Inwestowanie w nieruchomości komercyjne typu condo stanowi nieprzerwanie ciekawą formą inwestycji. Własny apartament hotelowy wydaje się być ciekawą opcją lokaty kapitału. Inwestorzy pozostają jednak czujni. Jeszcze niedawno sektor hotelowy przeżywał prawdziwe załamanie. Dzisiaj wychodzi na prostą, jednak miniony czas sprawił, że osoby inwestujące w lokale komercyjne typu condo stały się bardziej ostrożne.

Spis treści:
Obiekty inwestycyjne, które pozwalają pomnażać kapitał
Hotelarze kontra pandemia wirusa COVID-19
Przybywa hotelowych projektów inwestycyjnych
Zalety condo-apartamentów
Gra warta świeczki?
Zauważalny stały rozkwit obiektów w sektorze hotelowym
Rynek wciąż niestabilny, ale obiektów inwestycyjnych przybywa
Prognoza dla sektora hotelowego

Nieruchomości komercyjne typu condo wciąż cieszą się zainteresowaniem

Nie tak dawno temu system nieruchomości komercyjnych typu condo nie był w Polsce jeszcze zbyt popularny. Zaledwie kilka lat wstecz obiekty tego rodzaju zaczęły się w naszym kraju dynamicznie rozwijać. W Stanach Zjednoczonych oraz na Zachodzie Europy lokale komercyjne typu condo są popularne już od ponad 20 lat. Obiekty tego rodzaju stanowią ciekawe i atrakcyjne dla wielu inwestorów rozwiązanie, które może przynieść zadowalające przychody. Inwestycja w lokale typu condo ma bowiem na celu nie tylko wspomóc ukończenie realizacji obiektu, ale przede wszystkim ma być sposobem na pomnożenie kapitału inwestora. Condo-inwestycje zawdzięczają swoją popularność między innymi temu, że osoba inwestująca nie musi być doskonale zorientowana w działalności w tym sektorze rynku. Właścicielem apartamentu w ramach lokalu komecyjnego typu condo może być niemal każdy, komu może pozwolić na to zdolność finansowa. Z uwagi na swoje liczne zalety nie dziwi fakt, że lokale komercyjne typu condo zjednują sobie sporą liczbę zwolenników.

Sytuacja w sektorze hotelowym była trudna

Sektor hotelowy w Polsce przeszedł prawdziwą próbę. Kiedy w kraju wybuchła pandemia koronawirusa i wszystkie obiekty hotelowe zostały zamknięte, hotelarze stracili źródło swoich dotychczasowych przychodów. Straty finansowe nie ominęły właścicieli condo-apartamentów. Brak możliwości przyjmowania gości sprawił, że zwykłe hotele, ale i lokale komercyjne typu condo opustoszały i zostały czasowo zamknięte. Niemniej jednak pomimo tego, że obiekty te przestały przynosić swoim właścicielom przychody, w dalszym ciągu pociągały za sobą comiesięczne koszty utrzymania. W efekcie właściciele tych obiektów, oraz pojedynczych condo-apartamentów nie tylko utracili czasowo źródło przychodów, ale wręcz zaczęli ponosić straty finansowe. Wraz ze zniesieniem lockdownu i obluzowanie obostrzeń, sytuacja na rynku nieruchomości hotelowych zaczęła powoli wracać do normy.

 

Biurowiec w szklanym wieżowcu
fot. pexels.com

Zielone światło dla hotelowych obiektów inwestycyjnych

O prawdziwym odbiciu się sektora hotelowego od dna można było mówić w okresie wakacyjnym ubiegłego roku. Wieli Polaków zrezygnowało z urlopu za granicą, w efekcie czego wzrosło zainteresowanie krajową ofertą. Obiekty hotelowe, w tym lokale komercyjne typu condo, spotkały się z falą zapytań o oferty noclegowe. Wielu hotelarzom udało się podreperować budżet na zadowalającym poziomie. Rynek hotelowy na powrót odżył, a bieżące zainteresowanie krajową ofertą hotelową jest na tyle duże, że deweloperzy przychylnym okiem patrzą na realizację kolejnych lokali komercyjnych typu condo.

Zalety nieruchomości komercyjnych typu condo

Wielu inwestorów ceni sobie nieruchomości komercyjne typu condo za ich zalety. Osoba nabywająca condo-apartament może ograniczyć swój wkład w inwestycję wyłącznie do zapłacenia odpowiedniej kwoty za pokój hotelowy. Teoretycznie zadaniem inwestora jest utrzymywanie condo-apartamentu hotelowego w odpowiednim stanie technicznym i wizualnym. Jeżeli jednak ów inwestor nie dysponuje odpowiednią ilością wolnego czasu, wiedzą lub zwyczajnie nie chce się tym zajmować, może wynająć firmę, która będzie zarządzała condo-apartamentem w jego imieniu. Co więcej, hotel może przejąć od inwestora także prowadzenie kalendarza najmu pokoju hotelowego. Niewątpliwą zaletą lokali komercyjnych typu condo jest fakt, że inwestor może korzystać z nabytego przez siebie apartamentu hotelowego. Ma do tego prawo przez kilkanaście dni w roku, przy czym dokładny okres czasowy strony ustalają w treści umowy, jaką inwestor podpisuje z deweloperem. Przez pozostałe dni w roku kalendarzowym condo-apartament służy gościom hotelu, a właściciel hotelowego pokoju czerpie zyski finansowe z tytułu jego najmu.

Czy to się rzeczywiście opłaca?

Czy jednak inwestycja w lokal komercyjny typu condo jest grą wartą świeczki? Czy istnieje ryzyko inwestycyjne? Oczywiście, zawsze jakieś jest. Jeśli właściciel condo-pokoju powierzy jego zarządzanie w ręce niekompetentnej firmy/osoby, może się to przełożyć na mniejsze zyski z tytułu wynajmu apartamentu. Może także dojść do sytuacji, że ceny za apartamenty na wynajem spadną, a to z kolei przełoży się na mniejszy zysk inwestora. Jeden z czarnych scenariuszy już się wydarzył, czyli z powodu pandemii obiekt hotelowy może zostać całkowicie zamknięty, a to przełoży się na odcięcie inwestora od przychodów i dodatkowo narazi go na dalsze straty, choćby z tytułu konieczności dalszego utrzymywania pokoju hotelowego w należytym stanie technicznym i wizualnym. Jeszcze inny zły scenariusz zakłada, że nieruchomość będzie położona w mało atrakcyjnej z punktu widzenia klientów okolicy, lub że standard oferowanych pokoi będzie dla hotelowych gości nieodpowiedni i nieadekwatny do ceny najmu. Czy w takim razie możliwa jest bezpieczna inwestycja? Z pewnością osoba, która planuje inwestycję w condo-apartament powinna prześledzić bieżącą sytuację na rynku. Z pewnością największą popularnością cieszą się stale lokale komercyjne typu condo położone w miejscowościach górskich lub nad morzem.

Rynek inwestycyjny wciąż się rozwija

Polski rynek nieruchomości komercyjnych typu condo jest w fazie dalszego rozwoju. Wiele projektów realizowanych jest w nadmorskich miejscowościach. Dużym powodzeniem cieszą się także inwestycje realizowane w górach oraz blisko dużych jezior. Można założyć, że miejscowości, które przyciągają największą liczbę turystów w skali roku, najbezpieczniejszym wyborem lokalizacyjnym, jeśli chodzi o ulokowanie kapitału w lokalach komercyjnych typu condo.

Nieruchomości inwestycyjne typu condo dostępne na rynku

Na rynku obecnych jest całkiem sporo nieruchomości inwestycyjnych typu condo. Pomimo wciąż niestabilnej sytuacji na rynku nieruchomości, deweloperzy realizują kolejne projekty hotelowe. Obiekty te budowane są w różnych regionach kraju, od dużych miast, po małe miejscowości turystyczne.

Przyszłość sektora hotelowego maluje się w jasnych barwach

Jaka będzie przyszłość lokali komercyjnych typu condo w Polsce? Póki co sytuacja na rynku jest dobra. Do użytku oddawane są kolejne projekty inwestycyjne. Deweloperzy, którzy ukończą jedną inwestycję, chętnie podejmują się kolejnych. Wydaje się więc, że cały sektor hotelowy staje na nogi i szykuje się na kolejny owocny sezon wakacyjny.