Znalezienie idealnej nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej potrafi przysporzyć nieco problemów. Lokal powinien mieć odpowiednią powierzchnię i lokalizację. Dodatkowo powinien spełniać szereg wymagań, jakie stawia przed nim potencjalny przyszły właściciel. Często po wyborze cech, jakie musi spełniać idealny lokal pod biznes, okazuje się, że obiektów do wyboru pozostaje niewiele. Z tego względu przedsiębiorca musi pamiętać o zachowaniu pewnego poziomu elastyczności. Jeśli nie jest w stanie zrezygnować ze wszystkich warunków stawianych idealnej nieruchomości komercyjnej na sprzedaż, to musi się często liczyć z koniecznością zwiększenia budżetu. Z kolei jeśli najważniejsze jest dla niego zmieszczenie się w widełkach cenowych, musi zdecydować, z jakich cech lokalu jest w stanie zrezygnować.

Spis treści:

Budynki pod biznes, które czekają na nowego właściciela

Przedsiębiorcy ruszają na poszukiwania

Profesjonalista to doskonałe wsparcie przy poszukiwaniach

Nie każdy obiekt dla każdego przedsiębiorcy

Czy jest jakaś alternatywa?

Czasowe zajęcie lokalu dobrą opcją

Przed podpisaniem umowy...

Rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Na polskim rynku znajduje się obecnie całkiem szeroki wachlarz ofert nieruchomości komercyjnych na sprzedaż. Inwestorzy mogą więc dopasować wybór do swoich indywidualnych preferencji. Pod uwagę należy brać również możliwości finansowe. Przedsiębiorca powinien dokładnie oszacować budżet, jakim dysponuje w celu nabycia lokalu lub budynku pod prowadzenie swojej działalności. Bardzo istotną rolę odgrywa także lokalizacja obiektu. To właśnie położenie budynku może się okazać kluczowe dla sukcesu prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli lokalizacja jest niekorzystna, choćby ze względu na poziom konkurencji w najbliższym otoczeniu lub zbyt dużą odległość od ulicy, potencjalni klienci mogą nie dotrzeć do przedsiębiorcy. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja, która może sprawić, że przedsiębiorca nie utrzyma swojego biznesu. Z tego względu lokalizacja nieruchomości komercyjnej jest tak bardzo istotna.fot. WGN Głogów / Kamienica na sprzedaż we Wrocławiu

Budynki dobre pod biznes

Jakiego rodzaju budynki doskonale sprawdzą się pod biznes? Zarówno w przypadku obiektów o charakterze biurowym, jak również tych handlowych, dokładna lokalizacja jest kwestią bardzo indywidualną. W przypadku jednych firm doskonała okaże się lokalizacja w ścisłym centrum, a w przypadku innych – na obrzeżach miast, gdzie natężenie ruchu samochodowego jest mniejsze, a miejsca parkingowe są łatwiej dostępne. Bardzo istotny jest rozkład pomieszczeń oraz ogólna powierzchnia lokalu.

Przedsiębiorca powinien przeanalizować, ile pomieszczeń będzie mu potrzebnych, oraz jakiej wielkości powinny być poszczególne z nich. Czasem bowiem pomieszczenia biurowe i socjalne mogą być niewielkich rozmiarów, natomiast potrzebne jest jedno duże pomieszczenie na froncie – czy to pod boxy biurowe, czy też towar w przypadku lokalu o charakterze handlowym. Warto też sprawdzić, jakie jest natężenie ruchu pieszych oraz samochodów w pobliżu nieruchomości komercyjnej na sprzedaż. Pozwoli to określić, czy przedsiębiorca może liczyć na wizytę osób przechodzących lub przejeżdżających niedaleko, w swoim lokalu.

Doradca pomoże w wyborze nieruchomości komercyjnej na sprzedaż pod biznes

W sytuacji, kiedy przedsiębiorca nie czuje się na siłach, lub nie ma czasu aby samodzielnie poszukiwać idealnej dla siebie nieruchomości komercyjnej na sprzedaż, może pokusić się o wsparcie doradcy ds. nieruchomości. Profesjonalista należycie zajmie się kwestią poszukiwań i wynajdzie dostępne na rynku oferty, które będą odpowiadały kryteriom wyboru przedsiębiorcy. Dodatkowo będzie mógł wynegocjować dla swojego klienta możliwie najbardziej atrakcyjną cenę nabycia, a także dogodne warunki zapisane w umowie pomiędzy stronami transakcji. Doradca ds. nieruchomości będzie także towarzyszył swojemu klientowi przy podpisaniu umowy sprzedaży u notariusza. Jak widać, zalet skorzystania z pomocy doradcy ds. nieruchomości jest całkiem dużo. Poza wsparciem i negocjacjami w imieniu klienta, doradca ds. nieruchomości oszczędza jego wolny czas. Warto zatem rozważyć tę opcję.fot. WGN Ustroń / Pensjonat na sprzedaż - Jaworzynka

Rodzaj obiektu zależy od… rodzaju biznesu

Wybór odpowiedniego budynku powinien być uzależniony od rodzaju prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności. Dla jednych bardziej korzystne będzie usytuowanie w nowoczesnym biurowcu lub galerii, podczas gdy inni będą preferowali dla swojego biznesu lokale wolnostojące, które cechują się bardziej kameralną atmosferą. Dla jednych istotny będzie łatwy dojazd i bliskość przystanków komunikacji miejskiej, a dla innych możliwość szybkiego opuszczenia miasta, na przykład jeśli konieczna jest sprawna logistyka pomiędzy kilkoma filiami firmy. Jak więc widać, każda firma ma odmiennie preferencje i musi wybrać nieruchomość komercyjną na sprzedaż, która pozwoli jej na prowadzenie owocnego biznesu.

Nieruchomości komercyjne na sprzedaż jedyną opcją?

Oczywiście należy mieć na względzie fakt, że nieruchomości komercyjne na sprzedaż to nie jedyna opcja, z jakiej może skorzystać przedsiębiorca. Alternatywnym rozwiązaniem jest wynajęcie powierzchni pod prowadzenie swojego biznesu. Oczywiście wówczas przedsiębiorca musi się liczyć z tym, że nie na wszystko będzie mógł sobie pozwolić. Będzie musiał konsultować wszelkie przeróbki wewnątrz lokalu z jego właścicielem. W grę często nie wchodzi również rozbudowa obiektu, chyba, że jej właściciel jest taką opcją zainteresowany.fot. WGN Chrzanów / Budynek usługowy na sprzedaż w Dąbrowie Górniczej

Zalety najmu

Do zalet lokali przeznaczonym pod wynajem należy przede wszystkim mobilność. Przedsiębiorca ma szansę zmiany zajmowanego budynku lub lokalu w stosunkowo niedługim czasie. Jest to bardzo duża zaleta, ponieważ w sytuacji, kiedy przedsiębiorca rozwija swój interes, po pewnym czasie może się okazać, nie obiekt, w którym prowadzi działalność, nie spełnia już jego oczekiwań. Również w sytuacji, kiedy lokal okaże się zbyt drogi w stosunku do rentowności firmy, przedsiębiorca ma możliwość zmiany siedziby na mniejszą. Tym sposobem zminimalizuje swoje rachunki i uchroni się przez poważnymi stratami finansowymi.

Idealna nieruchomość komercyjna znaleziona! Co dalej?

Kiedy idealna nieruchomość inwestycyjna zostanie przez przedsiębiorcę znaleziona, musi on przemyśleć, czy będzie w stanie prowadzić w niej swój biznes w okresie długoterminowym. Chodzi o to, aby przedsiębiorca przeanalizował, czy w wypadku rozwoju jego firmy, lokal będzie można prze aranżować, czy wręcz rozbudować, aby firma mogła działać prężnie bez przeszkód. W kolejnym kroku należy przejść do rozmów z właścicielem nieruchomości.

Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia doradcy ds. nieruchomości. W imieniu swojego klienta wynegocjuje on najbardziej korzystne warunki sprzedaży. Przeczyta wszystkie zapisy zawarte w umowie i zadba o wspólną wizytę u notariusza. Sprawdzi też stan techniczny i prawny nieruchomości. Wsparcie doradcy ds. nieruchomości może się więc okazać niezwykle pomocne.