Rynek nieruchomości premium w Polsce posiada duży potencjał rozwoju. Prestiżowe inwestycje cieszą się rosnącym uznaniem zarówno w segmencie biurowym, jak i mieszkalnym. Kupujący i najemcy coraz bardziej cenią sobie komfort i prestiż. Z tego względu deweloperzy chętnie podejmują się realizacji luksusowych inwestycji. Z uwagi na wysoką cenę podejmowania się takich projektów, każdorazowo są one poddawane wcześniej wnikliwej analizie. Doświadczeni inwestorzy wiedzą bowiem, że przed realizacją inwestycji należy zweryfikować bieżące wymagania kupujących i najemców, a także wziąć pod lupę projekty realizowane przez konkurencję.


Spis treści:
1. Luksusowe inwestycje w Polsce
2. Lokale mieszkalne w wyższej półki
3. Inwestycje biurowe warte uwagi
4. Czy ceny wzrosną?
5. Popyt jest widoczny
6. Grunty inwestycyjne pod lupą
7. Skrajne lokalizacje też brane pod uwagę
8. Prognoza na bieżący rok

 

Nieruchomości premium, czyli jakie?

Czym charakteryzują się nieruchomości premium na polskim rynku? Stanowią one wąski segment luksusowych nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych, które odznaczają się wyjątkowym prestiżem i unikalnością. Nieruchomością premium może być zarówno zrewitalizowana kamienica, jak i nowoczesny biurowiec.  Dla segmentu nieruchomości premium zalicza się ponadto kilka elementów, które stanowią fundament tego rodzaju inwestycji. Nieruchomości premium charakteryzuje przede wszystkim doskonała lokalizacja a także wysoki poziom wykończenia. Liczy się także jakość materiałów budowlanych, których użyto przy realizacji tego typu projektu.

 

Ekskluzywne mieszkania

W przypadku nieruchomości premium deweloperzy biorą pod uwagę fakt, że ich przyszłymi klientami będą najbardziej wymagający klienci. Z pewnością zwrócą oni uwagę na najdrobniejsze detale. Nie powinno to zresztą dziwić, ponieważ nieruchomości premium mają swoją cenę. Na najbardziej luksusowe nieruchomości premium mogą pozwolić sobie kupujący, którzy dysponują zasobnym portfelem. Ekskluzywne mieszkania w segmencie nieruchomości premium powinny wyróżniać się unikalnym projektem i designerskim wystrojem wnętrz. Należy bowiem wspomnieć, że luksusowe mieszkania często wykańczane są pod klucz i są gotowe do zamieszkania praktycznie od zaraz. Nowoczesna i oryginalna architektura będzie stanowiła dodatkowy, silny atut. Kupujący zwrócą też uwagę na obecność udogodnień, takich jak własne miejsce parkingowe w podziemnym garażu, recepcja, ochrona, klimatyzacja w każdym pomieszczeniu mieszkania itp.

 

Biurowce, które wyznaczają standard

Nowoczesne biurowce także można zaliczyć do nieruchomości premium. To luksusowe, flagowe inwestycje deweloperskie, które odznaczają się nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Inwestycje te oferują elastyczne powierzchnie najmu w prestiżowych lokalizacjach. Usytuowane są w największych polskich miastach. Najemcy mogą w nich liczyć na wszelkie udogodnienia, takie jak podziemne miejsca parkingowe, cichobieżne windy, lobby z recepcją, restauracja, powierzchnie biurowe w standardzie klasy A. Są to często inwestycje biurowe z segmentu nieruchomości premium, które wyznaczają na rynku nieruchomości nowe standardy jakości.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Biurowiec na wynajem

Czy nieruchomości premium będą windować wyższe ceny?

W chwili obecnej, z uwagi na trudną sytuację gospodarczą w kraju, rynek nieruchomości premium zachowuje ostrożność. Ceny na rynku nieruchomości wzrosły wyraźnie od początku wybuchu pandemii. Można się spodziewać, że bieżący rok przyniesie jeszcze wyższe ceny, jednak nie powinny być one tak mocne, jak w ubiegłym roku. Deweloperzy starają się dopasować cenę za metr kwadratowy nieruchomości premium do możliwości przyszłych kupujących, zachowując przedział typowy dla nieruchomości premium.

 

Chętnych nie brakuje 

Chętnych za zakup luksusowych nieruchomości premium nie brakuje. Dotyczy to zarówno sektora mieszkaniowego, jak i sektora biurowego. Wprawdzie zainteresowanie nieruchomościami premium nie jest tak wysokie, jak w przypadku obiektów ze średniej klasy, jednak mimo wszystko kupujący i najemcy się pojawiają. Prestiżowe biurowce stanowią dla przedsiębiorców swego rodzaju wizytówki, więc często są oni w stanie wydać więcej, aby zyskać biuro we flagowej inwestycji w mieście.

 

Deweloperzy szukają lokalizacji na inwestycje premium

Doskonała lokalizacja stanowi podstawę w przypadku nieruchomości premium. Z tego względu deweloperzy i prywatni inwestorzy chętnie robią zapasy gruntów w swoich portfelach inwestycyjnych. Dzięki budowaniu bazy terenów pod inwestycje, będą oni mogli nabyć te najbardziej prestiżowe spośród dostępnych, aby w przyszłości zrealizować na nich swoje projekty. 

Największą popularnością cieszą się oczywiście grunty inwestycyjne położone w ścisłych centrach miast, lub w prestiżowych dzielnicach biznesowych. Z uwagi na malejącą liczbę takich działek, część deweloperów podejmuje się realizacji inwestycji na obrzeżach miast. Projekty te charakteryzują się wachlarzem prestiżowych udogodnień, co ma na celu przyciągnięcie jak największej liczby najemców lub kupujących. Inwestycje premium tego rodzaju mają na rynku swoich odbiorców.

 

Prestiż na uboczu

Bardziej skrajne lokalizacje też potrafią przyciągać swoimi zaletami wymagających klientów. W przypadku inwestycji z segmentu mieszkaniowego, inwestycje premium zlokalizowane z dala od zgiełku zapewniają intymność, kameralność a także dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. Projekty takie cechują często duże metraże mieszkań, niejednokrotnie posiadające własne, przestronne ogrody. Niejednokrotnie są to nie tylko inwestycje mieszkaniowe ale i komfortowe domy jednorodzinne lub w zabudowie bliźniaczej albo szeregowej.

Z kolei w sektorze biurowym bardzie skrajna lokalizacja może okazać się bardziej korzystną opcją dla przedsiębiorców. Będzie ona doskonałą alternatywą dla firm, którym zależy na bliskości wylotu z miasta, albo takim, które potrzebują dużej liczby miejsc parkingowych, które nie będą dodatkowo płatne (tak jak często jest w ścisłym centrum miasta).


Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na sprzedaż

Czego możemy się spodziewać w 2022 roku?

Nieruchomości premium w dalszym ciągu stanowią dość niszowy segment na rynku nieruchomości w Polsce. Wprawdzie w wielu ogłoszeniach sprzedaży czy wynajmu pojawiają się informację, że dana oferta przedstawia apartament czy prestiżowe biuro na wynajem lub sprzedaż, jednak każdorazowo należy brać te ogłoszenia pod lupę. Termin „premium” jest bardzo chętnie nadużywany, w efekcie czego możemy natknąć się na przykład na ogłoszenie sprzedaży luksusowego apartamentu, który w rzeczywistości okaże się 50-60 metrowym mieszkaniem urządzonym w wysokim standardzie. To samo tyczy się inwestycji biurowych, które często szumnie nazywane są projektami z segmentu premium, a okazują się prezentować podwyższony styl ze średniej półki.

Można się spodziewać, że nieruchomości premium będzie przybywać na polskim rynku. Wprawdzie przez obecną, trudną sytuację w kraju, przyrost tego rodzaju inwestycji może nie być tak szybki, jak zakładano jeszcze kilka lat temu. Zapotrzebowanie na inwestycje z wyższej półki będzie jednak zapewne rosło, a deweloperzy i inwestorzy będą starali się odpowiadać na rosnący popyt odpowiednio wysoką podażą.