładzie magazynów.
Poniżej prezentujemy opisy przykładowych ofert, które obecnie są dostępne w bazie ofert biur WGN.
WGN Świdnica jest wyłącznym agentem sprzedaży magazynu zlokalizowanego w Świdnicy. Jest to nieruchomość o powierzchni nieco ponad 596 metrów kwadratowych.
Magazyn jest obiektem dwukondygnacyjnym. Działka, na której się mieści, liczy 954 metrów kwadratowych powierzchni, a jej stan prawny to pełna własność. Cena ofertowa nieruchomości komercyjnej na sprzedaż wynosi 499 000 złotych, co daje 837 złotych za metr kwadratowy obiektu.
WGN Bolesławiec jest wyłącznym agentem sprzedaży magazynu położonego w Jeleniej Górze. Jest to budynek jednokondygnacyjny o powierzchni 500 metrów kwadratowych. Hala sprawdzi się pod działalność produkcyjną i przemysłową, jak również jako obiekt magazynowy.
Działka, na której mieści się budynek, ma powierzchnię 1000 metrów kwadratowych, a stan prawny działki to pełna własność. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 1 139 900 złotych, co daje 2 280 złotych za metr kwadratowy.
WGN Oława jest wyłącznym agentem sprzedaży magazynu zlokalizowanego w Oławie. Budynek ma powierzchnię 114 metrów kwadratowych i jest to budynek jednokondygnacyjny. Posadowiony jest na działce o powierzchni 201 metrów kwadratowych, której stan prawny to pełna własność.
Działka ta objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości komercyjnej na sprzedaż wynosi 298 000 złotych, co daje 2 614 złotych za metr kwadratowy.
WGN Gorzów Wlkp. jest wyłącznym agentem sprzedaży magazynu położonego w miejscowości Gorzów Wielkopolski. Budynek ma powierzchnię 600 metrów kwadratowych i jet to obiekt dwukondygnacyjny. Jest to budynek o funkcji magazynowo-usługowej, z możliwością prowadzenia różnego rodzaju działalności gospodarczych.
Działka, na której się mieści, ma powierzchnię 300 metrów kwadratowych. Stan prawny działki to pełna własność. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości komercyjnej na sprzedaż wynosi 1 200 000 złotych, co daje kwotę rzędu 2 000 złotych za metr kwadratowy.
Mieszkaniówka notuje nieznaczne spadki cen
Jak sytuacja prezentuje się w sektorze mieszkaniowym? W ostatnich miesiącach dało się zauważyć wyhamowanie cen. Jest ono bardziej widoczne na rynku wtórnym. Deweloperzy starają się jeszcze trzymać ceny na bieżącym pułapie.
Jeśli by je obniżyli, to straciliby na będących już w budowie lub ukończonych inwestycjach. Przez to, że ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych dalej trzymają wysokie stawki, deweloperzy nie mogą sobie pozwolić na schodzenie z cen. Aby osiągnąć cel finansowy, jaki założyli sobie przy realizacji danego projektu inwestycyjnego, muszą utrzymać pierwotnie założone stawki za metr kwadratowy.
Z tego względu wahania cen są bardziej dostrzegalne na rynku wtórnym, gdzie właściciele mieszkań nie są pod aż takim naciskiem. O ile spadki cen w sektorze mieszkaniowym się uwidoczniły, to są one póki co niewielkie i dotyczą głównie kilku największych miast regionalnych w Polsce. Nie można zatem mówić o globalnej obniżce cen w tym sektorze.
Popyt na magazynowe i biurowe nieruchomości komercyjne na sprzedaż
Czy nieruchomości komercyjne na sprzedaż trzymają swoje wysokie stawki? Nie odnotowano póki co wyraźnych spadków cen. Obiekty magazynowe wciąż cieszą się dużą popularnością i popyt na nie się utrzymuje. Przedsiębiorcy potrzebują nowoczesnych magazynów, toteż zapotrzebowanie na tego rodzaju obiekty jest widoczne.
Większą popularnością wydaje się jednak cieszyć rynek najmu. Jeśli chodzi o nieruchomości komercyjne na sprzedaż w sektorze magazynowym czy biurowym, to na popularności zyskują inwestycje typu build-to-own. Jest to rodzaj projektów inwestycyjnych, które są realizowane przez dewelopera, jednak w oparciu o specyfikację przedstawioną przez przedsiębiorcę zlecającego budowę.
Po ukończeniu inwestycji, obiekt przechodzi w całości na własność tego przedsiębiorcy. Rozwiązanie to jest op tyle korzystne, że właściciel takiego magazynu czy biurowca, zyskuje budynek uszyty na miarę.
Obiekt odpowiada mu pod kątem bieżącego,jak i branego pod uwagę w przyszłości zapotrzebowania na powierzchnię. Uwzględnia wszelkie preferencje, a także odpowiada przedsiębiorcy pod kątem lokalizacji.
Co przyniosą kolejne miesiące 2025 roku?
Co czeka rynek w kolejnych miesiącach tego roku? Jak będą rozwijać się poszczególne sektory nieruchomości komercyjnych na sprzedaż? Póki co możliwe są jedynie spekulacje.
Widać jednak, że zaczynają zachodzić pewne zmiany. Póki co zmiany te najbardziej dostrzegalne są w sektorze mieszkaniowym. Być może w tym roku czekają nas obniżki lub wyhamowania wzrostów cen w kolejnych sektorach rynku.
Starszy Analityk WGN
Magdalena Łozowicka