Grunty inwestycyjne na sprzedaż przez długie lata cieszyły się niesłabnącą popularnością. Ceny atrakcyjnych działek potrafiły osiągać naprawdę wysokie stawki. Właściciele dobrze zlokalizowanych terenów zdawali sobie sprawę z małej konkurencji, w efekcie czego niejednokrotnie windowali stawki za metr kwadratowy działek. Obecnie jednak muszą bardziej liczyć się z bieżącą sytuacją gospodarczą, która odbija się na deweloperach.

Spis treści: 

Działki wciąż dobrze się sprzedają

Inwestorzy szukają alternatyw

Właściciele gruntów skorzy do ustępstw cenowych?

Działki poprzemysłowe atrakcyjną alternatywą

Prognoza rynkowa

Budowanie portfeli gruntów inwestycyjnych na sprzedaż wciąż modne, ale...

Pomimo niekorzystnych czasów, budowanie portfeli gruntów inwestycyjnych na sprzedaż cały czas jest popularne. Trudna sytuacja gospodarcza, wysoka inflacja oraz wysokie ceny materiałów budowlano-wykończeniowych studzą zapał inwestorów, którzy chcieliby zrealizować planowane przez siebie projekty komercyjne. Na drodze do nabycia działek staje również mniejsze zainteresowanie nieruchomościami ze strony kupujących. Przykładem może być tutaj sektor mieszkaniowy, w którym deweloperzy wyraźnie odczuli zmniejszone zainteresowanie ze strony nabywców. Odstraszają ich po części wysokie obecne ceny mieszkań, a po części nie mają po prostu dostępu do kredytów hipotecznych. Procedury udzielania kredytów hipotecznych zostały zaostrzone przez banki, w efekcie czego mniejsza ilość klientów posiada obecnie zdolność kredytową. Utrudniony dostęp do kredytów mają także inwestorzy, co przekłada się na rozważniejsze nabywanie terenów pod kolejne projekty.

fot. WGN Nowa Sól / Na sprzedaż grunt inwestycyjny w Gaworzycach

Deweloperzy szukają tańszych opcji

Z uwagi na wysokie ceny działek, które cechują się bardzo atrakcyjną lokalizacją, deweloperzy zaczęli poszukiwać tańszych alternatyw. Jednym z rozwiązań jest poszukiwanie przez nich gruntów inwestycyjnych na sprzedaż, położonych na obrzeżach miast. Taka strategia widoczna jest zwłaszcza wśród deweloperów, którzy budują osiedla mieszkaniowe w dużych aglomeracjach miejskich. Nabywają oni działki oddalone od centrum i z pozoru mniej atrakcyjne. Inwestycje oddawane w takich lokalizacjach do użytku stanowią jednak poświadczenie, że deweloperzy idą w dobrym kierunku. Mieszkania nie muszą długo czekać na właścicieli. Kupujący doceniają ich zalety, do których należy nie tylko niższa cena rynkowa za M., ale również spokojniejsza okolica i dostęp do licznych terenów zielonych.

W przypadku chęci szybkiego zbycia działek, ceny już nie tak zaporowe

Deweloperzy i inwestorzy poszukują wprawdzie alternatywnych rozwiązań, jednak w dalszym ciągu stale monitorują pojawiające się na rynku oferty. Czasami bowiem trafiają się prawdziwe perełki, które dają szansę na nabycie stosunkowo niedrogiego terenu komercyjnego. Niejednokrotnie jest tak w sytuacji, kiedy właściciel gruntu inwestycyjnego na sprzedaż musi w krótkim czasie spieniężyć ziemię. Tego typu okazji nie ma wiele, w związku z czym deweloperzy chętnie nabywają takie działki na zapas, nawet jeśli aktualnie nie są im one potrzebne do realizacji planowanych projektów komercyjnych.

fot. WGN Częstochowa / Na sprzedaż działka/grunt inwestycyjny - Zawodzie

Tereny brownfield, jako alternatywa dla gruntów inwestycyjnych na sprzedaż

Czy tereny brownfield mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnych gruntów inwestycyjnych na sprzedaż? Jak najbardziej. Coraz więcej na polskim rynku słychać o inwestycjach typu brownfield. Chodzi o ponowne wykorzystanie terenów przemysłowych, które przekształca się pod nowe funkcje. Inwestor może wykorzystać zasoby, w tym budynki, jakie już znajdują się na działce. Takie rozwiązanie wymaga od dewelopera mniejszych nakładów inwestycyjnych. To jednak nie jedyna zaleta. Niejednokrotnie inwestor może również szybciej przystąpić do realizacji swojego projektu.

Inwestycje komercyjne rządzą się swoimi kryteriami wyboru

Realizacja inwestycji komercyjnych, takich jak magazyny czy hale, rządzi się innymi kryteriami wyboru idealnego terenu, niż w przypadku inwestycji budowlanych o charakterze mieszkalnym. Przede wszystkim magazyny i hale realizuje się najczęściej z dala od centrum, aby nie utrudniać procesu logistycznego. Oczywistym jest też, ceny działek oraz ich powierzchnia blisko centrum, są zwyczajnie nieadekwatne do potrzeb inwestorów. Inwestycje komercyjne tego rodzaju realizowane są najczęściej blisko dróg krajowych i autostrad. Grunty inwestycyjne na sprzedaż, na których powstają, muszą charakteryzować się odpowiednią powierzchnią. Poza samym budynkiem, inwestor uwzględnia również powierzchnię potrzebną do przeznaczenia na parkingi i place manewrowe.

fot. WGN Szprotawa / Na sprzedaż grunt inwestycyjny w Szprotawie

Przyszłość sektora działek w Polsce

Jak będzie kształtowała się sytuacja na rynku gruntów inwestycyjnych na sprzedaż?
Z pewnością właściciele działek przy wycenianiu swoich nieruchomości muszą brać pod uwagę bieżącą sytuację rynkową. Jeśli ceny będą zbyt wysokie, to nawet bardzo atrakcyjne działki będą musiały długo poczekać na kupującego. A ile obecnie trzeba zapłacić za działki dostępne na rynku? Poniżej prezentujemy przykładowe oferty z bazy biur WGN, które pozwolą lepiej zobrazować bieżącą sytuację w tym segmencie rynku.

WGN Szprotawa jest wyłącznym agentem sprzedaży działki położonej w centrum miasta Szprotawa. W ramach nieruchomości sprzedawane są dwie działki o łącznej powierzchni 138 metrów kwadratowych. Nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej. W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego teren oznaczony jest symbolem UM 38- Tereny usług ogólnomiejskich i mieszkaniowe. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 350 000 złotych. Daje to kwotę rzędu 2 536 złotych za metr kwadratowy działki.

WGN Wrocław Commercial jest wyłącznym agentem sprzedaży działki we Wrocławiu, położonej w dzielnicy Krzyki. Teren inwestycyjny na sprzedaż nadaje się pod zabudowę wielorodzinną albo komercyjną. Przedmiotowa działka jest obecnie zabudowana budynkiem przedwojennej willi, a także budynkami o charakterze usługowym. Budynki zachowane są w dobrym stanie technicznym. Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za 18 000 000 złotych, co daje 9 641 złotych za metr kwadratowy.

WGN Częstochowa jest wyłącznym agentem sprzedaż działki położonej w Częstochowie. Jest to teren o charakterze przemysłowo-usługowym. Przedmiotowy teren zlokalizowany jest w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Częstochowie. Działka o powierzchni 32142 metrów kwadratowych, posiada pełną własność a stan prawny jest uregulowany. Dojazd do gruntu inwestycyjnego na sprzedaż zapewniony jest drogą asfaltową. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 1 737 960 złotych, co daje kwotę rzędu 54 złotych za metr kwadratowy działki.

WGN Radom jest wyłącznym agentem sprzedaży terenu zlokalizowanego w Radomiu, którego powierzchnia wynosi 122 metry kwadratowe. Grunt inwestycyjny na sprzedaż o powierzchni 2460 metrów kwadratowych posiada pełną własność. Działka w kształcie prostokąta nie jest ogrodzona. Dojazd do niej zapewniony jest drogą publiczną. Dla przedmiotowego terenu zostały wydane warunki zabudowy. Teren został wystawiony na sprzedaż za 300 000 złotych, co daje 122 złote za metr kwadratowy gruntu inwestycyjnego na sprzedaż.