Inwestowanie w nieruchomości może stanowić doskonałą lokatę kapitału finansowego. Ta takie rozwiązanie decyduje się wielu inwestorów rynkowych.
  Nieruchomości w dalszym ciągu uważane są bowiem za bezpieczną lokatę kapitału. Inwestorzy muszą dysponować jednak wiedzą, w jakie segmenty rynku warto inwestować, aby tempo zwrotu z inwestycji było zadowalające.

Spis treści:

Inwestorzy nieustannie lokują kapitał w budynki i lokale

 Mieszkania na sprzedaż i mieszkania na wynajem bezpieczną lokatą kapitału?

 Jakie lokale mieszkalne najszybciej znikają z rynku?

Komercja na fali inwestorskiej

Lokale potrzebne na już

Rozwój w poszczególnych sektorach trwa

Prognoza na bieżący rok

Inwestowanie w nieruchomości wciąż modne

  Inwestowanie w nieruchomości nie wychodzi z mody. Na polskim rynku można spotkać zarówno krajowych, jak również zagranicznych inwestorów. Polski rynek nieruchomości cechuje się dużym potencjałem dalszego rozwoju.
  Dotyczy to mieszkaniówki, która pomimo niesprzyjających czynników cały czas się rozwija. Również sektor komercyjny udowadnia, że polscy deweloperzy cały czas działają, dostarczając na rynek coraz to nowsze i bogate w innowacyjne rozwiązania technologiczne projekty komercyjne. Lokowanie kapitału w budynki o charakterze komercyjnym, mieszkania oraz domy cały czas wydaje się być docenianym i lubianym przez inwestorów sposobem na pomnażanie posiadanych finansów.

Mieszkaniówka wciąż przyciąga inwestorów

  Lokale mieszkalne nieprzerwanie cieszą się powodzeniem wśród komercyjnych nabywców. Inwestorzy chętnie nabywają mieszkania pod wynajem. Polują często na małe metraże, które mogą nabyć za gotówkę. Popularne są także komfortowe mieszkania dwupokojowe. Równie szybko z rynku znikają lokale mieszkalne do remontu. Doświadczeni inwestorzy wiedzą, jak odnowić je niskimi kosztami, dzięki czemu są w stanie zaoszczędzić w swoich portfelach spore zapasy gotówki. Mogą ją przeznaczyć na zakup lub wykończenie kolejnych mieszkań. Popularność tanich mieszkań do generalnego remontu nie powinna więc nikogo dziwić.
  Inwestorzy, którzy celują w sektor premium, chętnie kupują apartamenty. Niejednokrotnie wykańczają je według wskazówek projektanta, dzięki czemu są w stanie sprzedać je po dużo wyższej cenie rynkowej.

M., które szybko znajdują nabywców

  Mieszkania, które szybko schodzą z rynku to nie tylko kawalerki, lokale mieszkalne do remontu czy luksusowe apartamenty. Inwestorzy chętnie nabywają także mieszkania, które posiadają wartość dodaną dla przyszłego najemcy lub kupującego. Może to być własny ogródek, miejsce parkingowe naziemne oraz w podziemnym garażu, wysoki prestiż inwestycji, doskonała lokalizacja, szeroko rozbudowana infrastruktura otoczenia, bliskość paczkomatów itp.
  Każdy zwraca uwagę na inne cechy, które są charakterystyczne dla danych inwestycji. Zainteresowanie ze strony inwestorów nie ogranicza się przy tym do lokali mieszkalnych z sektora pierwotnego. Chętnie lokują oni swój kapitał finansowy również w mieszkania z rynku wtórnego. Te bowiem niejednokrotnie posiadają dużo atrakcyjniejszą lokalizację, są rozkładowe, z osobną kuchnią, loggią itp. Starsze osiedla cechują się też rzadszą zabudową, dzięki czemu mieszkańcy poszczególnych bloków mają większe poczucie prywatności.

fot. WGN Kwidzyn Mieszkanie na sprzedaż Kwidzyn

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne również z zaletami

  W przypadku inwestowania w nieruchomości komercyjne nabywca budynku lub lokalu musi się liczyć z koniecznością posiadania zasobniejszego portfela. Obiekty komercyjne charakteryzują się często wysokimi cenami i niejednokrotnie są nabywane przez inwestorów przy wsparciu kredytu bankowego. Niemniej jest to często gra warta świeczki.

Biura i lokale handlowo-usługowe pod wynajem

  Lokale handlowe, lokale usługowe oraz biura to popularny segment rynku. Inwestorzy chętnie nabywają tego rodzaju lokale, aby w późniejszym czasie przeznaczyć je pod wynajem. Taka inwestycja ma na celu stopniowe zwracanie inwestorowi ulokowanych środków, a w późniejszym czasie pomnażanie dotychczasowego kapitału. Biura oraz lokale cieszą się cały czas dużym zainteresowaniem. Obecnie można dostrzec nieco większy popyt na lokale handlowe oraz lokale usługowe, niż biura.
  Wielu przedsiębiorców oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą poszukuje lokali pod swój biznes. Z kolei sektor biurowy cały czas zmaga się z rywalem w postaci nowych systemów pracy – home office oraz pracy w systemie hybrydowym. Ich popularność sprawiła, że biura stacjonarne czasowo opustoszały. Obecnie na powrót zapełniają się najemcami, jednak odzyskanie pełnej stabilizacji na rynku zajmie jeszcze sektorowi biurowemu nieco czasu.

Rynek inwestycyjny wciąż w fazie rozwoju

  Rynek komercyjny w Polsce cały czas się rozwija. Poszczególne sektory w różnym tempie notują swój rozwój, jednak faktem jest, że obiektów oraz lokali, które są w kręgu zainteresowania inwestorskiego, stale przybywa. Zarówno Polscy, jak i zagraniczni inwestorzy zwracają uwagę na obiekty komercyjne zlokalizowane w typowo turystycznych kurortach nadmorskich oraz górskich.
  Popularnością cieszy się też stolica kraju oraz największe miasta regionalne. Podobnie jest w przypadku sektora mieszkaniowego, którzy przyciąga inwestorów w największych polskich miastach.

fot. WGN Kwidzyn Lokal na sprzedaż w Sopocie

Inwestowanie w nieruchomości nie wyjdzie z mody?

  Można się spodziewać, że pomimo niesprzyjających obecnie warunków w kraju, inwestowanie w nieruchomości nie przestanie być popularne. Obecnie gospodarka nie jest uznawana za stabilną. Do tego dochodzi wysoka inflacja oraz zmniejszony dostęp do kredytów bankowych.
  Ponadto cały czas wzrastają ceny za materiały budowlane oraz wykończeniowe, z czego inwestorzy dobrze zdają sobie sprawę. Część z nich decyduje się na wstrzymanie się z dalszymi inwestycjami i chce przeczekać, aż warunki na rynku zaczną być bardziej sprzyjające. Z kolei inni nie tracą czasu i nawet teraz decydują się na inwestowanie w nieruchomości. Wbrew pozorom jest to całkiem dobry czas, ponieważ konkurencja ze strony innych inwestorów jest na niższym poziomie.

Rok 2023 wciąż pod znakiem niepewności

  Bieżący rok stoi pod znakiem zapytania. Niestety ciężko jest oszacować, jak ułoży się sytuacja na rynku. Poszczególne jego sektory starają się radzić sobie możliwie najlepiej, aby utrzymać wysokie zainteresowanie, a tym samym zadowalający popyt. Podaż, chociaż niższa niż kilka lat temu, również w dalszym ciągu jest na dobrym poziomie. Jak można krótko opisać 2023 rok? Zapewne kredyty bankowe, zwłaszcza kredyty hipoteczne, w dalszym ciągu będą trudno dostępne. Niektórzy Polacy będą starali się odzyskać zdolność finansową, którą utracili po zaostrzeniu przez banki procedur udzielania kredytów.   Deweloperzy w dalszym ciągu będą wykazywali się aktywnością na rynku, chociaż zapewne ostrożniej będą podchodzili do realizacji nowych projektów. Ciężko obecnie oszacować, czy poziom inflacji się obniży, a gospodarka odzyska stabilizację. Sytuacja na rynku nie jest wprawdzie łatwa, jednak jak widać po poziomie inwestowania w nieruchomości, rynek w dalszym ciągu przyciąga inwestorów.