Inwestowanie w grunty komercyjne na sprzedaż jest obecnie bardzo popularne. Inwestorzy oraz deweloperzy nabywają działki pod bieżące inwestycje. Ponadto budują oni swoje portfele terenów z myślą o przyszłych realizacjach. Skąd pomysł, aby kupować na zapas? Sprawa jest prosta – na terenie całego kraju ubywa atrakcyjnych dziełek inwestycyjnych, w związku z czym deweloperzy i inwestorzy zabezpieczają dostępne i atrakcyjne dla nich tereny na własne potrzeby. Nawet, jeśli w przyszłości okaże się, że dany teren nie będzie im potrzebny, mogą wystawić takie grunty komercyjne na sprzedaż.
Spis treści:
Tereny inwestycyjne na świeczniku deweloperów
Mniejsze miejscowości także przyciągają inwestorów
Warto skorzystać ze wsparcia biura nieruchomości
Kwestie istotne przy poszukiwaniu działek
Księga Wieczysta i Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego
Grunty komercyjne na sprzedaż cieszą się popularnością
Grunty komercyjne na sprzedaż w Polsce są wykupowane przez krajowych i zagranicznych inwestorów. Deweloperzy skupiają się głównie na dużych aglomeracjach miejskich, w których atrakcyjnych terenów do sprzedaży ubywa najszybciej. Oczywiście liczą się oni przy tym z faktem, że działki w dużych miastach są drogie. Czasami deweloperzy kupują na zapas z obawy, że działka, która jest dla nich potencjalnie interesująca, mogłaby bardzo podrożeć w niedalekiej przyszłości. Jednak nawet, jeśli nie będą chcieli jej wykorzystać na przestrzeni najbliższych kilku lat, mogą wystawić ją do sprzedania. Wówczas często deweloperzy mogą windować już wyraźnie wyższe ceny. Ostatecznie więc zakup terenu i tak okaże się dla nich opłacalny i przyniesie im oczekiwany zysk.
fot. Oferta WGN : Na sprzedaż grunt komercyjny - Karpacz
Nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich
Jednak nie tylko duże miasta przyciągają inwestorów. Także tereny zlokalizowane w odległości około 50 km od aglomeracji miejskich znajdują się w polu zainteresowania inwestorów. Po co inwestorowi działka zlokalizowana daleko od miasta? Tego rodzaju tereny nadają się doskonale pod projekty magazynowe, na przykład pod budowę centrum logistycznego, które wymaga dostępu do dużej powierzchni. Ponadto działki takie są dużo tańsze, co także stanowi wabik na inwestorów.
Doradca ds. nieruchomości może pomóc w poszukiwaniach idealnej działki
Poszukiwanie idealnego terenu może okazać się procesem czasochłonnym. Poza oczekiwaniami względem samego terenu, atrakcyjna dla przyszłego nabywcy musi być również jego cena. Deweloperzy oraz prywatni inwestorzy niejednokrotnie proces poszukiwania gruntu komercyjnego na sprzedaż powierzają profesjonalnemu doradcy ds. nieruchomości. Przy jego wsparciu będą mogli zaoszczędzić czas, który normalnie zmarnowaliby na długie poszukiwania. Ponadto doradca ds nieruchomości może wynegocjować dla swojego klienta bardziej atrakcyjne warunki lub niższą cenę zakupu, co stanowi duży atut. Dodatkowo pośrednik zajmie się weryfikacją wszelkiej dokumentacji technicznej, a także umówi spotkanie u notariusza, na którym także będzie obecny, aby wspierać swojego klienta. Skorzystanie z pomocy profesjonalnego doradcy ds. nieruchomości w procesie poszukiwania idealnej działki wydaje się więc być bardzo rozsądną decyzją.
fot. Oferta WGN : Na sprzedaż działka inwestycyjna
O czym należy pamiętać, poszukując gruntów komercyjnych na sprzedaż?
Przy poszukiwaniu idealnego gruntu komercyjnego na sprzedaż należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Inwestor lub deweloper, poza wizualną weryfikacją wyglądu terenu, powinien zweryfikować wszelkie kwestie formalne. Przy wyborze odpowiedniego gruntu komercyjnego na sprzedaż istotna jest również nie tylko atrakcyjność działki samej w sobie, ile jej możliwe przeznaczanie. Teren powinien zostać przez nabywcę tak wybrany, aby pasował do realizacji założonego przez niego projektu inwestycyjnego. Rzeczy, na jakie z pewnością należy zwrócić uwagę, to dostęp do mediów, uzbrojenie terenu a także rodzaj drogi dojazdowej.
KW i MPZP
Nabywca działki inwestycyjnej powinien zweryfikować zapisy w Księdze Wieczystej nieruchomości. Czym jest Księga Wieczysta (KW)? To sądowy rejestr, który zawiera niezbędne informacje dotyczące stanu prawnego przedmiotowej nieruchomości. Aby sprawdzić Księgę Wieczystą, należy znać jej numer. W jej zapisach znajdują się kluczowe dla przyszłego właściciela informacje, takie jak prawo własności do nieruchomości, ewentualne obciążenia hipoteczne, informacja na temat aktualnego właściciela nieruchomości, położenie same nieruchomości a także jej dokładna powierzchnia. Poza Księgą Wieczystą podmiot zainteresowany nabyciem terenu powinien zapoznać się z MPZP, czyli Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Plan ten zawiera informacje na temat tego, jakie jest przeznaczenie przedmiotowego gruntu komercyjnego na sprzedaż. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przyjmowany jest w formie uchwały rady danej gminy. Jest to dokument, który w sposób jasny określa, jakie są warunki zagospodarowania oraz zabudowy nieruchomości. Inwestor powinien pamiętać również o tym, że MPZP określa rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Szczegółowe informacje na temat MPZP, czyli Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, zostały zawarte w Ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. 2003 nr 80 poz. 717).
6 rodzajów terenów gruntowych w Polsce
W Polsce rozróżnić można 6 rodzajów terenów gruntowych. Dzielą się one na działki budowlane, działki rekreacyjne, działki rolne, działki inwestycyjne, działki leśne oraz działki siedliskowe. Przeznaczenie poszczególnych rodzajów działek zostało w sposób wyraźny określone w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Zapoznając się z zapisami Rozporządzenia, inwestor czy deweloper może uzyskać informację, jakiego rodzaju inwestycje będzie mógł zrealizować w przyszłości na interesującym go gruncie komercyjnym na sprzedaż. Dowie się on również, jakie wymagania są stawiane przez właścicielami niektórych rodzajów terenów gruntowych. Klasyfikacja poszczególnych rodzajów działek gruntowych przedstawia się w sposób następujący: - działki budowlane: w MPZP przeznaczone są na cele budowlane. Kategorie działek budowlanych: B, Ba, Bi, Bp, Bz. - działki rekreacyjne: czyli miejskie rodzinne ogródki działkowe. Można na nich budować niewielkie budynki, jednak nie ma możliwości meldunku. Kategoria działek rekreacyjnych: Bz. - działki rolne: są sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne. Kategorie działek rolnych: R, S, Ł, Ps, Br, Wsr, W, Lzr. - działki inwestycyjne: w MPZP tereny te są przeznaczone na cele inwestycyjno-przemysłowe. Kategorie działek inwestycyjnych: Ba, Bi Bp. - działki leśne: zgodnie z Ustawą z dnia 29 września 1991 r. o lasach oraz Ustawą z dnia 30 października 2002 r. o podatku leśnym, lasem nazywane są grunty leśne, ujęte w ewidencji gruntów i budynków są jako lasy. Kategoria działek leśnych: Ls. - lasy, które oznaczone są symbolem – Ls. - działki siedliskowe: ich właścicielami mogą być osoby, posiadające pełne prawo do wykonywania zawodu rolnika, tzw. rolnicy indywidualni.