Nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż stały się sposobem na ulokowanie kapitału pieniężnego nie tylko dla dużych inwestorów. Coraz częściej oraz coraz więcej Polaków decyduje się na zainwestowanie swoich środków w nieruchomości, które mogą przynieść im dodatkowy, stały dochód. Jakie typy nieruchomości inwestycyjnych są najczęściej poszukiwane?

Spis treści:

1. Nieruchomości hotelowe wracają do gry
2. Zapotrzebowanie na rynku biurowym
3. Dla kogo inwestycje komercyjne, a dla kogo hotelowe?

 

Nieruchomości inwestycyjne o charakterze hotelowym wracają do gry

Nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż o charakterze hotelowym (apartamenty, aparthotele, condohotele) zyskują na nowo coraz większe zainteresowanie, zarówno wśród dużych inwestorów jak i osób posiadających nadwyżki finansowe, które pragną uzyskać dodatkowy i stały dochód.

Condohotel
Poszerzająca się oferta deweloperów budujących coraz więcej apartamentów pod inwestycję, daje szerokie pole do poszukiwania idealnej dla nas nieruchomości. Runek nieruchomości inwestycyjnych jaki tworzą apartamenty często rozumiany jest jako mieszkania przeznaczone na wynajem krótkoterminowy, jednakże do tego rynku zaliczamy również condohotele oraz aparthotele. Condohotel stanowi obiekt, który z reguły funkcjonuje jak hotel, można w nim wynająć pokoje z łazienką, jednakże bardzo rzadko są wyposażone w aneksy kuchenne.

Aparthotel
Bardzo podobny system funkcjonuje w aparthotelach, jednakże największą różnicę stanowi fakt posiadania aneksu kuchennego w wynajmowanym lokalu, który w tym przypadku można określić jako niewielkie mieszkanie. Obiektem również zajmuje się firma zarządzająca, zajmująca się wszelkimi formalnościami oraz czynnościami związanymi z wynajęciem mieszkania dla turystów.

Obiekty hotelowe
Pomimo wciąż panującej pandemii Covid-19, okazuje się, że kupno obiektu hotelowego w tym momencie może być bardzo dobrym pomysłem na udany biznes. Stale duża część osób decyduje się na spędzenie urlopu w kraju, rezygnując z wycieczek zagranicznych. To okazja dla hotelarzy, którzy również w przyszłym sezonie mogą liczyć na większe obłożenie swoich obiektów noclegowych. Ponadto stacjonarnych konferencji i szkoleń na powrót przybywa, co stanowi dla hotelarzy dodatkowe źródło przychodu.

Każda inwestycja narażona jest na ryzyko niepowodzenia, jednakże precyzyjna analiza oraz zdobycie informacji w danej dziedzinie jest kluczem do sukcesu. Zanim podejmiemy decyzję o zainwestowaniu sporych środków finansowych na zakup apartamentu inwestycyjnego sprawdźmy kto gwarantuje nam zysk. Czy jest to znany na rynku deweloper z dużym doświadczeniem, czy nowa spółka o której nie ma żadnych informacji, a która w razie niepowodzenia inwestycji, w szybki i łatwy sposób zniknie z rynku.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Hotele na sprzedaż 

Wzrost popytu na powierzchnie biurowe

Drugi rok trwania pandemii COVID-19 przyniósł kontynuację ewolucji rynku biurowego. Pomimo, że część firm wciąż opracowuje strategie dotyczące modelu pracy, na rynku widoczna jest aktywność najemców. Wynajmowanych i budowanych jest wciąż mniej biur niż przed dwoma laty, ale w sektorze biurowym widać tendencję wzrostową. W ubiegłym roku niektóre rynki regionalne odnotowały spory wzrost popytu, nawet w porównaniu do 2019 roku.

Inwestorzy często rozważają, w jaki sposób ulokować swoje oszczędności. Gra na giełdzie wiąże się ze sporym ryzykiem, chociaż może przynieść duży przychód. Lokaty bankowe są zdecydowanie bardziej bezpieczne, jednak oferują niewielki zarobek w skali roku. Alternatywą może być rynek nieruchomości, a dokładniej sektor biurowy.

Stopa zwrotu z wynajmu biur jest często bardzo zadowalająca. Inwestując w powierzchnie biurowe w największych miastach w Polsce, inwestorzy mogą liczyć na kilka procent zwrotu w skali roku. Jeśli tylko inwestor dysponuje odpowiednim budżetem, to ta forma inwestycji wydaje się być bardzo atrakcyjna. Stopa zwrotu może być bardzo zadowalająca, a przy tym jest to zasadniczo w miarę bezpieczna forma inwestycji. Z pewnością mniejszy problem ze znalezieniem rentownego najemcy inwestor będzie miał w większych miastach

W nadchodzącym czasie coraz większe znaczenie zyskiwać będą nowoczesne miejsca pracy, bogato wykorzystujące nowe technologie i stwarzające przyjazne środowisko dla użytkowników. Wiodącą pozycję zajmą biurowce funkcjonujące w zgodzie z zasadami ESG, nowym ładem środowiskowym, społecznym i korporacyjnym, szczególnie te usytuowane w centralnych obszarach miast.

Mimo upowszechnienia pracy zdalnej nie dojdzie do gwałtownej rewolucji pod względem zapotrzebowania na powierzchnię biurową. Najnowsze badanie GUS „Popyt na pracę" pokazuje, że zdalnie we wrześniu 2021 r. pracowało jedynie 5% Polaków. W Warszawie odsetek ten był najwyższy i wyniósł 14%. O stabilnej sytuacji na rynku najmu powierzchni biurowej świadczy również znaczący odsetek renegocjacji (ok. 40%-55%). Najemcy decydują się na przedłużanie umów i prze aranżowanie swoich powierzchni, wydzielając przestrzenie pod nowe funkcje.
Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Biurowce na sprzedaż 


Kogo interesują najbardziej duże nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż?

Rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż o charakterze komercyjnym w Polsce cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów, głównie zagranicznych. Polskie nieruchomości komercyjne nie mogą narzekać na brak zainteresowania ze strony inwestorów, którzy na przestrzeni ostatnich 22 lat ulokowali w nich przeszło 64 mld euro. Kapitał napływał z 40 krajów. Co ciekawe, udział rodzimych firm w wolumenie wszystkich inwestycji sięgnął zaledwie 3,9%. Jaki jest tego powód? Dlaczego inwestuje u nas głównie zagranica? Dlaczego inwestorami na polskim rynku nieruchomości komercyjnych są głównie podmioty zagraniczne?

Od 2018 roku obserwujemy bardziej równomierny rozkład inwestycji z większą liczbą źródeł kapitału, nadal skupionych głównie w Europie. Polski sektor biurowy zaczął również przyciągać inwestycje z Czech, Korei Południowej, Węgier, Rumunii, Filipin, Włoch czy Szwajcarii. To efekt budowania wizerunku rynku jako dojrzałego i oferującego wciąż atrakcyjne stopy kapitalizacji w porównaniu do innych rynków zachodnioeuropejskich.

W nieruchomości komercyjnie nie jest łatwo inwestować polskim firmom z powodu braku REIT-ów, czyli specyficznej kategorii funduszy, które umożliwiają inwestorom indywidualnym wygenerować skalę, pozwalającą kupić nieruchomość. Inwestycje w nieruchomości komercyjne są przedsięwzięciem kapitałochłonnym, gdzie ceny za pojedyncze lepsze lub większe nieruchomości kształtują się z reguły na poziomie od kilkudziesięciu do kilkuset milionów euro (nie mówiąc już, że przedmiotem obrotu na polskim rynku często bywają portfele nieruchomości). Transakcje z udziałem polskiego kapitału, choć dość liczne, opiewają na niewielkie kwoty i są obecnie niestety jedynie tłem dla rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce.

Nawet pomimo trudnej sytuacji związanej z COVID-19 do końca września 2021 roku, sfinalizowano w Polsce transakcje o wartości 4,2 mld euro. To świetnie ilustruje potencjał polskiego rynku nieruchomości i świadczy o głębokim zaufaniu inwestorów. Perspektywy rozwoju sektora mogą być jednak jeszcze lepsze.