Pensjonaty oraz hotele na sprzedaż, jakie obecnie znajdują się na rynku nieruchomości inwestycyjnych sprawiają, że inwestorzy mają w czym wybierać. Liczba nieruchomości w tym sektorze, które poszukują nowego właściciela, wzrosła. Stało się tak po części z powodu pandemii koronawirusa, która wystawiła sektor hotelarski na ciężką próbę. Jak się okazało, nie wszyscy hotelarze tę próbę przetrwali.

Spis treści: Obiekty noclegowe szukają nowych właścicieli

Okres wakacyjny zastrzykiem finansowym dla właścicieli nieruchomości

Kiedy warto zainwestować?

Wsparcie doświadczonego profesjonalisty na wagę złota

Mały czy duży obiekt noclegowy?

Sytuacja w sektorze nieruchomości noclegowych

 

Hotele na sprzedaż – ich liczba wzrosła po wybuchu pandemii

Hoteli na sprzedaż przybyło po wybuchu pandemii koronawirusa. Kiedy wprowadzony został lockdown, wszyscy Polacy zostali praktycznie zamknięci w domach.

Również nieruchomości komercyjne musiały zamknąć swoje drzwi. W sektorze hotelarskim oznaczało to całkowite zatrzymanie przychodów.

Hotelarze, dla których pensjonaty i obiekty hotelowe stanowiły główne źródło przychodów, stracili możliwość zarabiania.

Nie dość, że przestali uzyskiwać dochody, to dodatkowo stanęli przed koniecznością utrzymywania nierentownych obiektów.

Jak się okazało, że wszyscy hotelarze posiadali odpowiednie zaplecze finansowe, aby sobie na to pozwolić. W efekcie część obiektów hotelowych oraz bardziej kameralnych pensjonatów trafiła do sprzedaży.

Wakacje finansowym ratunkiem dla hotelarzy

Hotelarze, którzy przetrwali trudny okres, mogli odetchnąć po zniesieniu lockdownu. Zbiegło się to z okresem wakacyjnym, który nadchodził wielkimi krokami.

Obiekty noclegowe otworzyły się na gości, dzięki czemu hotelarze mogli odbić się od finansowego dna. Dotyczyło to oczywiście jedynie tych, którym udało się utrzymać swoje obiekty w okresie lockdownu.

Polacy chętniej spędzali wakacje w kraju. Rezygnując z ofert zagranicznych obiektów noclegowych, przyglądali się ofercie krajowej.

Z kolei budynki komercyjne, które zostały wystawione na sprzedaż, zaczęły przyciągać uwagę inwestorów. Zwiększona liczba turystów zachęciła bowiem niejednego inwestora do przyjrzenia się oferowanym na rynku hotelom na sprzedaż.

Czy to dobry moment na inwestycję w hotel na sprzedaż?

Wielu inwestorów doszło do wniosku, że zakup nieruchomości noclegowej po wyciszeniu pandemii koronawirusa, może być dobrym pomysłem.

Hotele na sprzedaż oraz pensjonaty, które również poszukiwały nowych właścicieli, zaczęły cieszyć się większym niż dotychczas zainteresowaniem ze strony potencjalnych kupujących.

Hotelarze, którzy nie przetrwali próby czasu, często byli skłonni na ustępstwa cenowe, aby nie zbankrutować całkowicie.

W efekcie inwestorzy, którzy planowali zakup nieruchomości o charakterze noclegowym, mogli nabyć ją po atrakcyjniejszej cenie, lub przy bardziej korzystnych dla nich innych warunkach zawartych w umowie pomiędzy stronami. Bieżąca sytuacja na rynku nie jest już tak kolorowa. Rosnące stopy procentowe oraz zaostrzona polityka bankowa sprawiły, że trudniejsze do uzyskania stały się kredyty hipoteczne.

Inwestorzy, którzy przy ich wsparciu planowali nabycie obiektu noclegowego, niejednokrotnie otrzymywali od banku decyzję odmowną. Trudniejsze uzyskanie kredytu hipotecznego nie sprzyja więc sektorowi nieruchomości komercyjnych.

Pośrednik nieruchomości pomoże w wyborze

Inwestorzy, którzy poszukują nieruchomości o charakterze noclegowym, bardzo często korzystają ze wsparcia pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Doświadczony specjalista, który jest zorientowany w sytuacji w sektorze obiektów komercyjnych, jest nieocenionym wsparciem.

Pośrednik w obrocie nieruchomościami nie tylko pomoże inwestorowi w poszukiwaniach idealnego obiektu hotelowego lub pensjonatu. Pomoże on również w negocjacjach cenowych oraz ostatecznym dopięciu umowy.

Pośrednik zweryfikuje również wszelką dokumentację oraz dopełni formalności. Dzięki jego wsparciu inwestor może czuć się spokojny o prawidłowy przebieg transakcji.

Korzystanie ze wsparcia pośrednika w obrocie nieruchomościami oznacza dla inwestora nie tylko uzyskanie lepszych warunków przy dopięciu umowy nabycie nieruchomości.

Fakt, że w jego imieniu pośrednik zajmie się wieloma kwestiami formalnymi, oraz – przede wszystkim – poszukiwaniem obiektu spełniającego kryteria stawiane przez swojego klienta – inwestor może zaoszczędzić czas i przeznaczyć go na inne działalności. Skorzystanie ze wsparcia pośrednika w obrocie nieuruchomościami może się więc okazać bardzo dobrą decyzją.

Lepsze duże hotele na sprzedaż czy kameralne pensjonaty?

Decyzja o zakupie hotelu na sprzedaż powinna zostać przez inwestora gruntownie przemyślana. Posiadanie dużego obiektu noclegowego wiąże się bowiem z większymi comiesięcznymi kosztami jego utrzymania.

Potrzebna jest również większa liczba pracowników, którzy zadbają nie tylko o porządek w pokojach, ale również harmonogram wynajmu pokoi oraz sal konferencyjnych, funkcjonowanie restauracji hotelowej itp.

Posiadając dużą liczbę pracowników, właściciel obiektu noclegowego musi zadbać o odpowiednio wysokie obłożenie pokoi hotelowych.

Zakup mniejszych nieruchomości noclegowych, jak pensjonaty, generuje mniejsze comiesięczne koszty utrzymania obiektów.

O ile ryzyko inwestycyjne wydaje się w tym przypadku mniejsze, o tyle inwestor musi pamiętać, że mniejsze będą również jego comiesięczne przychody. W porównaniu do dużych obiektów hotelowych, pensjonaty nie posiadają często sal konferencyjnych i przestronnych restauracji. W efekcie kurczą się potencjalne źródła przychodów dla inwestora. Również liczba pokoi jest w przypadku pensjonatów mniejsza.

Jednak z uwagi na niższe koszty utrzymania takiego obiektu oraz mniej skomplikowaną logistykę, pensjonat wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają tak dużym doświadczeniem, by zarządzać budynkiem hotelowych, wyposażonym w sale konferencyjne, SPA, restauracje, bary itp. Pensjonaty są też niejednokrotnie dużo tańsze, niż duże hotele na sprzedaż.

Przyszłość hotelarskiego w Polsce

Sektor hotelarski odbudowuje swoją dawną pozycję na rynku. Pandemia koronawirusa okazała się dla tego sektora rynku nieruchomości komercyjnych ciężką próbą.

Pomimo licznych trudności, z jakimi musieli zmagać się hotelarze, zwiększyła się również ich świadomość co do możliwych zagrożeń. W efekcie hotelarze starają się bardziej przygotowywać na trudności, jakie mogą spotkać ich w przyszłości. Budowanie odpowiedniego w tym celu zaplecza finansowego stało się bardziej istotne. Obecnie na rynku znajduje się sporo atrakcyjnych hoteli na sprzedaż, które czekają na drugą szansę.

To samo tyczy się bardziej kameralnych pensjonatów. Część z tym obiektów nadaje się praktycznie do natychmiastowego wznowienia działalności. Inne wymagają remontów lub całkowitej zmiany wystroju wnętrz, co wiąże się z koniecznością posiadania przez inwestora odpowiednio dużego zaplecza finansowego. Polskie obiekty noclegowe również w tym sezonie cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony turystów.

To sprawia, że rośnie liczba potencjalnych inwestorów, którzy są zainteresowani nabyciem nieruchomości komercyjnej w sektorze hotelarskim.

 

Magdalena Łozowicka/Redaktor Naczelna Komercja24.pl