Inwestorzy stale poszukują atrakcyjnych działek budowlanych na sprzedaż pod swoje projekty mieszkaniowe. Pomimo niesprzyjającej obecnie sytuacji na rynku nieruchomości w Polsce, atrakcyjne tereny inwestycyjne cały czas są w cenie. Deweloperzy nabywają grunty, które nadają się pod planowane przez nich realizacje. Z tego względu, nawet jeśli obecnie w realizacji jest mniej inwestycji mieszkaniowych, deweloperzy nie ustają w poszukiwaniach gruntów pod przyszłe budowy.

Spis treści:
Grunty inwestycyjne wciąż popularne
Wachlarz ofert jest bogaty, ale nie wszędzie
Aglomeracje miejskie kontra przedmieścia
Kupowanie terenów na zapas wciąż jest modne
Rynkowe perełki są szybko rozchwytywane
Ceny gruntów są uzależnione od kilku czynników
Podsumowanie

Rynek działek budowlanych na sprzedaż w Polsce

Działki budowlane na sprzedaż w Polsce cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów komercyjnych. Wiele terenów wykupowanych jest pod projekty magazynowe, biurowe, hotelowe i – oczywiście – mieszkaniowe. Tych ostatnich zdaje się być najwięcej. Wzmożony popyt na grunty inwestycyjne dało się zaobserwować nawet w okresie pandemii. Również teraz, kiedy sytuacja gospodarcza w kraju wcale nie jest korzystna, deweloperzy mimo wszystko nie ustają w poszukiwaniach atrakcyjnych terenów.

Grunty różnorodne? Zależy, gdzie szuka deweloper

Czy grunty oferowane do nabycia w Polsce są zróżnicowane? To zależy, pod jaki projekt inwestor szuka gruntu. Istotna jest też pożądana lokalizacja. Działki w dużych aglomeracjach miejskich co roku stają się towarem coraz bardziej deficytowym. Wraz z kolejnymi inwestycjami, które są realizowane w miastach, dostępność wolnych gruntów stale się uszczupla. Oczywiście patrząc na rynek globalnie, nie można powiedzieć, że w Polsce jest mały wybór terenów pod inwestycje. Są one dostępne w miastach, na ich obrzeżach, jak również w oddalonych od miejskiego zgiełku miejscowościach. Grunty dostępne są w zróżnicowanym kształcie i cenie na metr kwadratowy. Dodatkowo na rynku dostępne są tereny niezagospodarowane, posiadające już przyłączone media oraz posiadające zabudowania, które inwestor może wyburzyć lub zaadaptować na określony przez siebie cel. Wybór jest więc naprawdę szeroki. Niemniej inwestorzy często szukają gruntów o podobnych cechach, zwłaszcza jeśli chodzi o realizację projektów mieszkaniowych. W efekcie o tereny, które idealnie nadają się pod budowę osiedli, rzeczywiście jest coraz trudniej.

Duże miasto czy mniejsza miejscowość?

Deweloperzy którzy mają w planach realizację inwestycji mieszkaniowej, muszą w pierwszym kroku przemyśleć jej lokalizację. Jest to kluczowy punkt, który powinien poprzedzać poszukiwania idealnego gruntu pod budowę. W zależności od projektu, który ma być realizowany, inwestorowi może zależeć na konkretnej lokalizacji lub powierzchni terenu, który zostanie objęty budową. Deweloperzy, którzy planują budowę osiedla w mieście, muszą zdecydować, kto jest adresatem projektu – rodziny z dziećmi, młode osoby rozwijające karierę zawodową, itp. W zależności od tego deweloper powinien określić lokalizację. Na przykład rodzinom z dziećmi może bardziej zależeć na ciszy, spokoju i bliskości dużej liczby terenów zielonych i rekreacyjnych. Z kolei osoby młode, które wchodzą w dorosłe życie, częściej wybierają mieszkania zlokalizowane bliżej ścisłego centrum miasta. Na podstawie określonej grupy docelowej inwestor może zdecydować, że będzie poszukiwał działki blisko centrum (co liczy się z wysoką ceną za metr kwadratowy), czy na obrzeżach miasta (tereny te są stosunkowo tańsze, co może przełożyć się na niższą cenę mieszkań i przyciągnie nabywców). Kolejną opcją jest budowa inwestycji podmiejskiej. Deweloperzy coraz częściej biorą tego rodzaju grunty pod uwagę. Ich cena jest atrakcyjniejsza, niż w dużych miastach. Dodatkowo deweloperzy mogą nabyć większe tereny, co przekłada się na możliwość realizacji inwestycji willowej. Przybywa osób, które chętnie porzucają życie w miejskim zgiełku na korzyść pozamiejskiej oazy spokoju. Z myślą o takich projektach, w najbliższych latach grunty zlokalizowane poza dużymi miastami - ale w stosunkowo niewielkiej odległości od nich - będą jeszcze bardziej zyskiwały na popularności.

Sporządzanie umowy
fot.: pexels.com

Deweloperzy budują portfele gruntów

Popularnym wśród deweloperów rozwiązaniem jest budowlanie portfeli gruntów. Dzięki takiej strategii mają oni szansę wejść w posiadanie atrakcyjnych terenów bez ryzyka, że wykupi je ktoś inny. Z kolejnych latach mogą wykorzystywać nabyte przez siebie grunty pod kolejne projekty inwestycyjne. Budowanie portfeli gruntów pozwala również na pomnażanie kapitału dewelopera. Może on bowiem wystawić działkę na sprzedaż i uzyskać za nią dużo wyższą cenę, niż sam zapłacić kilka lat wstecz. Oczywiście aby wejść w posiadanie dużej liczby gruntów, inwestor musi dysponować odpowiednio wysokim budżetem. Nie jest to więc rozwiązanie dostępne dla każdego.

Atrakcyjne działki budowlane na sprzedaż nie czekają długo na właścicieli

Wspomniane wcześniej budowanie portfela gruntów ma bardzo istotną zaletę – atrakcyjne działki budowlane na sprzedaż nie znikną z zasięgu dewelopera, tylko staną się jego własnością. Obecnie inwestorzy borykają się z problemem dostępu do gruntów zlokalizowanych w centrum dużych aglomeracji miejskich. Nabywanie terenów pod przyszłe projekty inwestycyjne na zapas pozwoli deweloperom na realizację flagowych inwestycji. Nie wszystkie projekty inwestycyjne mogą być realizowane w bardziej skrajnych lokalizacjach, dlatego deweloperzy – o ile mają taką możliwość pod kątem finansowym – starają się zabezpieczać na swój użytek w przyszłości najbardziej atrakcyjne tereny pod budowę.

Ile kosztuje teren pod budowę inwestycji mieszkaniowej?

Ceny gruntów inwestycyjnych są bardzo zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników. Głównym kryterium, jakie wpływa na cenę za metr kwadratowy działki, jest jej lokalizacja. Istotna jest też powierzchnia terenu oraz jego kształt. Zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się grunty o kształcie prostokąta oraz kwadratu. Istotne jest również to, czy grunt posiada przyłączone media oraz czy posiada dostęp do drogi asfaltowej. Deweloperzy pod uwagę biorą w pierwszej kolejności także zapis w MPZP, czyli Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Inwestorzy biorą też pod uwagę, czy grunt daje możliwość budowania kondygnacji podziemnych, co w przypadku realizacji osiedli z podziemnymi parkingami jest kluczowe.

Tereny inwestycyjne utrzymują swoje ceny

Bieżąca sytuacja na rynku nieruchomości jest dość trudna. Poszczególne sektory na różnym poziomie radzą sobie z brakiem stabilności w gospodarce krajowej, trudno dostępnymi kredytami hipotecznymi oraz wysoką inflacją. Sektor terenów inwestycyjnych zdaje się utrzymywać mocną i stabilną pozycję. Pomimo zmniejszonej liczy inwestycji, deweloperzy w dalszym ciągu starają się nabywać w miarę możliwości najbardziej pożądane działki. Dzięki temu poruszenie w tym sektorze wciąż jest zauważalne, a wyjątkowo atrakcyjne grunty spotykają się z ożywionym zainteresowaniem wśród deweloperów. Zapraszamy do nawiązania kontaktu z naszą firmą WGN.

 

Magdalena Łozowicka / Redaktor Naczelna Komercja24.pl