Posiadanie własnego mieszkania w nadmorskim kurorcie to spełnienie marzeń nie jednego z nas, a to dodatkowo świetna lokata kapitału, która przyniesie spory dochód, jeżeli zdecydujemy się wynajmować apartament turystom oraz wiele dni odpoczynku dla nas samych.

Spis treści:

  1. Inwestycja w apartament nad morzem
  2. Jakie apartamenty cieszą się największą popularnością?
  3. Dlaczego nie wynająć pokoju z hotelu?
  4. Które nadmorskie miejscowości są perspektywistyczne?
  5. Korzyści płynące z zakupu Apartamentu

Inwestycja w apartament nad morzem

Nie od dziś wiadomo, że inwestycja w nieruchomości to jedna z najpewniejszych dróg w pozyskiwaniu dochodów, pokazał to nawet czas pandemii, w której wiele osób zdecydowało się na ulokowanie swoich oszczędności w różne nieruchomości, ciężko tu było mówić o jakiejkolwiek stracie kapitału. Posiadane środki można z powodzeniem zainwestować w zakup Apartamentu nad morzem, a następnie zajmować się wynajmem krótkoterminowym, w tym przypadku wynajem lokalu turystom w okresie wakacyjnym lub długoterminowym, w okresie od października do maja, kiedy jest zimno oraz nie ma w pełni rozwiniętego sezonu turystycznego nad morzem Bałtyckim. Dodatkowo samemu można skorzystać z posiadania Apartamentu, po prostu wybrać się w dogodnym terminie nad polskie morze i nie martwić się szukaniem noclegu lub brakiem dostępnych miejsc noclegowych.

Jakie apartamenty na sprzedaż są najbardziej popularne?

Wiele osób szukających miejsc noclegowych będzie rozglądała się za mieszkaniem blisko morza lub z dobrym dojazdem do plaży, najlepiej komunikacją miejską, a już najbardziej pożądany będzie apartament ze wspaniałym widokiem na morze, gdzie tylko kilkaset metrów będzie dzieliło apartament od pięknej piaszczystej plaży, szumu fal i odgłosów mew. Dodatkowym atutem będzie, gdy w Apartamencie znajduje się więcej niż jeden pokój z łóżkiem sypialnianym, często na wakacje wyjeżdżają grupy znajomych lub całe rodziny, dlatego szukają one apartamentów z dwiema oddzielnymi sypialniami lub możliwością spania w salonie.

Apartamenty o większym metrażu i większej ilości miejsc do spania będą cieszyły się największą popularnością, a co za tym idzie można pokusić się o zwiększeniem ceną za wynajem. Nie można pominąć również kwestii, że apartamenty, cieszące się wysoką popularnością to również te, które posiadają balkon lub taras, z którego swobodnie można podziwiać okolicę. Dodatkowym atutem jest, gdy mieszkanie znajduje się na wysokim piętrze w budynku, ponieważ z niskich pięter ciężko wypatrywać nadmorskich widoków. Ale Apartamenty ulokowane na parterze mogą posiadać ogródek, który będzie równie atrakcyjny dla gości jak i balkon. Dodatkową rzeczą o której warto wspomnieć, jest posiadanie klimatyzacji w Apartamencie, jest to już pewnego rodzaju podstawowe wyposażenie w mieszkaniach o wysokim standardzie, więc również tu nie może tego zabraknąć.

Wynajem apartamentu a może pokoju w hotelu?

Jeszcze kilka lat temu turyści bardzo mocno oblegali nadmorskie hotele i pensjonaty, natomiast z biegiem czasu i rozwinięcia popytu na wynajem całych apartamentów, coraz chętniej właśnie ten rodzaj noclegu wybierają turyści. Spowodowane jest to większym pragnieniem prywatności oraz większą przestrzenią. Pokoje hotelowe nie są zbyt przestronne, często są to kilkunastometrowe pokoje, bez dostępu do aneksu kuchennego, więc rodzi to ograniczenie dotyczące przyrządzania posiłków, należy wtedy szukać punktów gastronomicznych, które generują większy koszt pobytu lub rezerwować pokoje wraz z wyżywieniem, a nie jest to dostępne w każdym punkcie noclegowym. Dodatkowo nie każdy hotel posiada pokoje typu studio, które mają połączone ze sobą dwie sypialnie, stąd tez pomysł na wynajem apartamentu, który spełnia to kryterium i umożliwia spędzanie wspólnego czasu z rodziną bądź przyjaciółmi.

Niewiele hoteli czy pensjonatów pozwalają na przybycie gości wraz ze zwierzętami, jest to dla nich szczególnie kłopotliwe, gdy psy zaczynają szczekać przeszkadzając innym gościom w odpoczynku, nie raz zdarzy się, że zwierzę zachowuje się karygodnie, demolując przy tym meble w pokoju lub straszy gości hotelowych swoją nieposkromioną agresją wobec nich oraz innych zwierząt. To łączy się z poniesieniem strat przez właścicieli hoteli, straty mogą być finansowe, ale przede wszystkim utracenie gości, którzy nie zdecydują się kolejny raz odwiedzić to miejsce. W samodzielnych apartamentach, o ile właściciel wyrazi zgodę na przebywanie czworonoga w lokalu, to zwierzę nie będzie przeszkadzało sąsiadom tak, jak miałoby to miejsce w hotelu. Dodatkowo będzie miał więcej przestrzeni do zabawy i swobodnego odpoczynku.

Które nadmorskie miejscowości są najbardziej popularne do inwestycji?

Od lat rekordy popularności pobijane są przez Trójmiasto – Gdańsk, Gdynię, Sopot, ale także Kołobrzeg, Świnoujście i Juratę. Ich fenomen bierze się przede wszystkim z dobrego dojazdu do nich z wielu polskich miast komunikacją miejską – pociągiem lub tak jak w przypadku Gdańska samolotem, gdyż znajduje się tam dość spore lotnisko, do którego zmierzają samoloty z za granicy ale również w Wrocławia czy Krakowa. Ceny biletów lotniczych wahają się od 70-150 zł za osobę, a podróż trwa około 1 godziny, a w przypadku pociągu relacji Wrocław-Gdańsk jest to cena około 70-90 zł za osobę lecz podróż trwa ponad 5 godzin, w zależności od klasy pociągu. W tych miastach nie brakuje turystów niemal przez cały rok, także tych zagranicznych. Ceny za m2 apartamentu na sprzedaż w tych rejonach sięgają od 15 000 PLN do nawet 30 000 PLN. Widać już po cenie, że są to Apartamenty luksusowe, ale chętnych na ich wynajem nie będzie brakowało.

Korzyści dla inwestora

Niezaprzeczalną korzyścią wynikającą z inwestycji w Apartamenty nad morzem jest oczywiście dochód, który zapewni nam wynajem mieszkania dla turystów. Dzięki temu w niedługim czasie nastąpi zwrot inwestycji, a następnie nieruchomość będzie przynosić same zyski. Inną pozytywną stroną będzie również możliwość częstszego przebywania nad morzem, bez konieczności przepłacania za nocleg w hotelu czy pensjonacie, warto skorzystać z nadmorskich atrakcji, relaksujących spacerów brzegiem morza oraz wdychanie prozdrowotnego jodu.
W przypadku braku czasu w czuwaniu nad wynajmem nieruchomości, istnieje możliwość wynajęcia firmy, która będzie opiekowała się Apartamentem, zarządzając wynajmem, sprzątaniem i dopilnowaniem, aby wszystkie wynajmy przebiegały zgodnie z umowami. Jest to dodatkowy koszt, ale opłacalny, jeżeli samemu nie uda nam się dopilnować interesu, a i tak będą dostarczały one korzyści finansowych.