Kamienice na sprzedaż stanowią atrakcyjną formę lokaty kapitału inwestycyjnego. To historyczne nieruchomości, które często stoją zapomniane i niszczeją z upływem lat. Tymczasem budynki te mogą stanowić bardzo atrakcyjną inwestycję. Ważne jest jednak, aby inwestor zdawał sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie ze sobą ulokowanie kapitału finansowego w tego typu nieruchomość.

Spis treści:

Historyczne budynki czekają na właścicieli

Czego szukają inwestorzy?

Warto przyjrzeć się ofercie biur WGN

Inwestować? Tak, ale rozważnie

Na co trzeba uważać?

Wiele możliwości adaptacji nieruchomości

Kamienice na sprzedaż na polskim rynku nieruchomości komercyjnych

Polskie kamienice na sprzedaż stanowią wąski segment nieruchomości, które leżą w centrum zainteresowania inwestorów komercyjnych. Budynki te, z uwagi na swój historyczny charakter i niecodzienną architekturę, stanowią wyjątkowy segment rynku. Budynki te wyróżniają się na tle innych, okolicznych budowli i często wzbudzają zainteresowanie przedsiębiorców. Mimo wszystko zainwestowanie w tego rodzaju nieruchomość powinno być poprzedzone wnikliwą analizą możliwych zysków i strat. Wszystko po to, aby maksymalnie uchronić się przed możliwymi niepowodzeniami. Decydując się na poszukiwanie kamienicy na sprzedaż, inwestor powinien brać pod uwagę, w jakim stanie technicznym jest budynek, jakie jest jego przeznaczenie komercyjne oraz czy lokalizacja jest dostatecznie dobra. Istotne jest również, czy obiekt znajduje się pod opieką konserwatora budynków.

fot. WGN Ostrów Wlkp. / Kamienica na sprzedaż w centrum Ostrowa Wlkp.

TOP nieruchomości

Na przestrzeni lat daje się zauważyć rosnące zainteresowanie historycznymi nieruchomościami. Starsze budynki posiadają wiele zalet, które inwestorzy zaczęli dostrzegać i wykorzystywać na plus dla swojego biznesu. Budynki te przyciągają uwagę i same w sobie stanowią wizytówkę dla przedsiębiorcy. Dodatkowo inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że na rynku spada cały czas liczna wolnych gruntów, które są dostępne w sprzedaży. Problem ten dotyka zarówno małe miejscowości, jak i te większe, jednak to właśnie w dużych aglomeracjach miejskich problem ten jest najbardziej widoczny. Zamiast starać się pozyskać wolny grunt, inwestorzy niejednokrotnie wolą kupić grunt z budynkiem. Kamienice na sprzedaż często są zlokalizowane blisko ścisłego centrum, co stanowi w oczach inwestorów bardzo duży plus. Decydują się więc oni na zakup budynku i jego przekształcenie pod wybraną przez siebie działalność.

Kamienice na sprzedaż w ofercie biur WGN

Jakie kamienice na sprzedaż czekają obecnie na nowych właścicieli? Poniżej prezentujemy przykładowe oferty z bazy WGN, co pozwoli lepiej zobrazować bieżącą ofertę rynkową.

WGN Ostrów Wielkopolski jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości zlokalizowanej w centrum Ostrowa Wielkopolskiego. Jest to kamienica na sprzedaż z rynku wtórnego, która została oddana do użytku w 1900 roku. Budynek ma 696 metrów kwadratowych i jest posadowiony na działce o powierzchni nieco ponad 1139 metrów kwadratowych. Budynek liczy 3 kondygnacje. Na powierzchni tej rozlokowanych jest 13 lokali użytkowych, 5 lokali mieszkalnych i piwnice. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 750 000 złotych.

WGN Sosnowiec jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości inwestycyjnej, która jest położona w centrum Sosnowca. Historyczny budynek oferuje nieco ponad 375 metrów kwadratowych powierzchni i liczy 5 kondygnacji. Działka, na której stoi kamienica na sprzedaż, ma powierzchnię 131 metrów kwadratowych. Budynek jest podpiwniczony, co stanowi atrakcyjną powierzchnię około 70 metrów kwadratowych powierzchni pod aranżację. Nieruchomość jest w dobrym stanie technicznym. Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za kwotę rzędu 1 696 000 złotych.

WGN Bolesławiec jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości położonej w Jeleniej Górze. Budynek ma powierzchnię 7223 metrów kwadratowych i liczy 5 kondygnacji. Kamienica na sprzedaż została wybudowana na działce o powierzchni 6162 metrów kwadratowych. Budynek mieści się na głównym deptaku starówki Jeleniej Góry. Jest to główny ciąg handlowo-usługowy w mieście, zatem lokalizacja zasługuje na uwagę potencjalnych inwestorów.
Co istotne, ulica przy której stoi kamienica na sprzedaż jest wyłączona z ruchu kołowego. na terenie posesji znajduje się wewnętrzny parking. Obecnie w budynku funkcjonuje hotel. Cena w wysokości 7 900 000 złotych dotyczy sprzedaży udziałów w Spółce będącej właścicielem obiektu. Natomiast istnieje również możliwość zakupu nieruchomości w cenie 8 900 000 złotych netto.

fot. WGN Bolesławiec / Kamienica na sprzedaż w Jeleniej Górze

Nieruchomości nie dla każdego

Z uwagi na to, że historyczne budynki wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy, nie każdy inwestor powinien decydować się na ich zakup. Musi on bowiem brać pod uwagę wiele istotnych kwestii, które powinny być poddane weryfikacji jeszcze przed zakupem nieruchomości inwestycyjnej.
Ważna jest weryfikacja stanu technicznego, kwestii prawnych, niezbędnej dokumentacji oraz remontów i napraw, jakie będą leżały po stronie przyszłego właściciela. Inwestor powinien też sprawdzić, czy możliwa będzie rozbudowa obiektu. Jeśli planuje przekształcić ją w większy projekt, a rozbudowa okaże się niemożliwa, inwestor może być w poważnych tarapatach. Istotne jest również sprawdzenie, czy nieruchomość jest wpisana na listę zabytków i czy znajduje się pod opieką konserwatora zabytków. Jak widać, decyzja o poszukiwaniu kamienicy na sprzedaż powinna być więc sprawą gruntownie przemyślaną i przekalkulowaną.

Ryzyko inwestycyjne związane z kamienicami na sprzedaż

Kamienice na sprzedaż to jednak nie tylko lukratywne inwestycje. Niestety obciążone są też dużym ryzykiem, z czego inwestorzy zdają sobie sprawę. Przede wszystkim inwestor musi pamiętać o weryfikacji wszelkich istotnych kwestii, jeszcze przed zakupem obiektu. Przedsiębiorca powinien określić budżet, jakim dysponuje. Mowa tutaj przy tym zarówno o funduszu, jaki będzie potrzebny na zakup nieruchomości i dopięcie wszelkich formalnych kwestii, jak również dodatkowym budżecie, z którego inwestor będzie mógł czerpać przy remontowaniu budynku i aranżowaniu wnętrz.

fot. WGN Sosnowiec / Kamienica na sprzedaż w Sosnowcu

Ukryty potencjał, który trzeba dostrzec

Jaki potencjał drzemie w historycznych nieruchomościach? Przede wszystkim inwestor może nadać im komercyjny charakter. Kamienice na sprzedaż mogą zostać przekształcone na hotele butikowe, centra biznesowo-konferencyjne, butiki i lokale usługowe. Kamienice na sprzedaż sprawdzą się również jako apartamentowce na wynajem krótkoterminowy, lub jako kwatery dla firm. Budynek może zostać również przekształcony w obiekt mieszkalny, a poszczególne lokale mogą trafić do sprzedaży jako mieszkania. Możliwości adaptacji tego rodzaju obiektów jest wiele. Są one też po części zależne od lokalizacji i kubatury budynku, a także wielkości działki, na której jest posadowiony.
W dzisiejszych czasach bardzo istotna jest kwestia dostępności parkingu, więc jeśli działa jest mała, nie będzie można wydzielić miejsc parkingowych na terenie posesji. Byłby to duży minut, dlatego warto zwracać na tę kwestię uwagę. Odrestaurowane obiekty mogą przynosić swoim właścicielom naprawdę lukratywne przychody. Często to właśnie fakt, że wyróżniają się na tle innych obiektów komercyjnych, przyciąga potencjalnych najemców, gości biznesowych i kupujących. Bardzo ważna jest też lokalizacja, która w przypadku kamienic na sprzedaż często jest bardzo korzystna i przemawia na korzyść nieruchomości inwestycyjnej.