Pałace, zamki i dwory to nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż, w których drzemie ogromny potencjał. Wielu inwestorów stroni jednak od obiektów tego typu z obawy przez koniecznością posiadania dużego zaplecza finansowego. Słusznie, tego rodzaju nieruchomości inwestycyjne nie są dla każdego. Zdecydowanie bardziej powinny na siebie zwracać uwagę doświadczonych inwestorów, którzy mają szerokie pojęcie o promowaniu obiektów komercyjnych a także zarządzaniu nimi pod kątem finansowym. Niemniej jest to inwestycja, która może wysoko procentować.

Spis treści
Zapomniane budynki z duszą
Historyczne nie znaczy zabytkowe
Oryginalne obiekty są same w sobie reklamą
Warto inwestować?
Propozycji zakupu jest wiele
Działka też ma znaczenie
Nabywamy historyczny obiekt

Nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż, w których drzemie duży potencjał

Nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż takie jak pałace, zamki i dwory cieszą się wśród inwestorów niesłabnącym zainteresowaniem. Nie wszyscy jednak podejmują ostateczną decyzję o tym, aby je kupić. Każdy doświadczony inwestor wie bowiem, że są to wymagające obiekty. Jeszcze przed dokonaniem ich zakupu należy mieć pomysł, w jaki sposób nieruchomość inwestycyjna miałaby zostać odrestaurowana. Niemniej jednak, kiedy inwestor rzeczywiście wie, w jakim kierunku podążać, pałace, zamki i dwory mogą stanowić doskonałą lokatę kapitału, która nie tylko w miarę szybko się zwróci, ale i zacznie przynosić realne dochody.

Zabytkowe czy lepiej nie?

Zakup obiektu historycznego wymaga dużej wiedzy ze strony inwestora. Przede wszystkim decydując się na zakup dworu, zamku lub pałacu powinien on zweryfikować, czy nieruchomość inwestycyjna znajduje się pod opieką konserwatora zabytków. Faktem jest, że przez wzgląd na wymagania formalno-prawne przy realizacji prac budowlano-remontowych, odnawianie historycznego obiektu może okazać się bardzo kłopotliwe. Niemniej nie oznacza to, że zawsze tak jest. Warto jednak jeszcze przez zakupem nieruchomości zorientować się, jakie ograniczenia nakłada konserwator zabytków. Przy dobrej współpracy obu stron może okazać się, że inwestycja w damy zamek, pałac czy dwór była dobrą decyzją.

Unikatowe nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż wyróżniają się na rynku

Pałace, zamki i dwory to z cała pewnością oryginalne nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż, wyróżniające się na tle dzisiejszej architektury. Z tego względu mogą stanowić doskonałą reklamę same w sobie. Z pewnością wiele osób będzie chętnych, aby spędzić noc nie w zwykłym hotelu, a w pałacowych apartamentach. Urządzenie w dworku centrum konferencyjnego także może okazać się bardzo dobrą lokatą kapitału. Taka lokalizacja jest bardzo reprezentatywna i prestiżowa, na czym z pewnością będzie zależało wielu biznesowym gościom obiektu. Historyczne nieruchomości sprawdzą się także świetnie jako sale ślubne, sprawiając, że dla gości pobyt w ich wnętrzu będzie niezapomnianym przeżyciem.

Pałac
fot. pexels.com

Lokata kapitału godna zachodu?

Proces inwestycyjny powinien być zawsze szczegółowo przemyślany. W przypadku zabytkowych obiektów uwaga inwestorów powinna być jeszcze bardziej skupiona. Przed zakupem nieruchomości inwestycyjnej warto poradzić się specjalistów, na przykład biur doradczych, czy dany obiekt jest dobrą formą lokaty kapitału. Zabytkowe nieruchomości inwestycyjne wymagają zazwyczaj remontów. Inwestor powinien zatem zdać sobie sprawę z tego, że potrzebny mu będzie nie tylko kapitał na zakup obiektu. Istotne jest, aby posiadał on także zaplecze finansowe, z którego będzie utrzymywał zakupiony obiekt jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy, do zakończenia prac remontowo-naprawczych. Dzięki przemyślanej realizacji projektu, inwestycja może bardzo zaprocentować w przyszłości, a czasem wręcz może stać się wspaniałą wizytówką regionu.

Jakie historyczne nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż oferuje rynek?

Na rynku nieruchomości dostępnych jest obecnie całkiem sporo historycznych nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż. Większość z nich wymaga prac remontowo-naprawczych, zatem przy zakupie należy brać pod uwagę nie tylko cenę obiektu. Istotne jest także rozeznanie się, jaką część kapitału pochłoną prace naprawcze. Na rynku nieruchomości znajdują się obecnie liczne dwory, pałace i zamki. Różnią się one lokalizacją, kubaturą i stylem. Dzięki temu inwestorzy mają przed sobą naprawdę szeroki wachlarz wyboru. Może on dobrać odpowiedni dla siebie obiekt nie tylko pod kątem lokalizacji, ale również wielkości, stanu technicznego a także przyszłych możliwości adaptacyjnych.

Istotny nie tylko budynek

Kupując nieruchomość inwestycyjną, należy mieć na uwadze, że liczy się nie tylko sam budynek. Z przypadku historycznych obiektów ważną rolę odgrywa także działka, na której posadowiony jest pałac, dwór czy zamek. Na terenie niektórych nieruchomości inwestycyjnych znajdują się malownicze parki, prywatne lasy a nawet stawy i jeziora. Stanowią one ogromną wartość dodaną, gdyż mogą posłużyć jako miejsca rekreacyjne lub wypoczynkowe dla gości odwiedzających obiekt. Ważne są również takie kwestie, jak powierzchnia oraz kształt działki. Warto sprawdzić także ukształtowanie terenu oraz rozeznać się, jakie możliwości adaptacyjne stwarza teren.

Co można dziś kupić?

Na rynku znajduje się obecnie wiele ofert sprzedaży historycznych obiektów. Bogata bazą nieruchomości inwestycyjnych może pochwalić się Grupa WGN. Poniżej prezentujemy przykładową ofertę, jakie znajduje się w bazie tego lidera rynku nieruchomości. Niedaleko Poznania, w miejscowości Czempiń znajduje się Zespół Pałacowo Parkowy. Jest to jeden z najpiękniejszych obiektów pałacowych w województwie wielkopolskim. Na nieruchomość inwestycyjną składa się pałac o powierzchni 2 000 m2, który położony jest na działce o powierzchni 43 500 m2. We wnętrzu obiektu znajduje się m.in. 10 sal konferencyjnych, w których można organizować spotkania biznesowe lub wystawne uroczystości. Istnieje także możliwość dobudowania oficyny. Jest to pałac w stylu barokowym, którego budowa rozpoczęła się w latach 1698 – 1700, a ukończona została wraz z dekoracją elewacji w latach 1729 – 1739. Miejsce to sprawdzi się doskonale jako np. klinika medycyny estetycznej , wczasy odchudzające, ośrodek leczenia uzależnień, dom opieki, miejsce do organizacji wesel i innych uroczystości, hotel z restauracją czy centrum konferencyjne. Na terenie nieruchomości znajduje się prywatny park o powierzchni 4,13 ha z 1 połowy XVIII w. Obiekt jest w dobrym stanie technicznym, zewnętrzna elewacja prezentuje wspaniały, historyczny styl. Malownicza okolica zapewnia spokój i skłania do relaksu. Nieruchomość posiada dojazd drogą asfaltową. Cena ofertowa wynosi 3 890 000 złotych, co daje 1 852 złotych za metr kwadratowy.