Lokowanie kapitału w grunty inwestycyjne na sprzedaż, może się bardzo opłacić. Inwestorzy, którzy nabywają niedrogie działki, mogą na przestrzeni kilku lat zwiększyć ich wartość i sprzedać wybrane tereny z zyskiem. To dobra lokata kapitału z opcją jego pomnażania w okresie długoterminowym. Również deweloperzy stale weryfikują rynek w poszukiwaniu atrakcyjnych działek, które mogliby przeznaczyć pod przyszłe projekty, które mają w planach zrealizować.

Spis treści:
Działki budowlane wciąż można nabyć niedrogo
Terenów uznawanych za atrakcyjne będzie coraz mniej
Deweloperzy planują kolejne inwestycje
Atrakcyjne działki – czyli jakie?
Oferta działek w biurach WGN
Prognoza rynkowa

Grunty inwestycyjne na sprzedaż w atrakcyjnych cenach

Grunty inwestycyjne na sprzedaż w Polsce wciąż można nabyć w atrakcyjnych cenach. Ich wysokość jest oczywiście uzależniona od lokalizacji działki, jej powierzchni oraz ukształtowania terenu. Nie należy zapominać o MPZP, czyli miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Określa on, jakie przeznaczenie ma dany grunt i czy można przekształcić go na cele komercyjne. Obecnie działki budowlane nabywane są pod inwestycje, które deweloperzy planują zrealizować w najbliższym czasie Nie brakuje także inwestorów, którzy nabywają tereny z myślą o pomnażaniu kapitału za ich pomocą. Przetrzymują je oni w portfelach inwestycyjnych na tyle długo, by ich wartość wyraźnie wzrosła, po czym odsprzedają z zyskiem.

Dostępność atrakcyjnych działek wciąż maleje

Liczba terenów pod inwestycje, które charakteryzują się dobrą ceną, nieustannie się zmniejsza. Deweloperzy i prywatni inwestorzy starają się wykupywać działki, które ich interesują, w miarę swoich możliwości budżetowych. Najbardziej wartościowe są działki zlokalizowane w dużych aglomeracjach miejskich, zwłaszcza w niewielkiej odległości od ścisłego centrum danego miasta. Na popularności zyskują również działki, które położone są poza granicami dużych aglomeracji miejskich, jednak w odległości nie większej niż około 30 km od nich. Na takich terenach coraz liczniej powstają osiedla willowe, które przyciągają nabywców marzących o ciszy i spokoju, z dala od miejskiego zgiełku, a równocześnie wykonujących pracę w dużych miastach.

Deweloperzy wykupują grunty inwestycyjne na sprzedaż

Deweloperzy stale śledzą bieżącą ofertę rynkową gruntów inwestycyjnych na sprzedaż i w miarę możliwości finansowych starają się brać udział w przetargach. Pozyskanie dobrze zlokalizowanego gruntu stanowi duży sukces. Taką działkę deweloper może przeznaczyć pod przyszłe projekty inwestycyjne. Z roku na rok ceny terenów budowlanych rosną, zatem nabywając teren budowlany odpowiednio wcześniej, deweloper zyskuje tańszą działkę pod budowę. Jeśli zaś nabyta przez dewelopera działka okaże mu się w przyszłości nieprzydatna, może on wystawić ją na sprzedaż po wyższej cenie, zyskując tym samym dodatkowy budżet.

Sprzedaż gruntu inwestycyjnego
fot. pexels.com

 

Jakie działki przyciągają kupujących?

Nabywcy polują na atrakcyjnie zlokalizowane działki, które mają regularny kształt. Idealna działka ma kształt prostokąta lub kwadratu. Nabywcy zwracają też uwagę na to, czy teren posiada doprowadzone media, oraz czy do działki zapewniony jest dojazd drogą asfaltową. Weryfikując lokalizację, potencjalni nabywcy sprawdzają, co oferuje okolica. Czy w niewielkiej odległości od działki znajdują się jakieś sklepy oraz punkty usługowe, oraz czy blisko zlokalizowane są przystanki komunikacji miejskiej. W przypadku gruntów inwestycyjnych na sprzedaż położonych w miejscowościach turystycznych, inwestorzy zwracają uwagę, jaka jest odległość działki od morza lub gór (w zależności od lokalizacji). Planując realizację inwestycji, deweloperzy i inwestorzy powinni brać po uwagę nie tylko to, czy działka pomieści planowany budynek, ale również czy pozostanie odpowiednio dużo miejsca na parking. Jak wiadomo, jest to w obecnych czasach kwestia bardzo istotna.

Wachlarz gruntów inwestycyjnych na sprzedaż wciąż jest szeroki

Warto zapoznać się z bieżącą ofertą gruntów inwestycyjnych na sprzedaż. Pozwoli to lepiej zobrazować, z jakimi kosztami trzeba się liczyć przy planowaniu inwestycji na konkretnie zlokalizowanej działce, o określonej powierzchni. Poniżej prezentujemy przykładowe oferty z bazy WGN, które mają pomóc w zobrazowaniu tej kwestii.

WGN Szczecin jest wyłącznym agentem sprzedaży działki budowlanej, położonej w centrum turystycznej miejscowości Drawno. Działka zlokalizowana jest w województwie zachodniopomorskim. Przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość obejmująca dwie działki o powierzchniach: 125 oraz 276 metrów kwadratowych, które razem tworzą grunt inwestycyjny na sprzedaż o powierzchni 401 metrów kwadratowych. W sąsiedztwie działki znajduje się mieszkaniowa zabudowa wielorodzinna. Działka ma kształt prostokąta i posiada doprowadzone media. Teren został wystawiony na sprzedaż za 35 000 złotych, co daje 87 złotych za metr kwadratowy.

Kolejnym przykładem jest działka, której wyłącznym agentem sprzedaży jest biuro WGN Suwałki. Jest to działka rolna położona w miejscowości Malesowizna, w gminie Jeleniowo. Dużym atutem lokalizacji jest niewielka odległość przedmiotowego terenu od Suwalskiego Parku Krajobrazowego, na terenie którego znajduje się malowniczy wodospad. teren znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy usługowej oraz mieszkalnej wielorodzinnej. Dojazd do działki zapewniony jest główną drogą asfaltową. Cena gruntu inwestycyjnego na sprzedaż wynosi 70 000 złotych, co daje 23 złote za metr kwadratowy działki.

Przyszłość rynku działek

Jak prezentuje się najbliższa przyszłość sektora gruntów inwestycyjnych na sprzedaż? Wiele wskazuje na to, że inwestorzy oraz deweloperzy w dalszym ciągu będą poszukiwali atrakcyjnych działek pod projekty, które będą chcieli wcielać w życie w niedalekiej przyszłości. Tereny komercyjne będą też dalej nabywane do portfeli inwestorów jako zabezpieczenie. Takie działki będą oni mogli w przyszłości wykorzystać lub odsprzedać po wyższej cenie rynkowej. Z pewnością kurczyć się będzie dostępność gruntów inwestycyjnych na sprzedaż położonych w dużych miastach regionalnych oraz stolicy. Deweloperzy nawet obecnie są w stanie zapłacić za takie działki wysokie sumy. Mają bowiem świadomość, że ich wartość z roku na rok będzie rosła, a nabycie ich może stanowić jedyną w swoim rodzaju okazję. Popularnością cieszą się ponadto działki zlokalizowane w miejscowościach turystycznych, blisko gór lub nad morzem. Na tego rodzaju terenach powstają często inwestycje hotelowe, nastawione na obsługę turystów. W mniejszych miejscowościach, które położone są w niewielkiej odległości od dużych aglomeracji miejskich, inwestorzy wykupują działki pod inwestycje magazynowe. Ten sektor rynku w dalszym ciągu prężnie się rozwija, w związku z czym kolejne tereny pod budowę będą w najbliższych latach znikać z rynku. Nabywając kolejne grunty inwestycyjne na sprzedaż, inwestorzy powinni brać pod uwagę przeznaczenie terenu, które jest ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Obecnie rynek nieruchomości dysponuje atrakcyjnymi działkami, wśród których można znaleźć również takie, których cena nie przekracza 150 tysięcy złotych.

 

Magdalena Łozowicka / Redaktor Naczelna Komercja24.pl