Nieruchomościami przyszłości są niewątpliwie grunty na sprzedaż. Skąd taka teza? Kupno gruntów jest jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Ziemia, jako dobro trwałe, daje właścicielowi poczucie bezpieczeństwa i nieograniczone źródło możliwego dochodu.

W dzisiejszych czasach rośnie popyt na grunty na sprzedaż nie tylko pod struktury takie jak magazyny, biura, ale również pod źródła odnawialnej energii. Dbanie o środowisko ciągle zyskuje na znaczeniu. Dzięki uruchomieniu kampanii informacyjnych dotyczących inwestycji w odnawialne źródła energii, widać coraz większe zainteresowanie współpracą przy projektach związanych z ekologią wśród właścicieli gruntów na sprzedaż.

Spis treści:

Klasyfikacja gruntów.
Ważne informacje przed zakupem działki.
Lokalizacja gruntów.
Zainwestuj w nieruchomość z przyszłością.

Rodzaje gruntów na sprzedaż

Możemy wyróżnić kilka rodzajów gruntów na sprzedaż: budowlane, inwestycyjne, rekreacyjne, rolne, siedliskowe oraz leśne. Przed inwestycją w grunt na sprzedaż, warto byłoby zapoznać się z ich klasyfikacją, cechami i kryteriami.

Działka budowlana nie posiada jednej definicji prawnej. Polskie prawo definiuje ją na kilka sposobów. Jeden z nich jest zawarty w art. 2 pkt. 12 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i mówi, że działka budowlana to nieruchomość, wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi budowy obiektów zgodnie z planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: grunty na sprzedaż


A jakie warunki techniczne klasyfikują teren jako działkę budowlaną? Zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych i mówią, że taki grunt powinien być uzbrojony – posiadać instalację elektryczną, wodną, gazową i kanalizacyjną, lub właściciel parceli powinien mieć możliwość jej uzbrojenia w owe przyłącza.

Działka inwestycyjna to między innymi grunty inwestycyjne, zwane również przemysłowymi. Powszechnie uznawane są jako tereny budowlane oznaczone w ewidencji gruntów symbolami Ba oraz Bi. Działki z takim oznaczeniem przeznaczone dla biurowców, centrum handlowych czy hal przemysłowych.

Polskie prawo nie reguluje również definicji działki rekreacyjnej. Przyjęło się, że są to tereny przeznaczone do celów wypoczynkowych. Zgodnie z literą prawa, można tam postawić domki letniskowe, pod warunkiem, że nie będą to obiekty całoroczne. Ważne jest to , że nie wymaga się, aby były uzbrojone w media.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: grunty na sprzedaż

 

Definicja działki rolnej znajduje się w Ustawie z dn. 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych w art. 2 us.1 i 3. według, której gruntami rolnymi są tereny zakwalifikowane w ewidencji gruntów do użytków rolnych, czyli między innymi: grunty orne, sady, łąki trwałe, pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane.

Działki siedliskowe, czyli zabudowa zagrodowa – inaczej mówią dom mieszkalny wraz obiektami gospodarczymi, które stanowią całość.

Ostatnim rodzajem gruntu na sprzedaż jest działka leśna i jej głębszą charakterystykę znajdziemy w ustawie o lasach. Mówimy o gruncie leśnym w momencie, kiedy jego teren ma powierzchnię co najmniej 0,1 ha oraz jego pokrycie stanowi roślinność typowo leśna.

Sylabus przyszłego inwestora

Po zapoznaniu się z rodzajami działek i gruntów, znając ich rodzaje, cechy i klasyfikację, można przystąpić do poszukiwań. Należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Najważniejszym elementem inwestycji jest jej lokalizacja. Ważne jest, aby dobrze sprawdzić okolicę, najbliższych sąsiadów i właścicieli innych gruntów.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: grunty na sprzedaż


Jak przed każdym zakupem nieruchomości, należy zwrócić uwagę na jej stan prawny, gdzie i jakie budynki można postawić na terenie działki oraz jaka może być ich liczba. Koniecznością jest również sprawdzenie wpisów w księdze wieczystej, z której można się dowiedzieć, między innymi kto jest jej aktualnym właścicielem oraz, co ważne, czy ciążą na niej jakieś zadłużenia np. kredyty, czy służebności.

Istnieją przypadki, w których działka nie posiada założonej księgi wieczystej. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji będzie sporządzenie umowy przedwstępnej, w której zawarty zostanie zapis, że warunkiem podpisania umowy przyrzeczonej będzie założenie księgi przez sprzedającego.


Lokalizacja ma znaczenie

Pierwszym krokiem przed zakupem działki, powinno być dokładne przebadanie rynku. Lokalizacja nieruchomości jest ważna, niezależnie od typu gruntu, czy jest to działka budowlana, rekreacyjna, czy rolna. Ważnym elementem działki jest jej droga dojazdowa – warto sprawdzić jak wygląda jej usytuowanie względem dróg, stacji kolejowych, czy dojazdów do aglomeracji miejskich.

Cena działki zawsze zależna od atrakcyjności jej położenia, Największym potencjałem inwestycyjnym są działki położone nad morze,, jeziorem, w górach lub blisko jakiejś atrakcji. Działki z lokalizacją w malowniczych okolicach znajdą popyt zarówno u turystów, czy ludzi spragnionych kontaktu z naturą. Dzięki takiemu położeniu nieruchomości, mamy możliwość wykorzystania jej walorów turystycznych.

Jeżeli zamiarem inwestycji w grunt na sprzedaż, jest odsprzedanie go z zyskiem, warto zastanowić się nad wybraniem działki w pobliżu zagospodarowanego komercyjnie terenu.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: grunty na sprzedaż


Rodziny z dziećmi, które szukają bezpiecznych, spokojnych okolic wybierają działki pod budowę domu w miejscowościach oddalonych o około 30-40 km od większych miast. Jeżeli potencjalnym nabywcą zakupionej działki miałaby być osoba, która chciałaby zamieszkać w owym miejscu, to obrzeża dużych miast są idealną lokalizacją na inwestycję w grunt. Warto wtedy zwrócić uwagę na skomunikowanie nieruchomości z aglomeracją miejską.


Dlaczego warto inwestować w grunty na sprzedaż?

Są przynajmniej trzy kluczowe powody, dla których warto inwestować w grunty na sprzedaż.
Przede wszystkim grunt to bezpieczeństwo. Ziemia jest najbardziej odporna inwestycją pod kątem wahań rynkowych, więc nie wymaga ciągłej obserwacji, a koszty jej utrzymania są znikome. Według dużej części Polaków jest najbezpieczniejszym zabezpieczeniem finansowym na emeryturę. Jak pokazuje historia, ziemia praktycznie zawsze zyskuje na wartości. Można zaobserwować coraz większy popyt na zakup gruntu na sprzedaż, czy to na korzyść prywatny, czy komercyjny.

Poza gwarancją stabilności i bezpieczeństwa, grunty generują także zyski. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zaobserwowano wzrost ich wartości na poziomie 617%, a eksperci z sektora nieruchomości zapewniają, że ta tendencja nie ulegnie zmianie w przyszłości. Grunty na sprzedaż są ograniczonym dobrem ze względu na to, że nie można ich ,,doprodukować'' a popyt wśród inwestorów wciąż rośnie.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: grunty na sprzedaż


Posiadanie gruntu na sprzedaż to nieograniczone możliwości. Można nimi gospodarować według własnych potrzeb, czy to inwestycyjnych – budowa domków letniskowych pod wynajem , pensjonatu, hotelu , czy innej nieruchomości, która umożliwi prowadzenie własnej działalności i co za tym idzie, generowania zysków. Dzięki gruntom można zapewnić pewny start dzieciom w przyszłości - grunty posiadają prawo do dziedziczenia i dzierżawy.

Grunty na sprzedaż to niewątpliwe nieruchomości przyszłości. W momencie kiedy obiekty mieszkalne drożeją oraz stają się jednakowe, działka stanowi wciąż wielkie pole do popisu. Warto mieć na uwadze powyższe aspekty i wybrać grunt na sprzedaż w odpowiedniej lokalizacji oraz dokładnie sprawdzić jego stan prawny.