Butikowe nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż mogą obecnie stanowić bezpieczną alternatywę w dobie niepewnych czasów. Rynek hotelarski odzyskuje swoją dawną pozycję na rynku nieruchomości komercyjnych. Niektóre obiekty poradziły sobie w nowej, post-covidowej rzeczywistości całkiem dobrze. Oczywiście nie wszyscy hotelarze udźwignęli ciężar zmian i związanych z nimi kosztów utrzymania obiektów komercyjnych. Niemniej jednak coraz większa liczba inwestorów na powrót przekonuje się do segmentu hotelowego. Całkiem prawdopodobne, że to właśnie rodzime obiekty noclegowe będą w centrum zainteresowania turystów w bieżącym okresie wakacyjnym.

Spis treści:

1. Obiekty noclegowe jako inwestycja
2. Koronawirus namieszał na rynku
3. Niewielkie obiekty komercyjne mają swoje zalety
4. Jaka jest bieżąca oferta rynkowa?
5. Brak gości? Potrzeba zmian
6. Bieżący rok będzie dobry
7. Inwestycja gwarancją powodzenia
8. Przyszłość nieruchomości komercyjnych w 2022 rokuHotele butikowe na sprzedaż dobrą lokatą kapitału

Zainwestowanie kapitału w hotel butikowy na sprzedaż może okazać się bardzo dobrym pomysłem. Obecnie na rynku znajduje się całkiem sporo różnorodnych ofert. Obiekty hotelowe, które zostały wystawione na sprzedaż, zlokalizowane są w różnych regionach kraju. Co więcej, różnią się powierzchnią, standardem, ofertą i przede wszystkim ceną za metr kwadratowy. Hotele butikowe to ciekawa alternatywa dla inwestorów, którzy chcą otworzyć własny obiekt hotelowy, ale na niezbyt dużą skalę. Kompaktowe nieruchomości komercyjne to dobra i względnie bezpieczna inwestycja. Z całą pewnością uruchomienie większego obiektu wiązałoby się z bardziej skomplikowaną logistyką, nie tylko podczas budowy, ale również w późniejszym czasie, podczas stałego utrzymywania nieruchomości komercyjnej.

 

 Pandemia kontra obiekty noclegowe

Z całym przekonaniem można powiedzieć, że sektor hotelarski należy do tych, które najmocniej odczuły negatywne skutki pandemii na rynku nieruchomości. Wybuch pandemii koronawirusa w kraju spowodował, że rząd zdecydował się na wprowadzenie szeregu obostrzeń. Jedną z poważniejszych rządowych decyzji było czasowe prowadzenie lockdownu, który objął całą Polskę. W efekcie obiekty komercyjne, w tym również hotele butikowe na sprzedaż, zostały zamknięte. Przełożyło się to oczywiście na brak przychodów dla hotelarzy. W zależności od tego, czy dysponowali oni odpowiednim zapleczem finansowym lub posiadali inne źródło przychodów, części z nich udało się utrzymać obiekty hotelowe podczas gdy nie generowały one dla nich żadnych przychodów. Mniejsi hotelarze, którzy nie byli przygotowani na taką sytuację, musieli wystawić swoje hotele butikowe na sprzedaż.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Hotel na sprzedaż Gdańsk

Duży nie znaczy lepszy 

W efekcie dużych zmian na rynku nieruchomości, zwiększyła się liczba hoteli butikowych na sprzedaż. Nieruchomości komercyjnych, które szukają nowego właściciela, przybyło na terenie całego kraju. Dla wielu przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w obiekt noclegowy, jest to dobry moment na jego zakup. Co więcej, wielu inwestorów interesuje się właśnie hotelami butikowymi na sprzedaż. Tego rodzaju nieruchomości komercyjne posiadają wiele zalet. Przede wszystkim są często dużo tańsze, niż duże hotele komercyjne. Inwestor może dysponować więc mniejszym budżetem na starcie. Z racji mniejszej powierzchni, także comiesięczne koszty utrzymania takiego obiektu będą niższe. Inwestor nie musi też zatrudniać dużej liczby personelu, ponieważ do obsługi niewielkiego obiektu wystarcza czasem raptem kilka osób.

Wprawdzie mniejszy hotel to niższa cena zakupu i mniejsze koszty utrzymania, ale inwestor powinien również oszacować, czy przychody z tytułu nabycia takiej nieruchomości będą dla niego wystarczające. Mniejszy obiekt równa się mniejszej licznie pokoi hotelowych, a to znajdzie swoje odzwierciedlenie w niższych comiesięcznych przychodach. Każdy inwestor powinien zatem przekalkulować, jaki hotel butikowy na sprzedaż będzie dla niego najlepszą opcją.

 

Inwestorzy zainteresowani ofertą hoteli butikowych na sprzedaż

Już w ubiegłym roku zauważalny był wzrost zainteresowania wśród inwestorów nieruchomościami inwestycyjnymi na sprzedaż, w tym hotelami butikowymi na sprzedaż. Wabikiem z pewnością okazał się w pewnej mierze udany sezon wakacyjny. Bardzo wielu Polaków, w obawie przed pandemią koronawirusa, zdecydowało się na rezygnację z zagranicznego wypoczynku. W efekcie znacząco wzrosło zainteresowanie ofertą polskich obiektów noclegowych. Również w tym roku zapowiada się podobna sytuacja. Inwestorzy mogą odbierać to jako szansę na dobry start na rynku komercyjnym. Stąd oferty hoteli butikowych na sprzedaż spotykają się z wieloma zapytaniami ze strony potencjalnych kupujących.

 

Lokalizacja obiektu komercyjnego jest istotna

Czy to, gdzie usytuowany jest hotel butikowy na sprzedaż, na znaczenie? Dla części inwestorów jest to fundamentalne kryterium wyboru. Najbezpieczniejszą lokatą kapitału wydają się miejscowości typowo turystyczne. Wszystkie nadmorskie miejscowości są stale śledzone pod kątem nowych ofert, jakie pojawiają się na rynku. Także góry cieszą się dużą popularnością. Wielu Polaków ceni sobie bardziej górskie wyprawy, niż piaszczyste plaże. Co więcej, miejscowości zlokalizowane blisko gór cieszą się całorocznym zainteresowaniem ze strony turystów. O ile więc w lecie wielu Polaków kieruje spojrzenia w stronę morza, to na jesień czy w zimie górskie miejscowości przyciągają do siebie wielu turystów spragnionych aktywnego wypoczynku.

 

Jakie hotele butikowe na sprzedaż oferuje obecnie rynek nieruchomości komercyjnych?

Obecnie na rynku nieruchomości komercyjnych znaleźć można różnorodne hotele butikowe na sprzedaż. Część obiektów mieści się nad morzem. Znaleźć można też dużo ofert hoteli butikowych na sprzedaż oraz pensjonatów, które położone są w górach. Również obiekty usytuowane blisko jezior cieszą się sporym zainteresowaniem. Same hotele butikowe na sprzedaż są bardzo zróżnicowane. Od bardzo kameralnych obiektów, oferujących małą liczbę pokoi, po niego większe, oferujące dodatkowo możliwość skorzystania z restauracji oraz posiadające niewielkie zaplecze konferencyjne.

 
Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Hotel na sprzedaż Kobylnica 

Nierentowne obiekty warto unowocześnić 

Hotele butikowe na sprzedaż czasem wymagają wkładu finansowego. Część obiektów, które są obecnie w sprzedaży, wymaga gruntownego remontu. Dostępne są również obiekty, którym wystarczą kosmetyczne poprawki. Nawet, jeśli hotel butikowy na sprzedaż wydaje się nierentowną inwestycją, doświadczony przedsiębiorca może to zmienić. Czasami wystarczy zmienić klimat wnętrza lub pokusić się o urządzenie restauracji. Czasami dobrym pomysłem jest niewielka dobudowa, dzięki której hotel butikowy na sprzedaż zyska zaplecze szkoleniowo-konferencyjne. Inwestor powinien także pamiętać o zapewnieniu gościom odpowiedniej liczby miejsc parkingowych.

 

Rynek nieruchomości komercyjnych w 2022 roku

Rynek nieruchomości inwestycyjnych jest jeszcze w fazie dopasowywania się do nowych realiów rynkowych. Z pewnością od nieruchomości komercyjnych wymaga się obecnie tego, aby gwarantowały większe poczucie bezpieczeństwa i izolacji od innych gości. Hotele butikowe na sprzedaż każdy inwestor może poddać takiej renowacji, aby obiekty te odpowiadały na potrzeby przyszłych gości. W efekcie mogą one stać się bardzo rentownymi obiektami noclegowymi, przynoszącymi swoim właścicielom stałe, zadowalające przychody.