Rok 2021 dla rynku gruntów inwestycyjnych wystawianych na sprzedaż okazał się rekordowy, a tym samym nieprzewidywalny. Od wzrostu popytu na tereny o przeznaczeniu mieszkalnym i magazynowym po rosnącą niepewność inwestycji biurowych wraz z gruntami pod budowę hoteli.
Spis treści
1. Rynek gruntów inwestycyjnych podczas pandemii
2. Tereny pod zabudowę mieszkaniową
3. Działki inwestycyjne sektor magazynowo – produkcyjny
4. Prognozy na 2022 rok
Grunty inwestycyjne na sprzedaż w dobie pandemii
Grunty inwestycyjne na sprzedaż w 2021 roku - rynek nie odczuł wyraźnych skutków wciąż panującej pandemii COVID-19, a wręcz przeciwnie. Według ekspertów wzmożona aktywność inwestorów oraz liczba przeprowadzonych transakcji na rynku nieruchomości nie była tak wysoka od 20 lat. Zdecydowanie większą ilość gruntów stanowiły grunty pod zabudowę mieszkaniową. Wzmożoną aktywność potęguje zjawisko pogłębiającego się deficytu gruntów przygotowanych pod inwestycję szczególnie w Krakowie, Wrocławiu oraz Trójmieście.
Rosnąca konkurencja pomiędzy inwestorami sprawia, że dostępne na rynku grunty inwestycyjne znikają w ekspresowym tempie, a ich wartość osiąga niespotykane kwoty. Z przeprowadzonego raportu KPMG wynika, że wciąż rozwijająca się pandemiczna sytuacja na świecie miała niezaprzeczalny wpływ na decyzje dotyczące finansowanie inwestycji na rynku nieruchomości. Jednakże w porównaniu do wyników z 2020 roku, zaobserwować można wzrost zainteresowania finansowaniem projektów przynoszących stałe zyski.
Według raportu Polska stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych rynków dla inwestorów w Europie Środkowo – Wschodniej. Dołączenie nowych inwestorów oraz powiększająca się liczba transakcji utwierdza w stwierdzeniu, ze Polska jest uważana za rynek godny zaufania. Pomimo ogólnie stabilnej sytuacji na rynku nieruchomości gruntowych rok 2021 negatywnie wpłynął na zapotrzebowanie na działki pod budowę obiektów hotelowych w centrum miast. Duża część inwestycji została wstrzymana bądź przekształcona w projekty mieszkaniowe. Inna dotyczy gruntów zlokalizowanych w miejscowościach turystycznych. Tereny pod budowę resortów wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem.
Oferta WGN: Grunt inwestycyjny Szczecin
Boom na grunty inwestycyjne pod zabudowę mieszkaniową
Nieustannie pierwsze miejsce pod względem popytu stanowią grunty inwestycyjne na sprzedaż przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. W połowie 2021 roku przeprowadzone transakcje pod budowę mieszkań stanowiły około 70% wszystkich transakcji. Obawa inwestorów przed kupieniem atrakcyjnych gruntów przez konkurencję jest na tyle wysoka, że skrócili oni okres prowadzenia analiz do minimum. Notowane bardzo wysokie wyniki dotyczące sprzedaży mieszkań przekładają się na wzmożoną aktywność deweloperów, która od 2020 roku wzrosła ponad dwukrotnie. Dalszy wzrost hamuje zmniejszająca się liczba wydawanych decyzji o pozwolenie na budowę.
W samej Warszawie w ubiegłych latach wydanych zostało około 20-25 tysięcy pozwoleń na realizację projektów mieszkaniowych. Aktualnie liczba ta spadła do 12-14 tysięcy. Zjawisko to obrazuje znacznie większe zapotrzebowanie na mieszkania niż rynek jest w stanie wyprodukować. Deficyt gruntów przekłada się tym samym na wzrost cen za metr kwadratowy, który przyśpieszył w największych aglomeracjach w Polsce. W miastach wojewódzkich wzrost cen działek budowlanych w ujęciu kwartalnym wahał się od 2 do nawet 5%.
Najstabilniejsza sytuacja kształtuje się na terenie Poznania, gdzie odnotowana została obniżka cen o 2%. W ujęciu rocznym dwucyfrowy wzrost cen transakcyjnych miał miejsce w Łodzi. Zarówno we Wrocławiu jak i Warszawie za grunty pod zabudowę mieszkaniową inwestorzy musieli zapłacić więcej o około 5%. Coraz większym zainteresowaniem wśród deweloperów cieszą się inwestycje realizowane w ramach segmentu PRS. Szacuje się, że co 3 mieszkanie nabywane jest w celach wynajmu. Rosnąca aktywność inwestorów oraz wartość projektów rośnie z miesiąca na miesiąc.
Oferta WGN: Grunt inwestycyjny województwo zachodniopomorskie
Sektor gruntów magazynowo – produkcyjnych
Drugi co do wielkości sektor nieruchomości stanowi sektor logistyczny. Ilość transakcji związanych z inwestycjami w grunty pod budowę magazynów, według przeprowadzonych analiz w ubiegłym roku zwiększyła się o co najmniej jedną piątą. Znaczny wpływ na powiększenie się sektora e-commerce miała pandemia, w wyniku której nastąpił rozwój logistyki, a co za tym idzie sektora magazynowego. Aktualnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się grunty zlokalizowane na obrzeżach większych aglomeracji miejskich z dostępem do głównych szlaków komunikacyjnych. Najatrakcyjniejszymi lokalizacjami poszczycić się mogą takie miasta jak Kraków, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław oraz Poznań.
Obecnie deweloperzy budują głównie pod zamówienie klientów indywidualnych, dla których powierzchnie o wielkości od 5 do 10 ha są wystarczające. Z powodu lepiej przygotowanych gruntów inwestycyjnych pod względem prawnym, planistycznym i infrastrukturalnym zainteresowanie wciąż wzrasta, a z nim również cena. Atrakcyjna lokalizacja oraz sieć komunikacyjna prowadząca do działki stanowi niezbędne warunki do sprzedaży gruntu pod przeznaczenie magazynowo – produkcyjne. Tereny znajdujące się w pobliżu najważniejszych węzłów komunikacyjnych, przy drogach szybkiego ruchu znikają w ekspresowym tempie. Jednakże sama lokalizacja oraz pełne przygotowanie działki nie gwarantuje jej sprzedaży, koniecznością jest posiadanie planu dojazdu.
Najwyższe stawki za metr kwadratowy gruntu obowiązują w największym centrum logistycznym w kraju – Warszawie. W granicach miasta grunty pod projekty magazynowe, nawet w dzielnicach przemysłowych sięgają około 350-400 zł za mkw. W niektórych lokalizacjach kwota ta jest nawet dwukrotnie wyższa. Natomiast w Krakowie stawki rozpoczynają się od 400 zl za mkw.
Wrocławska aglomeracja o wielkim potencjale inwestorskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Bliskość granic z Czechami oraz Niemcami, prężnie rozwijająca się sieć komunikacji drogowej sprawiły, że grunty inwestycyjne w tym obszarze na nowo zyskały na wartości. W granicach stolicy dolnego śląska za działki pod projekty magazynowo – logistyczne trzeba zapłacić w granicach 300 zł za mkw.
Oferta WGN: Grunt inwestycyjny województwo dolnośląskie
Prognoza na 2022 rok
Poprzedni rok 2021 zarówno jeśli chodzi o rynek gruntów mieszkaniowych jak i magazynowo – produkcyjnych okazał się rekordowy. Popyt na rynku magazynowym generowany jest głównie przez firmy e-commerce, które od początku pandemii COVID-19 przeżyły prawdziwe ożywienie. Według ekspertów podobna dynamika wzrostu nastąpi również w 2022 roku. Wybuch pandemii uświadomił wielkim koncernom wagę dywersyfikacji swoich działań oraz uzależnienie od jednej lokalizacji geograficznej. Firmy, działające wcześniej głównie na terenie Azji, w 2022 roku będą poszukiwać nowych miejsc produkcyjno – magazynowych w Europie. Aktualnie wysokie ceny są efektem ogromnego zapotrzebowania na mieszkania oraz domy. Według przeprowadzonych analiz na rynku mieszkaniowym tendencja wzrostu cen gruntów będzie sukcesywnie spowalniała. Coraz silniej odczuwalne problemy z dostępnością gruntów będą skłaniały deweloperów do zwiększania intensywności zabudowy oraz podejmowania decyzji o aktywności na terenie trudniejszych lokalizacji.