Trwająca w naszym kraju pandemia koronawirusa sprawiła, że hotele na sprzedaż nie cieszą się obecnie tak dużym zainteresowaniem, jak dawniej. Czy jednak jest to może dobry czas na inwestycję? Bieżąca sytuacja w naszym kraju utrudnia prognozowanie sytuacji na rynku komercyjnym. Na obecnym etapie trudne są bowiem do przewidzenia następstwa, jakie pociągnie za sobą trwająca pandemia koronawirusa dla branży hotelarskiej w dłuższej perspektywie czasu. W chwili obecnej jednak szala przechyla się w kierunku negatywnych prognoz nie tylko dla rynku nieruchomości w segmencie hotelarskim, ale wręcz dla całej branży turystycznej.

Spis treści:
Kogo interesuje zakup nieruchomości hotelowej?
Urlopy przesunięte, szkolenia i konferencje w formie webinarów
Prognozy niezbyt optymistyczne, jeśli chodzi o zainteresowanie zakupem hotelu
Renowacja obiektu zajmuje dużo czasu
Jest w czym wybierać, jeśli chodzi o zakup obiektu

Kryzys w branży hotelarskiej trwa. Kto jest zainteresowany zakupem hotelu na sprzedaż?

Obecnie hotele są otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym i z zamkniętymi restauracjami. Usługi gastronomiczne mogą być świadczone jedynie w formie jedzenia na dowóz, bez możliwości jego spożycia w hotelowej restauracji. O ile sytuacja w branży hotelarskiej dalej nie wygląda zbyt dobrze, to jednak właściciele hoteli zaczęli komunikować nieznaczną poprawę sytuacji. Niemniej przychody z działalności obiektów hotelowych w dalszym ciągu są zbyt niskie, aby móc określić je rentownymi. Właściciele obiektów hotelowych odczuwają brak zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych. W związku z powyższym nie dziwi fakt, że spadło zainteresowanie hotelami na sprzedaż. Inwestorzy ostrożnie podchodzą do lokowania swoich pieniędzy w nieruchomości, których zakup nie wiadomo kiedy się zwróci.

 

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

Nie oznacza to całkowitego zamrożenia transakcji w segmencie hotelowym, jednak zainteresowanie hotelami na sprzedaż znacząco zmalało. Najczęściej, jeśli inwestor zainteresowany jest nabyciem obiektu hotelowego, to z myślą o dodaniu go do swojego portfela nieruchomości z perspektywą uruchomienia w dalszej perspektywie czasu. Niektórych inwestorów interesują hotele na sprzedaż, które już teraz mogliby poddać renowacji, a która - jak wiadomo - wymaga czasu. Z całą pewnością można powiedzieć, że hotele na sprzedaż są obecnie nabywane przez inwestorów, którzy nie mają w planach w krótkim czasie uruchomienia obiektu i pomnażania swojego kapitału za ich pomocą.

Odwołane urlopy i konferencje online 

Polacy, którzy planowali w ostatnim okresie wypoczynek, muszą przygotować się na kolejny, trzeci już z kolei lockdown ogłoszony przez rząd. Już teraz wiele rezerwacji w hotelach zostało odwołanych lub przebookowanych na inny termin. Wiele osób obawia się, że ich urlopy mogłyby nie dojść do skutku i zawczasu woli przesunąć termin wypoczynku, kiedy to sytuacja w kraju będzie bardziej klarowna. Okres pandemii nie sprzyja również imprezom masowym. Wiele kongresów czy szkoleń zostało odwołanych, inne odbywają się w formie webinarów. Spotkania biznesowe, zamiast w tradycyjnej formie, odbywają się przez Internet. W efekcie sale konferencyjne i pokoje hotelowe pozostają puste. Branża hotelarska jest jedną z tych, które najmocniej odczuwają negatywne skutki trwającej pandemii oraz wprowadzonych w związku z nią obostrzeń.

Hotele na sprzedaż - prognozy niezbyt optymistyczne

Pandemia koronawirusa trwa, obecnie stoimy przed trzecim już z kolei lockdownem. Branżę turystyczną, która dopiero zaczęła się podnosić po poprzednim zamknięciu, na powrót czekać może paraliż. Z całą pewnością odbije się na to rynku nieruchomości. W ofertach wielu biur sprzedaży nieruchomości znaleźć można hotele na sprzedaż.

 

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

Czy to jednak dobry czas na inwestycję tego typu? O ile sytuacja gospodarcza nie jest sprzyjająca, to jednak istnieją inwestorzy, którzy w bieżącym kryzysie dostrzegają potencjał inwestycyjny. Właściciele obiektów, którzy wystawili swoje hotele na sprzedaż, coraz częściej decydują się na obniżenie ceny za metr kwadratowy nieruchomości, aby tylko przyspieszyć znalezienie kupca. Część hoteli, które do tej pory prowadziły działalność, nie przetrwało próby czasu i nieruchomości zostały wystawione na sprzedaż. Oznacza to, że obecnie można liczyć na większą ilość hoteli na sprzedaż, których ceny ofertowe mogą być atrakcyjniejsze, niż w okresie przed pandemią. Oznacza to bardziej różnorodny wachlarz ofert, co dla niektórych inwestorów stanowi wystarczającą zachętę.

Inwestycja wymagająca czasu

Obiekty hotelowe, które wystawiane są na sprzedaż, niejednokrotnie wymagają renowacji. O ile więc obecna sytuacja gospodarcza nie sprzyja otwieraniu nowego biznesu w branży hotelarskiej, to jednak może to być dobry czas na zakup dla inwestorów, którzy dysponują odpowiednim budżetem, by utrzymać zakupiona nieruchomość, a którzy chcą poświęcić większą ilość czasu na renowację obiektu. Konkurencja, jeśli chodzi o nowopowstające hotele, nie jest obecnie wielka. Okres pandemii, o ile negatywnie odbija się na obiektach funkcjonujących i przynoszących dochody, może stanowić dobry czas dla nieruchomości, które muszą zostać odrestaurowane, zanim zaczną na siebie zarabiać.

Duża liczba ofert sprzedaży na rynku

Inwestorzy, którzy pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej w naszym kraju, są zainteresowani zakupem nieruchomości komercyjnej, mają w czym wybierać. Na rynku znajdują się bardzo różnorodne oferty, jeśli chodzi o hotele na sprzedaż. Inwestorzy mają więc szeroki wachlarz wyboru - od lokalizacji obiektu, jego powierzchni i liczby oferowanych pokoi, po cenę za metr kwadratowy obiektu.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

Poniżej prezentujemy przykładowe oferty z biura WGN, które pozwolą zobrazować, na jakie hotele na sprzedaż mogą obecnie liczyć kupujący. Pierwsza oferta dotyczy sprzedaży hotelu położonego w Karpaczu, w niewielkiej odległości od centrum miasta. Hotel ma 2580 m2 powierzchni użytkowej i mieści się na działce o powierzchni 13950 m2. Na hotel na sprzedaż składa się m.in.: recepcja z przestronnym holem, restauracja hotelowa z profesjonalną kuchnią, piano bar, sala kominkowa, basen, gabinet SPA, klimatyzowana sala konferencyjna na 80 osób. Hotel na sprzedaż oferuje 36 pokoi gościnnych (34 pokoje dwuosobowe, 1 studio dwupokojowe oraz 1 apartament). Hotel będący obiektem sprzedaży oferuje pokoje z widokiem na panoramę Karkonoszy lub Dolny Karpacz. Obiekt jest częściowo podpiwniczony, posiada zielony ogród z placem zabaw dla dzieci oraz przestronny taras. Hotel na sprzedaż został wystawiony za kwotę 20 800 000 złotych, co daje kwotę rzędu 8 062 złotych za metr kwadratowy.

Kolejną propozycją jest kameralny hotel butikowy położony w miejscowości Świeradów-Zdrój. Hotel na sprzedaż posiada 13 pokoi dwuosobowych oraz 2 apartamenty dwupokojowe z przepięknym widokiem na Góry Izerskie. Pokoje hotelowe zostały indywidualnie zaprojektowane i wyposażone w stylowe, klasyczne włoskie meble. Hotel na sprzedaż swoją ofertę kieruje także do gości biznesowych, na których czeka wyposażona sala konferencyjna. W hotelu znajduje się ponadto klimatyczna restauracja z kącikiem kominkowym. Przed salą restauracyjną znajduje się malowniczy ogródek letni. Hotel został wystawiony na sprzedaż za kwotę 4 060 000 złotych, co daje 5 690 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Podsumowując, okres pandemii koronawirusa w naszym kraju nie sprzyja liczbie transakcji w segmencie hoteli na sprzedaż, jednak zainteresowanie tego typu nieruchomościami nie zniknęło całkowicie. W dalszym ciągu dopinane są transakcje, co stanowi potwierdzenie, że niektórzy inwestorzy nie obawiają się lokowania kapitału w obiekty komercyjne nawet w okresie pandemii koronawirusa.