Wakacje pod palmami, całoroczne słońce i widok na Morze Śródziemne – czy można sobie wyobrazić lepsze miejsce na inwestycję w nieruchomości? Hiszpania kusi nie tylko turystów, ale także inwestorów z całego świata, a coraz częściej także z Polski. Wszystko dzięki przystępnym cenom zakupu nieruchomości, porównywalnym z zakupem w Polsce.
Spis treści
Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce i Hiszpanii
Czy warto kupić apartament w Hiszpanii
Kupno nieruchomości w Polsce i w Hiszpanii - ryzyko
Koszty zakupu i utrzymania apartamentu: Polska a Hiszpania
Alternatywy dla zakupu apartamentu
Rozważając zakup apartamentu jako formę inwestycji kapitału, warto rozważyć nie tylko nieruchomości na terenie naszego kraju. Okazuje się, że zakup apartamentu w słonecznej Hiszpanii może być kuszącą alternatywą i ciekawą dywersyfikacją portfela. Choć bez wątpienia nasz rodzimy rynek nieruchomości również ma wiele do zaoferowania.
Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce i Hiszpanii
Rynek nieruchomości w Polsce dynamicznie się rozwija, szczególnie w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Ceny mieszkań rosną, a popyt na wynajem jest wysoki, co czyni Polskę atrakcyjnym miejscem pod tym względem. Sam segment apartamentów i mieszkań w podwyższonym standardzie również ma wiele do zaoferowania i naprawdę jest w czym wybierać.
W Hiszpanii rynek nieruchomości również przeżywa swój rozkwit, napędzany przez turystykę oraz zainteresowanie ze strony zagranicznych inwestorów. Szczególnie popularne są regiony nadmorskie, takie jak Costa del Sol, Costa Blanca czy Wyspy Kanaryjskie.
Nieruchomości w Hiszpanii wciąż są w atrakcyjny cenach dla polskich inwestorów, ceny często są porównywalne do cen za Polskim rynku.
Spowodowane jest to kryzysem gospodarczym i wzrostem bezrobocia, które doprowadziły do znaczącego zmniejszenia popytu na rynku mieszkaniowym, co z kolei spowodowało obniżenie cen nieruchomości. Mimo że gospodarka Hiszpanii powoli wraca na ścieżkę wzrostu, efekty kryzysu nadal widoczne są w konkurencyjnych cenach niektórych nieruchomości – na czym właśnie korzystają inwestorzy z kapitałem.
Zakup w apartamentu w Polsce
Polski rynek nieruchomości uznawany jest za stabilny i oferuje wysoką rentowność wynajmu, zwłaszcza w dużych miastach. Przykłady atrakcyjnych lokalizacji to Warszawa, Kraków, Wrocław oraz Trójmiasto. Wynajem długoterminowy cieszy się dużym zainteresowaniem, a popyt na mieszkania w dobrych lokalizacjach przewyższa podaż.
Czy warto kupić apartament w Hiszpanii
Hiszpania jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie, co czyni ją atrakcyjną dla inwestorów. Apartamenty w Hiszpanii, zwłaszcza w turystycznych regionach, generują wysokie przychody z wynajmu krótkoterminowego. W większości regionów nadmorskich sezon turystyczny trwa przez większą część roku.
Choć na rynku jest spora konkurencja, a zagraniczni turyści mają spore wymagania, przyjeżdżając w celach urlopowych, to jednak dobrze zarządzana i przygotowana nieruchomość ma szanse przynosić spore i regularne dochody.
Dodatkowo, niezwykle atrakcyjną zaletą posiadania takiego lokum jest możliwości korzystania z niego w celach prywatnych.
Kupno nieruchomości w Polsce i w Hiszpanii - jakie jest ryzyko?
Jednym z głównych wyzwań związanych z inwestowaniem w apartamenty w Polsce są wysokie ceny zakupu w najbardziej pożądanych lokalizacjach. Z kolei, jeśli inwestujemy w apartamenty pod najem krótkoterminowy, turystyczny – na pewno dużo krótszy sezon w Polsce będzie wpływał na różnice w zyskach pomiędzy rynkiem rodzimym a Hiszpańskim.
Na Hiszpańskim rynku wynajmu wadą może być sezonowość. Choć mówi się, że sezon w Hiszpanii trwa większość roku, to jednak nieruchomości zlokalizowane w mniej atrakcyjnych lokalizacja turystycznych mogą na tym tracić. Przychody w sezonie turystycznym mogą być wysokie, poza sezonem mogą one znacząco spaść. Przeglając ofery apartamentów na sprzedaż można dostrzec znaczne róznice w cenie, w zależności od bliskości morza i atrakcji turystycnzych w Hiszpanii.
Dla niektórych osób komunikacja w obcym języku mogą stanowić barierę w zarządzaniu nieruchomością.
Koszty utrzymania apartamentów, takie jak opłaty za utrzymanie wspólnych obszarów czy podatki, również mogą być wyższe niż w Polsce, choć niekoniecznie.
Koszty zakupu i utrzymania apartamentu: Polska a Hiszpania
Koszty zakupu apartamentów w Polsce i Hiszpanii różnią się w zależności od lokalizacji.
W Polsce, średnie ceny mieszkania w segmencie popularnym, liczone za metr kwadratowy w dużych miastach wahają się od 8 000 do 15 000 zł.
Jak wygląda zakup nieruchomości w Hiszpanii? W popularnych regionach turystycznych, ceny mogą wynosić od 2 500 do 5 000 euro za metr kwadratowy.
Jeśli pod uwagę weźmiemy ceny mieszkań typu apartamentowego w obu krajach, ceny te mogą być wielokrotnie wyższe.
Koszty utrzymania atramentów, takie jak opłaty za zarządzanie, podatki i media, również różnią się w obu krajach, z tendencją do nieco wyższych w Hiszpanii - zwłaszcza jeśli do nieruchomości przynależy basen czy inne części wspólne, które podnoszą koszty.
Do tego dochodzą regularne koszty zarządu nieruchomością i jej wynajmem.
Dodatkowo, do samej ceny zakupu nieruchomości w Hiszpanii dochodzi podatek i dodatkowe opłaty, jest to ok. 10-15 % wartości nieruchomości.
Alternatywy dla zakupu apartamentu
Polscy inwestorzy rozważający zakup apartamentu w Hiszpanii mogą również zainteresować się innymi typami nieruchomości, takimi jak lokale komercyjne czy inwestowanie w fundusze inwestycyjne rynku nieruchomości (REITs). Fundusze te oferują możliwość inwestowania w nieruchomości bez konieczności zarządzania nimi.
Podsumowanie
Polska oferuje stabilny rynek i wysoką rentowność wynajmu, podczas gdy Hiszpania przyciąga turystów z całego świata i oferuje wysokie przychody z wynajmu krótkoterminowego. Jednak Hiszpania wydaje się być ciekawą alternatywą, kusząc możliwością spędzania urlopów we własnej nieruchomości nad Morzem Śródziemnym.
Podsumowując, w Polsce bardziej opłacalny może być najem długoterminowy w dużych miastach - natomiast w Hiszpanii większy zysk może przynieść inwestycja w sektor nieruchomości turystycznych.