Oferty dotyczące działek na sprzedaż to wciąż bardzo popularna fraza wyszukiwana przez potencjalnych nabywców w całej Polsce. Wzmożone zainteresowanie i ograniczone zasoby gruntów w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach bezpośrednio przekładają się na wzrost cen.

Spis treści:

  1. Stan w I kwartale 2021r

  2. Działki rolne

  3. Typy gruntów

  4. Niejednolite koszty

  5. Perspektywy rozwoju rynku

     

 

Ceny działek na sprzedaż na początku 2021r

Na sytuacje za rynku nie ruchomości w tym działek na sprzedaż wpłynęła pandemia COVID-19. Jednakże po chwilowym przestoju wiosną 2020 roku, która była spowodowana niepewnością. Początek roku 2021 był nie tylko bardziej optymistyczny, ale także pozbawiony widma pandemii. Jak wynika z danych GUS, w styczniu br. rozpoczęto budowę największej liczby mieszkań w historii - 12,4 tys. To o 23,9% więcej niż przed rokiem i ponad 5% więcej niż w grudniu 2020 r. Według tych samych szacunków, na koniec stycznia w budowie było 827,7 tys. mieszkań (o 0,6% więcej niż w tym samym miesiącu w 2020 r.).

 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Grunt rolny na sprzedaż Tuchlin

Wydano też więcej pozwoleń na budowę niż przed rokiem – 14,9 tys. (wzrost o 30,2% w porównaniu do analogicznego okresu). Do tego popyt na nowe mieszkania utrzymywał się na wysokim poziomie, choć deweloperzy w tym czasie wprowadzili na rynek "jedynie" 10,1 tys. mieszkań, czyli 12,6% mniej niż w styczniu 2020 r. oczywistym jest, że przy zwiększonym popycie ceny działek na sprzedaż będą rosnąć.

Wpływ pandemii na rynek nieruchomości

 

Eksperci WGN zaznaczają, ze jednym z powodów wzrostu cen działek na sprzedaż jest swojego rodzaju bezpieczeństwo. Nieruchomości są o wiele bardziej bezpieczną (i opłacalną) formą lokowania kapitału. Ponad to po podczas pandemii COVID-19 okazało się, że nieruchomości w obliczu zamykania gospodarki okazały się znacznie bardziej bezpiecznym miejscem lokacji środków niż lokaty bankowe. Pomimo pandemii ceny mieszkań nie tylko nie spadły, ale wzrosły chroniąc zainwestowane w nie pieniądze. Co więcej segment działek na sprzedaż oraz szerzej nieruchomości oparł się i nadal opiera się negatywnym następstwom kolejnych fal pandemii.

Inwestycje deweloperskie

Bardzo wiele ofert działek na sprzedaż jest skierowana pod inwestycje deweloperskie. W tym kontekście należy zaznaczyć, że deweloperzy pomimo pandemii aktywnie realizują i będą realizować nowe projekty wielorodzinne. Jest to spowodowane dobrymi wynikami jakie osiągnęli w 2020 roku. Jednakże największym wyzwaniem mogą się dla nich okazać ograniczone zasoby działek na sprzedaż przeznaczonych pod nowe inwestycje.

Działki na sprzedaż- grunty rolne

Analitycy WGN zauważają, że nastąpiło także większe zainteresowanie rolnymi działkami na sprzedaż. W pierwszym kwartale odnotowano wzrost zainteresowania na poziomie 38%. Jest to spowodowane przede wszystkim wielokrotnie niższą ceną za metr niż w przypadku działek rekreacyjnych czy ROD. W tym kontekście należy jednak zaznaczyć, że możliwość zakupu parceli o powierzchni ponad 1 ha jest w Polsce ograniczona. Co więcej może się okazać, że na działce na sprzedaż o charakterze rolnym nie możliwa będzie budowa czegokolwiek.

Podobnie jest z działkami leśnymi. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to też typ działki którym zainteresowanie najszybciej w ostatnim roku rosło aż o 70%. Może to być spowodowane potrzebą Polaków do obcowania z przyrodą, ale też z chęci zainwestowania kapitału lub chęci podjęcia produkcji leśnej.

Rodzaje działek na sprzedaż

Analizując sektor działek na sprzedaż należy mieć świadomość, że jest to szeroka grupa. Zaliczają się do niej między innymi: grunty rolne, działki budowlane z przeznaczeniem pod zabudowę domów jednorodzinnych oraz działki rekreacyjne. Jednakże działki na sprzedaż to także tereny inwestycyjne przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną, wielkopowierzchniową zabudowę magazynową, logistyczną czy handlową.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:Działka budowlana na sprzedaż Mielenko

Oceniając plany inwestycji bierze się pod uwagę ceny z uwzględnieniem jakości gruntów, przyjmując że:grunty dobre - grunty klas I, II, III a, grunty średnie - grunty klas III b, IV, grunty słabe - grunty klas V, VI, łąki oraz pastwiska klasy I i II zalicza się do gruntów dobrych, łąki oraz pastwiska klasy III i IV zalicza się do gruntów średnich, łąki oraz pastwiska klasy V i VI zalicza się do gruntów słabych.

Wzrost cen

Wzrost cen działek na sprzedaż jest zauważalny od kilku lat. Eksperci WGN szacują, że ceny gruntów budowlanych w 2021 mogą osiągnąć rekordowe wartości. Wzrost cen jest bezpośrednio powiązany ze wzrostem zainteresowania działkami na sprzedaż. Największy ruch jest odnotowywany na rynku gruntów przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną. W pierwszym kwartale 2021 r. zainteresowanie nimi było nie tylko o 2/3 wyższe niż przed rokiem, ale też w ogóle najwyższe w historii.

Popularne lokalizacje

Znaczący wzrost zainteresowania działkami na sprzedaż jest widoczny bez względu na lokalizację. Jednakże zwiększonym zainteresowaniem cieszą się głównie parcele na Mazurach, w górach czy nad morzem, ale też w okolicach dużych miast czy mniejszych lub większych atrakcji turystycznych, jezior, rzek czy lasów. Dlatego też wzrosły ceny działek na sprzedaż o charakterze rekreacyjnym lub ROD, rodzinnych ogródków działkowych.

Zainteresowanie nimi wzrosło w ciągu roku odpowiednio o połowę i jedną czwartą. Najpewniej padają one łupem przede wszystkim Polaków spragnionych posiadania własnego miejsca do odpoczynku i nieskrępowanego kontaktu z naturą.

Zróżnicowane ceny

Analizując oferty działek na sprzedaż (w szczególności o charakterze budowlanym) widać znaczą różnicę w cenie za metr kwadratowy względem lokalizacji. Spośród wszystkich 380 powiatów w Polsce cena za metr kwadratowy w 105 powiatach przekracza 100 złotych, a w 30 powiatach 200 złotych. Na zróżnicowanie cen wpływa kilka czynników. Niewątpliwe najważniejszym z nich jest, jest popyt, który wyraża preferencje konsumentów.

Zdjecie pochodzi z oferty WGN:Działka budowlana na sprzedaż Przesieka

Drugim czynnikiem jest dostępność działek w danym regionie, czyli regionalne zróżnicowanie podaży. Polacy coraz chętniej wyprowadzają się do strefy podmiejskiej. Tendencja ta widoczna jest już od kilku lat, a w 2020 odnotowano jej wzrost. Powodów jest kilka. Jednym z nich jest upowszechniająca się możliwość pracy i nauki zdalnej. Obecnie wzmożone zainteresowanie działkami na sprzedaż wynika z chęci ochrony zgromadzonego kapitału.

Nieruchomości są powszechnie uznawane za relatywnie bezpieczne inwestycje. Utrzymywanie się niskich stóp procentowych zniechęca do inwestowania w lokaty bankowe, a przewidywana podwyższona inflacja skłania do ochrony oszczędności poprzez inwestowanie w ziemię.

Prognozy na przyszłość

Analitycy WGN wskazują, że w kolejnych kwartałach 2021 r. ceny działek na sprzedaż będą nadal rosły. Choć korekta może być niewielka jednak nastąpi. Jest to powiązane z okresem wzmożonej aktywności klientów. Oczywistym jest, że zmiany będą różne w poszczególnych rejonach, jednakże w skali całego kraju będzie widoczny kilkuprocentowy wzrost.

Ciekawym aspektem, który będzie widoczny w najbliższym czasie jest zmiana strategi inwestorów. Deweloperzy budujący mieszkania, którzy przed pandemią planowali realizację biurowców czy hoteli odchodzą od tych zamierzeń. Dlatego też w dużych miastach, tj. Wrocław czy Gdańsk, pojawiły się atrakcyjne działki pod projekty biurowe.

Niektóre z nich przeprojektowywane są na mieszkaniowe. Deweloperzy mieszkaniowi potrzebują ziemi pod tradycyjne inwestycje skierowane do klientów indywidualnych, ale także pod projekty mieszkań na wynajem. Trzeba tu zaznaczyć, że pandemia bardzo zmienia potrzeby mieszkaniowe i styl życia młodych Polaków, co bezpośrednio przekłada się na charakter planowanych inwestycji.