Nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż święcą obecnie triumfy na rynku obiektów komercyjnych. Rosnącą popularnością cieszą się obiekty typu build-to-own (BTO) oraz obiekty typu build-to-suite (BTS).

Stanowią one doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy wymagają od obiektu komercyjnego idealnego dopasowania do profilu prowadzonej przez nich działalności.

Inwestycje BTO oraz inwestycje BTS różnią się od siebie, w związku z czym zainteresowanie nimi przejawiają dwie odmienne grupy przedsiębiorców – Ci, którzy chcą stać się właścicielem obiektu idealnie skrojonego na ich miarę, oraz Ci, którzy chcą taki obiekt jedynie wynajmować.

Spis treści:

Obiekty komercyjne, które są magnesem na firmy

Wirtualne zakupy rozwinęły magazyny BTO czy BTS – które lepsze?

Plusy obiektów w formule BTO

Plusy obiektów w formule BTS

Będzie rosła liczba inwestycji komercyjnych szytych na miarę

Prognoza rynkowa

Nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż przyciągają zdecydowanych przedsiębiorców

Rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż cały czas się rozwija. Rośnie liczba przedsiębiorców, którzy chcą mieć budynek komercyjny skrojony po profil swojej działalności.

Istotne jest dla nich, aby pracownicy wykonujący swoją pracę mieli ku temu jak najlepsze warunki. Budynek, w tym rozkład jego pomieszczeń, powinien pomagać w usprawnieniu komunikacji, przepływu danych.

Powinien on też zapewniać swobodne poruszanie się po części magazynowej oraz – jeśli taką posiada – części biurowej.

Najczęściej na zakup lub wynajem dopasowanego do swoich indywidualnych potrzeb budynku komercyjnego decydują się przedsiębiorcy, którzy mają już stabilną pozycję na rynku.

Sektor obiektów komercyjnych rozwija się dzięki rynkowi e-commerce

Na dynamiczny rozwój rynku magazynowego w Polsce nieoceniony wpływ miał rozwój sektora e-commerce.

Wzmożona sprzedaż internetowa, zwłaszcza w okresie lockdownu wprowadzonego w związku z wybuchem pandemii koronawirusa, przełożyło się na wzmożone zapotrzebowanie na większą przestrzeń do magazynowania towarów.

Przedsiębiorcy działający w sektorze e-commerce niejednokrotnie zwiększali też liczbę pracowników nie tylko magazynowych, ale również biurowych.

W efekcie wzrosło zapotrzebowanie na nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż.

Czy nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż to lepszy wybór, niż te na wynajem?

Wielu przedsiębiorców jeszcze na etapie wyboru najlepszej lokalizacji zastanawia się nad wyborem odpowiedniego budynku komercyjnego.

Czy lepszym rozwiązaniem będzie nabycie obiektu na własność, czy może zdecydowanie lepiej sprawdzi się budynek do wynajęcia? Wszystko uzależnione jest w dużej mierze od potrzeb oraz profilu działalności danego przedsiębiorcy.

W przypadku jednych zdecydowanie lepiej sprawdzi się budynek własnościowy, podczas gdy dla innych lepszym wyborem będzie wynajmowany obiekt o charakterze komercyjnym.

Oba rodzaje obiektów, zarówno BTO (build-to-own), jak również BTS (build-to-suite), budowane są na potrzeby konkretnego przedsiębiorcy, który zawarł z deweloperem stosowną umowę.

Zalety inwestycji build-to-own

Obiekty powstające w formule build-to-own posiadają liczne zalety. W ich przypadku to przedsiębiorca, który będzie miał korzystać z nich po oddaniu budynków do użytku, bierze aktywny udział w procesie projektowania oraz budowy obiektu.

Przedsiębiorca ma ponadto wpływ na to, gdzie zlokalizowana będzie nieruchomość inwestycyjna na sprzedaż.

Może też określić, jakie wyposażenie ma posiadać budynek oraz jakie rozwiązania technologiczne mają zostać zastosowane przez dewelopera w procesie budowy.

Co równie istotne, przedsiębiorca może określić, jak dużą część budynku ma zajmować magazyn, a jaką powierzchnię deweloper ma przeznaczyć na powierzchnię biurową (o ile taka w ogóle ma się w budynku znajdować).

Projekty typu build-to-own mogą być realizowane na działce zaproponowanej deweloperowi przez przedsiębiorcę.

Po oddaniu budynku do użytku przez dewelopera, to na przedsiębiorcy spoczywać będą wszelkie opłaty związane z jego utrzymaniem.

To właśnie przedsiębiorca będzie odpowiadał za kontrolowanie opłat eksploatacyjnych. Będzie on również w całości samodzielnie zarządzał obiektem, lub może to na własną rękę zlecić firmie zewnętrznej.

Jak więc widać, obiekty BTO są z punktu widzenia przedsiębiorców ciekawą opcją.

To rozwiązanie korzystne również dla deweloperów, którzy pozyskują pewnego klienta biznesowego i nie muszą się martwić koniecznością komercjalizowania obiektu.

Zalety inwestycji build-to-suite

W przypadku obiektów powstających w formule build-to-suite sytuacja ma się nieco odmiennie.

Obiekty typu BTS mogą powstawać na gruntach zaproponowanych przez dewelopera. Często deweloperzy posiadają całkiem zasobne portfele gruntów, dzięki czemu mają możliwość zaproponowania klientom kilku różnych lokalizacji.

Często obiekty typu build-to-suite realizowane są na działkach, w których obrębie znajdują się już inne projekty dewelopera.

Przykładem mogą być duże centra logistyczne oraz parki magazynowe. Niejednokrotnie na jednym, dużym gruncie deweloper realizuje kilka osobnych budynków, które skrojone są po konkretnych przyszłych najemców.

Projekty w formule BTS powstają wprawdzie według wytycznych przyszłego najemcy, jednak nie są to nieruchomości inwestycyjne na sprzedać.

Budynki, po oddaniu do użytku, w dalszym ciągu pozostają własnością dewelopera. Przedsiębiorca, który ma być ich najemcą, podpisuje z deweloperem długoterminową umowę najmu.

Deweloper zarządza obiektem, dba o jego konserwację, naprawy itp. Rozwiązanie to staje się z roku na rok coraz bardziej popularne.

Wszystko z uwagi na to, że jest to opcja dogodna dla obu stron. Deweloper, podpisując umowę z przedsiębiorcą, zyskuje długoletniego najemcę i może budować obiekt bez zaprzątania sobie głowy późniejszym procesem komercjalizacji powierzchni.

Z kolei przedsiębiorca ma szansę wynająć budynek, który będzie odpowiadał jego preferencjom i którego cechy takie jak rozkład pomieszczeń wielkość placów manewrowych itp. będą spełniały jego wymagania.

Nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż będzie przybywać

Czy nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż będzie przybywać na polskim rynku komercyjnym?

Można założyć, że tak będzie. Deweloperzy nie zatrzymują się z realizacją kolejnych budynków o charakterze magazynowo-biurowym.

Rośnie też liczba budowanych hal produkcyjnych. Z roku na rok przybywa też przedsiębiorców, chętnych do wprowadzenia się do budynku skrojonego na ich miarę.

Można więc założyć, że liczba nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż, jak również budynków na wynajem dedykowanych potrzebom przyszłych, długoletnich najemców, będzie stale rosła.

Przyszłość sektora prezentuje się obiecująco

Co sektorowi komercyjnemu przyniesie przyszłość? Można szacować, że wciąż będzie rosła liczba przedsiębiorstw, które będą chciały wprowadzić się do komfortowych, dopasowanych powierzchni biurowo-magazynowych.

Szyte na miarę nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż przyciągają coraz większą liczbę zainteresowanych przedsiębiorców.

Przybywa również liczba najemców w budynkach typu build-to-suite, które zapewniają swoim najemcom nowoczesne powierzchnie magazynowe i dopasowane do profilu działalności przestrzenie biurowe.

 

~ Magdalena Łozowicka, Redaktor Naczelna Komercja24.pl