Sektor kamienic na sprzedaż na polskim rynku nieruchomości komercyjnych może sporo zaoferować. Nieruchomości jest naprawdę dużo, jednak nie wszystkie z powodzeniem i w krótkim czasie dostępności znajdują nowych właścicieli. Co za tym stoi? Czasami jest to kwestia ceny, czasami brak możliwości modernizacji obiektu pod planowane cele, a czasami finalizację transakcji blokują kwestie formalne.

Spis treści:

Starsze budynki o dużym potencjale inwestycyjnym

Dla zdecydowanych inwestorów

Co oferują biura WGN?

Inwestycja, która się opłaci, ale też niesie ze sobą ryzyko

Niebanalna architektura i duży potencjał

Kamienice na sprzedaż jako nieruchomości inwestycyjne z dużym potencjałem

Kamienice na sprzedaż na polskim rynku nieruchomości są stosunkowo wąskim segmentem rynku. Z wagi na swój historyczny charakter i niespotykaną już dzisiaj w budownictwie architekturę, stanowią one wyjątkowy segment rynku nieruchomości komercyjnych. Pomimo tego, że budynki te mają swój wyjątkowy urok, inwestorzy powinni dokładnie oszacować, czy zakup jakiej nieruchomości to inwestycja, w którą warto wejść. Przede wszystkim nieruchomości tego typu wymagają wiedzy, a nie każdy inwestor posiada ją na takim poziomie, aby z sukcesem dać nowe życie staremu budynkowi.

Inwestycja dla ambitnych?

W zabytkowych budynkach niejednokrotnie drzemie wielki potencjał. Jednak często wcale nie tak łatwo można go wydobyć. Stare budowle stwarzają szerokie możliwości adaptacyjne. Inwestor powinien jednak wnikliwie oszacować, jaki będzie koszt przywrócenia im dawnej świetności. Dodatkowo musi zweryfikować, czy budynek nie znajduje się pod opieką konserwatora zabytków. Jeśli tak jest, to niekiedy niemożliwa jest jego przebudowa czy rozbudowa. Dodatkowo w takiej sytuacji inwestor musi się liczyć z koniecznością współpracy z konserwatorem zabytków, a ta nie zawsze układa się pomyślnie. Jest to oczywiste, ponieważ jednej stronie zależy na przekształceniu obiektu pod funkcje komercyjne, natomiast drugiej stronie na zachowaniu charakteru i wyglądu budynku.
Inwestor, który planuje ulokować swój kapitał w kamienicę na sprzedaż, powinien ponadto dysponować odpowiednią wiedza na temat prowadzenia tego rodzaju nieruchomości. Musi też dysponować odpowiednim zabezpieczaniem finansowym, ponieważ przy inwestycjach tego rodzaju czasami dochodzi do nieprzewidzianych prac remontowo-naprawczych lub koniecznych do wykonania zmian. Wszystko to opóźnia prace remontowe i oddala termin ukończenia projektu inwestycyjnego. Jak wiadomo, każde opóźnienie stanowi dla inwestora straty – nie tylko czasowe, ale również finansowe. Inwestor, który chce ulokować swój kapitał w tego rodzaju obiekt, musi więc zachowywać czujność i zwracać uwagę na najmniejsze szczegóły.

Kamienice na sprzedaż w ofercie biur WGN

Jakie kamienice na sprzedaż czekają obecnie na nabywców? Polski rynek nieruchomości obfituje w obiekty tego rodzaju. Poniżej prezentujemy przykładowe z nich, co pozwoli lepiej zobrazować, jakie są ceny oraz standard kamienic na sprzedaż w Polsce.

WGN Inowrocław jest wyłącznym agentem sprzedaży okazałego budynku zlokalizowanego w Inowrocławiu. Kamienica na sprzedaż ma powierzchnię prawie 237,5 metrów kwadratowych i liczy 3 kondygnacje. Budynek posadowiony jest na działce o powierzchni 1128 metrów kwadratowych, co stwarza inwestorowi duże możliwości aranżacyjne. Nieruchomość stanowi pełną własność. Obecnie jest to budynek o charakterze mieszkalno-użytkowym. W budynku wyodrębniono 3 lokale z osobnymi księgami wieczystymi. Do lokalu, który mieści się na parterze budynku, przynależy budynek gospodarczy. Na górnej kondygnacji znajduje się strych o powierzchni prawie 121 metrów kwadratowych. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 410 000 złotych, do daje 1 726 złotych za metr kwadratowy.

WGN Bolesławiec jest wyłącznym agentem sprzedaży atrakcyjnej nieruchomości zlokalizowanej w Jeleniej Górze. Kamienica na sprzedaż pełni obecnie funkcję hotelu z lokalami usługowymi. Cena sprzedaży dotyczy udziałów w spółce, która jest właścicielem obiektu. Budynek liczy 7223 metrów kwadratowych powierzchni i oferuje dostęp do 5 kondygnacji. Nieruchomość została oddana do użytku w 1895 roku. Działka, na której znajduje się budynek, ma powierzchnię 6162 metrów kwadratowych. Obiekt położony jest w centrum miasta, w głównym ciągu handlowo-usługowym na Starym Mieście. ulica jest wyłączona z ruchu kołowego. Cena nabycia udziałów w spółce, która jest właścicielem nieruchomości, wynosi 7 900 000 złotych. Istnieje też możliwość nabycia kamienicy na sprzedaż w cenie 8 900 000 złotych netto.

WGN Orzesze (Tychy) jest wyłącznym agentem sprzedaży budynku zlokalizowanego w miejscowości Zawiercie. Kamienica na sprzedaż ma powierzchnię 500 metrów kwadratowych i daje dostęp do 5 kondygnacji, w tym kondygnacje piwniczne. Budynek został oddany do użytku w 1920 roku. Wraz z kamienica sprzedaży podlegają dwie działki o łącznej powierzchni 1442 metrów kwadratowych. Budynek został wyremontowany wewnątrz, co stanowi plus i odciążenie dla potencjalnego inwestora. Kamienica na sprzedaż posiada pozwolenie na rozbudowę o budynek handlowo-usługowy o powierzchni do 600 metrów kwadratowych. Nieruchomość zlokalizowana jest w ścisłym centrum Zawiercia. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 1 998 000 złotych, co daje 3 996 złotych za metr kwadratowy. Jak widać na podstawie powyższych przykładów, zarówno ceny kamienic na sprzedaż jak również ich powierzchnia i wielkość działki mocno się od siebie różnią.
Rynek ma do zaoferowania na tyle dużo nieruchomości tego rodzaju, że inwestorzy zazwyczaj nie mają problemów z zakupem atrakcyjnej dla siebie nieruchomości, która będzie plasowała do ich planów inwestycyjnych.

Duży potencjał, ale i ryzyko

Obiekty tego rodzaju cechują się naprawdę sporym potencjałem inwestycyjnym. Mogą zostać przekształcone na klimatyczne biurowce, hotel, czy lokale handlowo-usługowe. Sprawdzą się doskonale również w roki apartamentowca. Istotne jest jednak, czy obiekt znajduje się pod opieką konserwatora zabytków i jakie przekształcenia są w przypadku danej nieruchomości dozwolone. Inwestor powinien zweryfikować także wszystkie kwestie formalno-prawne, aby nie okazało się, że na przykład nabył nieruchomość wraz z lokatorami poszczególnych lokali mieszkalnych w budynku.

Podsumowanie

Inwestorzy stale śledzą ofertę rynkową. Kamienice na sprzedaż zwracają na siebie uwagę niebanalną architekturą i dużym potencjałem inwestycyjnym. Ich zaletą jest także lokalizacja, która często uznawana jest za atrakcyjną na mapie danego miasta. Budynki tego rodzaju często wymagają specjalistycznej wiedzy, dlatego inwestor, który zdecyduje się na zakup takiego budynku, powinien przed zakupem nieruchomości wnikliwie przeanalizować wszystkie kwestie formalne, prawne oraz dokumenty techniczne nieruchomości.
Kamienice na sprzedaż to wspaniałe, klimatyczne budynki, które czekają aż ktoś tchnie w nie drugie życie. Pomimo ryzyka, jakie wiąże się z ich zakupem, niejednokrotnie okazują się być trafionymi inwestycjami, co stanowi zachętę dla inwestorów, by lokować w nich swój kapitał finansowy.