Coraz więcej Polaków rezygnuje z lokowania kapitału na mało opłacalnych lokatach bankowych, a ich miejsce zajmują popularne apartamenty inwestycyjne na wynajem, które są skutecznym sposobem na zainwestowanie nadwyżki finansowej. 

 

Spis treści:
1. Dla kogo oferta apartamentu?
2. Rynek nieruchomości wakacyjnych
3. Gwarancja powodzenia
4. Czy warto inwestować


Dla kogo dedykowane są ofert apartamentów inwestycyjnych?

Apartamenty inwestycyjne na sprzedaż głównie stanowią produkt dla osób, które dysponują nadwyżką pieniężną. Są one w stanie opłacić zakup nieruchomości z własnych środków bez konieczności zaciągania kredytu. Oczywiście finansowanie zakupu apartamentu z kredytu jest możliwe, natomiast należy dokładnie przeliczyć oraz zastanowić się nad opłacalnością takiej transakcji, pamiętając przy tym o prowizjach pobieranych przez banki.

Zakup tego typu nieruchomości w większości przypadków znacząco przekracza kwotę zakupu zwykłego mieszkania w dużej aglomeracji miejskiej. Decyzję o nabyciu apartamentu inwestycyjnego bez ponoszenia ryzyka związanego z zaciągniętym kredytem powinny podjąć osoby dysponujące kwotą co najmniej 500 tysięcy złotych. Jednakże przed zakupem należy zastanowić się nad tym czego dokładnie poszukujemy, czy chcemy, aby to miejsce służyło również i dodatkowo przynosiło dochód, czy ma to być inwestycja, która będzie przynosić regularny zysk podczas całego roku.

 

Oferta WGN: Apartament na sprzedaż Ustroń

 

Niezależny apartament, condohotel czy aparthotel?

Poszerzająca się oferta deweloperów budujących coraz więcej apartamentów pod inwestycję, daje szerokie pole do poszukiwania idealnej dla nas nieruchomości. Runek nieruchomości inwestycyjnych jaki tworzą apartamenty często rozumiany jest jako mieszkania przeznaczone na wynajem krótkoterminowy, jednakże do tego rynku zaliczamy również condohotele oraz aparthotele. Condohotel stanowi obiekt, który z reguły funkcjonuje jak hotel, można w nim wynająć pokoje z łazienką, jednakże bardzo rzadko są wyposażone w aneksy kuchenne.

Największą różnicę stanowi fakt, że to właśnie pokoje stanowią odrębną przestrzeń tworząc lokal, którego właścicielami są inne osoby. Całym obiektem, obsługą wynajmu opiekuje się firma zarządzająca inwestycją, natomiast inwestor czerpie zyski oraz na określonych warunkach sam może korzystać z pobytu w swoim lokalu. Bardzo podobny system funkcjonuje w aparthotelach, jednakże największą różnicę stanowi fakt posiadania aneksu kuchennego w wynajmowanym lokalu, który w tym przypadku można określić jako niewielkie mieszkanie. Obiektem również zajmuje się firma zarządzająca, zajmująca się wszelkimi formalnościami oraz czynnościami związanymi z wynajęciem mieszkania dla turystów.

Opieka nad powyższymi nieruchomościami musi być przekazana firmie zarządzającej w odróżnieniu od niezależnych apartamentów. W tym przypadku właściciel może zlecić opiekę nad apartamentem firmie zewnętrznej, dzięki której pozbędzie się obowiązków ale również może zająć się najmem samodzielnie. Bardzo ważnym aspektem przy wyborze inwestycji w aparthotel lub condohotel jest precyzyjne przestudiowanie umowy, w której mogą pojawić się niekorzystne zapisy. Często w treści umowy pojawiają się dość szczegółowe regulacje dotyczące terminów oraz czasu, w którym właściciel sam może skorzystać z wynajmowanego lokum, a to dlatego, że tego typu nieruchomości są ściśle nastawione na zysk.

Kolejnym aspektem jest możliwość braku uwzględniania kosztów obsługi, napraw i remontów co przy dużych zyskach może okazać się problematyczne. Najkorzystniejszym wyborem dla osób chcących posiadać większą swobodę w zarządzaniu nabytą nieruchomością jest kupno niezależnego apartamentu. Właściciel posiadać będzie możliwość indywidualnego dopasowania czasu własnego pobytu. Dzięki temu nabywa swobodę w działaniu bez konieczności podporządkowania się umowie z firmą zarządzającą.

Oferta WGN: Apatament na sprzedaż Lódź 

 

Gwarancja powodzenia

Każda inwestycja narażona jest na ryzyko niepowodzenia, jednakże precyzyjna analiza oraz zdobycie informacji w danej dziedzinie jest kluczem do sukcesu. Zanim podejmiemy decyzję o zainwestowaniu sporych środków finansowych na zakup apartamentu inwestycyjnego sprawdźmy kto gwarantuje nam zysk. Czy jest to znany na rynku deweloper z dużym doświadczeniem, czy nowa spółka o której nie ma żadnych informacji, a która w razie niepowodzenia inwestycji, w szybki i łatwy sposób zniknie z rynku.

Największą zachętą do zainwestowania jest gwarantowana stopa zwrotu. Jest ona realizowana w oparciu o umowę najmu lokalu właściciela z firma zarządzającą. Aktualnie realną oraz zachęcającą stopą zwrotu jest wartość 6-7% w skali całego roku. Sprawdzeniu powinien podlegać również zapis regulujący sposób naliczania stopy zwrotu. Czy wartość stanowi całość transakcji, czy może tylko kwotę samego lokalu. Dość ważnym aspektem jest również fakt, iż po upływie kilku lat właściciel zmuszony jest do przeprowadzenia gruntownego remontu, który również powinien być wzięty pod uwagę w momencie liczenia faktycznej stopy zwrotu.

 

Oferta WGN: Aartament na sprzedaż Niechorze

 

Apartamenty inwestycyjne – niepotrzebne ryzyko, czy pewny zysk?

Zakup apartamentu inwestycyjnego pod wynajem jest narażony na ryzyko niepowodzenia, a wpływ na jego wystąpienie oraz skalę oddziaływania ma wiele czynników. Decydując się na zakup apartamentu w miejscowości wakacyjnej pierwszym możliwym ryzykiem, którego już doświadczyliśmy jest pandemia Covid-19. Najcięższa sytuacja miała miejsce zimą, gdy zamknięte zostały stoki narciarskie, a co za tym idzie obłożenie apartamentów w pasmie górskim było znikome.

Sytuacja poprawiła się latem, gdy większość osób zdecydowała się na spędzenie wakacji w kraju, co z kolei również miało swoje przełożenie w ilości wynajmowanych apartamentów. Przy aktualnych ograniczeniach oraz obostrzeniach spore grono osób nie decyduje się na podróżowanie, ponieważ we wszystkich krajach sytuacja epidemiczna zmienia się z dnia na dzień. Jeżeli sytuacja w najbliższym okresie nie ulegnie zmianie, z pewnością zmianie ulegnie cena najmu. 

Lokalizacje turystyczne są problematyczne ze względu na zmiany upodobań odwiedzających. W związku z tym może dojść do sytuacji, w której cena nieruchomości nie będzie spełniać oczekiwań. Reasumując, podjęcie decyzji o inwestycji w apartament powinna być poprzedzona analizą rynkowa w danej lokalizacji, ukazując ryzyko danego przedsięwzięcia. Z pewnością jest to inwestycja, którą warto rozważyć, ponieważ jest to długotrwała lokata kapitału dająca realne zyski. Jeżeli głównym celem inwestycji jest osiągnięcie wysokich zwrotów z zakupu należy dokładnie przeanalizować dane rynkowe oraz potencjalne ryzyko i dopiero wtedy podjąć decyzję.