Polski rynek pensjonatów na sprzedaż może poszczycić się całkiem atrakcyjną ofertą nieruchomości w segmencie komercyjnym. To przyciągaj inwestorów, których marzeniem jest prowadzić własny obiekt noclegowy. Jest to wymagająca branża, która w ostatnich latach została mocno zweryfikowana przez pandemię koronawirusa.
Wiele obiektów, które przetrwały ten trudny czas, umocniło swoją pozycję na rynku. Do sprzedaży trafiły natomiast nieruchomości, których właściciele nie poradzili sobie w nowej sytuacji. W efekcie rynek ofert wzbogacił się o różnorodne obiekty, które czekają na drugą szansę. To zachęciło nowych, przedsiębiorczych inwestorów do wejścia w biznes hotelarski.
Spis treści:
Inwestorze, zweryfikuj możliwe zyski przed zakupem nieruchomości komercyjnej
Dobry pomysł na działalność biznesową
Pensjonatów na sprzedaż jest sporo – w gąszczu ofert trzeba umieć odszukać biznesową perełkę
Rynek pensjonatów na sprzedaż jest obecnie bardzo różnorodny. Ten segment rynku wzbogacił się o pandemii koronawirusa, która zweryfikowała rentowność obiektów oraz efektywność biznesową ich właścicieli. Niekiedy problem nie leżał w samej nieruchomości, co w sposobie jej zarządzania oraz nie posiadania przez właściciela nieruchomości odpowiedniego zaplecza finansowego, aby utrzymać obiekt w okresie jego nierentowności. Przedsiębiorcy działający w tym segmencie wyciągnęli wnioski.
Obecnie wiele obiektów noclegowych ponownie prężnie prowadzi biznes. Pandemia koronawirusa wpłynęła także na decyzje wypoczynkowe Polaków. Zwiększyło się zainteresowanie ofertami wakacyjnymi na terenie kraju. To sprawiło, że polskie obiekty noclegowe, zaczęły się spotykać z większą ilością zapytań, niż przed wybuchem pandemii koronawirusa.
Koronawirus zweryfikował rynek
Pandemia koronawirusa była okresem pełnym wyzwań dla przedsiębiorców działających w branży hotelarskiej. Rządowe restrykcje, które przyczyniły się do zamknięcia obiektów hotelarskich, odcięły przedsiębiorców od źródła przychodów. Nieruchomości hotelowe przestały być rentowne, co obarczyło przedsiębiorców koniecznością ich utrzymywania pomimo braku uzyskiwania przychodów.
Był to czas trudny nie tylko dla przedsiębiorców, ale również ich pracowników, którzy bali się o swoje miejsca zatrudnienia. Część przedsiębiorców sobie poradziła, z kolei inni zrezygnowali z tego biznesu i wystawili swoje nieruchomości na rynek sprzedaży.
Nie tylko w celach wypoczynkowych
Jakie obiekty cieszą się obecnie popularnością w segmencie hotelarskim? Zdecydowanie te, które mogą zapewnić przedsiębiorcom różne źródła przychodów. Chodzi więc o pensjonaty na sprzedaż, które mogą przynieść zyski nie tylko z wynajmu pokoi noclegowych, ale również z prowadzenia restauracji oraz wynajmu sal konferencyjnych klientom biznesowym.
W trakcie pandemii koronawirusa był czas, kiedy hotelarze nie mogli wynajmować pokoi, natomiast mogli ratować podupadające biznesy sprzedażą posiłków ze swoich restauracji na wynos. Nowi przedsiębiorcy wynieśli z tego lekcję i chętnie zwracają swoją uwagę ku nieruchomością, które mogą zapewnić im różne źródła przychodu.
Jakie pensjonaty na sprzedaż posiada w swojej ofercie WGN? Przegląd ofert
Jakie pensjonaty na sprzedaż dostępne są obecnie na rynku nieruchomości w Polsce? Poniżej prezentujemy przykładowe oferty, które pochodzą z bazy biur WGN. Przykłady te mają na celu zobrazować, jakie są ceny nieruchomości hotelowych, gdzie się one znajdują, oraz jak duży obiekt można nabyć w określonym budżecie.
WGN Bolesławiec jest wyłącznym agentem sprzedaży atrakcyjnej nieruchomości komercyjnej położonej w Karpaczu. Jest to pensjonat na sprzedaż z pierwszą linią widokową na Karkonosze oraz szczyt Śnieżkę. Atutem nieruchomości jest nie tylko bardzo dobra lokalizacja, ale także duży ruch pieszych oraz samochodów. Obiekt liczy 670 metrów kwadratowych powierzchni, co przekłada się na 16 pokoi z łazienkami oraz apartament z łazienką. Jednocześnie nieruchomość może przyjąć 60 gości. Obiekt liczy 5 kondygnacji i obecnie w trakcie remontu. Działka na której stoi budynek, liczy 833 metry kwadratowe i stanowi pełną własność. Dodatkowo w budynku znajduje się sala restauracyjna z barem i z profesjonalnym zapleczem kuchennym. Atutem nieruchomości jest zewnętrzny taras widokowy oraz parking. Cena ofertowa wynosi 2 499 000 złotych, co daje cenę urzędu 3 730 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.
WGN Szczecin jest wyłącznym agentem sprzedaży atrakcyjnego ośrodka wypoczynkowego, który zlokalizowany jest w Kołobrzegu. Obiekt usytuowany jest w strefie uzdrowiskowej A. Pensjonat na sprzedaż liczy 3300 metrów kwadratowych powierzchni i posiada 2 kondygnacje. W sumie może przyjąć 160 gości na raz w 80 pokojach z łazienkami. Działka, na której stoi budynek liczy 8000 metrów kwadratowych i stanowi pełną własność. Cena ofertowa nieruchomości to 12 500 000, co daje 3 788 złotych za metr kwadratowy.
WGN Bolesławiec jest wyłącznym agentem sprzedaży obiektu hotelowego, który położony jest w Szklarskiej Porębie. Pensjonat na sprzedaż liczy prawie 1567 metrów kwadratowych powierzchni i posiada 3 kondygnacje. Działka, na której jest posadowiony obiekt, liczy 6500 metrów kwadratowych powierzchni i stanowi pełną własność. Nieruchomość wymaga wykończenia. Dużym atutem jest tutaj lokalizacja obiektu przy drodze krajowej nr E65, która łączy Jelenią Górę ze Szklarską Porębą. Pensjonat na sprzedaż może przyjąć nie tylko gości hotelowych, którzy poszukują noclegu. Obiekt może zapewnić także organizacje przyjęć weselnych i innych imprez, konferencji oraz różnego rodzaju szkoleń biznesowych. Dodatkowo właściciel nieruchomości może uzyskiwać przychody z restauracji. Docelowo może powstać tutaj około 150 miejsc noclegowych. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 1 999 900 złotych, co w przeliczeniu daje 1 276 złotych za metr kwadratowy.
Na co zwracać uwagę podczas poszukiwań?
Podczas poszukiwań idealnej nieruchomości hotelowej warto zwrócić uwagę na jej lokalizację. Czy jest atrakcyjna nie tylko z punktu widzenia przedsiębiorcy, ale przede wszystkim w przyszłych gości indywidualnych oraz biznesowych. Należy sprawdzić ceny na lokalnym rynku u konkurencji, zweryfikować zapotrzebowanie na ofertę noclegową oraz biznesową, a przede wszystkim sprawdzić, jakie przychody miesięczne może przynieść dana nieruchomość.
Warto też zwrócić uwagę na poziom rozbudowania Infrastruktury handlowo-usługowej w najbliższym otoczeniu, ilość atrakcji turystycznych itp. Co do samej nieruchomości, to poza sprawdzeniem budynku hotelowego, warto też zwrócić uwagę na rozmiar działki. Powinna ona zapewniać odpowiednią liczbę miejsc parkingowych dla swoich klientów. Z pewnością plusem będzie obecność windy w budynku, na co także warto zwrócić uwagę.
Nieruchomości komercyjne stworzone pod biznes
Uzyskiwanie przychodów z obiektów o charakterze hotelowym, może stanowić rentowne źródło przychodów. Inwestor musi jednak potrafić umiejętnie zarządzać prowadzeniem nieruchomości. Rynkowa oferta pensjonatów na sprzedaż jest obecnie na tyle atrakcyjna, że inwestor może dopasować swoje oczekiwania i cele biznesowe, do nieruchomości, które są obecnie dostępne na rynku.