Marzysz o zamku, dworze lub pałacu, gdzie historia i nowoczesność splatają się w jednym miejscu? Inwestycja w tak wyjątkową nieruchomość może być nie tylko spełnieniem marzeń, ale także inwestycją na całe życie i świetnym pomysłem na biznes. W tym artykule postaramy się nadać kierunek tym istotnym do rozważenia aspektom.

 

Spis treści:
1. Dla kogo tego typu nieruchomości komercyjne na sprzedaż?
2. Programy dofinansowania na renowacje zabytków.
3. Na co zwrócić uwagę przy zakupie zamków i pałacy?
4. Podsumowanie.

 

 

Dla kogo tego typu nieruchomość?

Wbrew pozorom, nie jest to opcja jedynie dla wybranych. Odpowiednie połączenie marzenia o mieszkaniu w zabytkowym dworze z dobrym pomysłem na biznes, np. typu agroturystyka, to pomysł, który naprawdę może się udać! Przed podjęciem decyzji o zakupie tego typu nieruchomości, warto przeanalizować kilka kluczowych kwestii. Zamki, dwory i pałace to nieruchomości pełne historii i wartości kulturowej. Kogo mogły by zainteresować tak szczególne obiekty, które przecież często nie są tanie, a równocześnie ich stan techniczny może być problematyczny?

Inwestorzy. 
Nieruchomości tego typu często zyskują na wartości z biegiem czasu, co przyciąga osoby zainteresowane długoterminowymi inwestycjami. Co najważniejsze, obiekty te zwykle były budowane na lata, gdyż wieki już przetrwały. Pałac, zamek albo dwór z kompleksem budynków folwarcznych - w rękach pomysłowego i kreatywnego inwestora może stać się unikatową atrakcją przyciągająca swoich fanów i odbiorców. Zabytkowe wnętrza idealnie nadają się na butikowy hotel, centrum hotelowe i konferencyjne, spa, wykwintną restaurację czy agroturystykę w historycznym dworze – taka oferta na długo zapadnie w pamięci.

Miłośnicy i koneserzy historii i domów z duszą. 
Jeśli doceniasz dawny kunszt, wieki historii i walory estetyczne obiektów zabytkowych, to mieszkanie w zabytkowej nieruchomości może być wyjątkowym doświadczeniem. Dzięki temu można dać nowe życie i przywrócić dawny blask tym niezwykłym, wiekowym obiektom, które pamiętają niejedną historię życia. Na rynku też jest wiele mniejszych obiektów historycznych na sprzedaż, idealnych do zamieszkania dla rodziny. Przykłady? Zabytkowe dwory, dawne folwarki, czy wyjątkowe obiekty, typu młyn albo spichlerz.

Osoby o nietuzinkowym podejściu do życia, doceniające wyjątkowe warunki zamieszkania, jakie oferują tego typu nieruchomości.
Mieszkanie w zamku lub pałacu to synonim luksusu i prestiżu. Dodatkowo takie duże posiadłości często oferują prywatność i ustronne położenie, hektary przyległych terenów, oraz wyjątkowe i nietuzinkowe otoczenie, jak bujne ogrody, parki i starodrzew. Często mogą się poszczycić kolekcjonerskimi egzemplarzami roślin, oraz pomnikami przyrody w postaci kilkusetletnich drzew. Nie lada gratka to dla konesera.

Programy dofinansowania na renowacje zabytków

Fakt, że renowacja obiektów typu zamki, płace i dwory, wymaga dużych nakładów finansowych. Natomiast unikalność takich inwestycji jest tego warta, a dobry plan finansowy pozwala np. na skorzystanie z programów wsparcia i dotacji na renowacje zabytków. O szczegółowe warunki uzyskania dotacji i dofinansowań należy dowiadywać się w odpowiednich organach. Warto natomiast wiedzieć, że w Polsce obiekty wpisane do rejestru zabytków podlegają prawnej ochronie, dzięki czemu można uzyskać wsparcie i dofinansowanie w zakresie prac remontowych i konserwatorskich.

Właściciele zabytków mogą uzyskać dotację celową od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego m.in. w zakresie renowacji lub odbudowy. Z dotacji można uzyskać kwotę do 50% nakładów koniecznych na wykonanie prac budowlanych, konserwatorskich, restauratorskich - przy zabytku wpisanym do rejestru; oraz dotację do wysokości 100% nakładów, m.in. jeśli zabytek jest wyjątkowej wartości historycznej, artystycznej lub naukowej - lub jego stan zachowania wymaga niezwłocznego podjęcia prac zabezpieczających i remontowych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości zabytkowych i historycznych?

Stan techniczny.
Prawdopodobnie bez fachowej ekspertyzy stanu technicznego się nie obejdzie. Często obiekt posiada już takową dokumentacje, sporządzoną na zamówienie przez obecnego właściciela, do wglądu dla potencjalnych zainteresowanych. Oczywiście na rynku są też oferty odrestaurowanych zamków, dworów i pałaców, wtedy taka nieruchomość nie wymaga poważnych budżetów. Natomiast budowle historyczne wymagają specjalistycznej opieki, co warto mieć na względzie pod kątem przyszłych remontów.

Lokalizacja. 
Ten aspekt jest zależny od przyszłego przeznaczenia budynku. Inne wymagania będzie miała nieruchomość zabytkowa przeznaczona pod hotel czy agroturystykę, a inna pod luksusową posiadłość prywatną. Kwestie prawne. Oprócz zbadania standardowych aspektów prawnych, związanych z zakupem, konieczne jest zapoznanie się z przepisami dotyczącymi zabytków i ich konserwacji. Warto już na etapie oględzin potencjalnych nieruchomości, znaleźć zaufanego i doświadczonego inspektora budowlanego specjalizującego się w zabytkach, oraz współpracować z pośrednikiem lub prawnikiem, który zna specyfikę zakupu nieruchomości tego typu.

Koszty remontu oraz utrzymania.
Warto przeanalizować nie tylko koszty przyszłych remontów i opieki nad stanem technicznym, ale też kwestie utrzymania nieruchomości, w tym jej ogrzania i pielęgnacji niemałych często przyległości, jak ogród czy mała architektura. Warto przeanalizować nowoczesne ekologiczne rozwiązania, gdyż ich wprowadzenie może być zarówno problematyczne (panele fotowoltaiczne na dachu raczej nie wchodzą w grę ), jak i jednocześnie mogą podnieść efektywność energetyczną.

Podsumowanie

Nieruchomości zabytkowe wymagają czasu i cierpliwości, w zamian oferują długoterminowe korzyści i unikatową wartość estetyczno – historyczną. Czy jest to oferta dla każdego ?

Na pewno dla tych, którzy umieją docenić walory takich obiektów i zgadzają się na pewne ustępstwa, które za tym stoją. Zakup zamku, dworu lub pałacu to nie tylko zakup nieruchomości, to także inwestycja w historię i kulturę. Dlatego warto podjąć staranne kroki i skorzystać z pomocy specjalistów, aby dokonać udanego zakupu i cieszyć się życiem w miejscu pełnym uroku, magii i historii.