Grunty inwestycyjne na sprzedaż są potrzebne deweloperom na wagę złota. Inwestorzy, świadomi malejącej liczby dostępnych działek, budują portfele gruntów. Dzięki temu w przyszłości będą mogli realizować nowe projekty inwestycyjne na własnych działkach, co wyeliminuje długotrwały proces poszukiwań idealnego terenu.
Spis treści:
Deweloperzy szukają okazji
Ceny za działki rosną
Gdzie szukają deweloperzy?
Niestabilna sytuacja w kraju odbija się na sektorze gruntów
Tereny pod magazyny
Tereny pod biurowce
Tereny pod galerie
Tereny pod lokale mieszkalne
Atrakcyjne tereny wciąż potrzebne
Co będzie z cenami?
Atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych na sprzedaż jest coraz mniej
Maleje liczba gruntów inwestycyjnych na sprzedaż, które są obecnie dostępne na terenie Polski. To duży problem dla deweloperów, którzy przy tworzeniu nowego projektu inwestycyjnego, nie mogą dopasować do niego działki, która byłaby akurat w sprzedaży. Z tego względu wielu deweloperów woli się zabezpieczyć i buduje swoje portfele gruntów na zapas, z myślą o inwestycjach, które mają zamiar rozpocząć dopiero w perspektywie kilku lat. Dzięki temu już teraz staną się posiadaczami atrakcyjnych gruntów. Nawet, jeśli za kilka lat stwierdzą, że dana działka nie będzie im potrzebna, będą mogli odsprzedać ją z sykiem innemu inwestorowi. Rzecz jasna nie każdy inwestor dysponuje takim kapitałem, żeby kupić na zapas kilka działek, zatem jest to opcja dla rynkowych graczy, którzy posiadają odpowiedni zapas kapitału.
Działki stale drożeją
Ceny za grunty inwestycyjne, zwłaszcza te atrakcyjnie zlokalizowane, cały czas szybują w górę. Co więcej, z roku na rok dostępność atrakcyjnych działek maleje. Jest to oczywiście jeden z powodów rosnących cen. Właściciele gruntów inwestycyjnych mogą nieco podbijać stawki, ponieważ zdają sobie sprawę, że chętni na zakup i tak się znajdą. To, na jakim poziomie wzrosły ceny za metr kwadratowy działki, zależy w dużej mierze od regionu, w jakim usytuowana. Zauważalne są szczególnie wzrosty cen za grunty inwestycyjne położone w dużych aglomeracjach miejskich, zwłaszcza w centrach tych miast.
Nie tylko duże miasta przyciągają deweloperów
Możliwość realizacji projektu w dużym mieści jest z puntu deweloperów atrakcyjną perspektywą. Nie oznacza to jednak, że tylko duże aglomeracje miejskie przyciągają inwestorów. Sporym powodzeniem cieszą się także mniejsze miejscowości, gdzie dostępność terenów jest spora, a ceny za grunty inwestycyjne często posiadają bardzo konkurencyjne ceny. Ostateczny wybór gruntu inwestycyjnego jest jednak uzależniony od rodzaju inwestycji, jaka ma powstać. Zupełnie inne grunty będą bowiem interesowały deweloperów, którzy planują inwestycję mieszkaniową, a zupełnie inne inwestorów planujących budowę magazynów.
Pandemia i wojna napędziły popyt na grunty inwestycyjne na sprzedaż
Z uwagi na dynamiczny rozwój rynku e-commerce w okresie pandemii, wzrosło także zapotrzebowanie na grunty inwestycyjne na sprzedaż. Deweloperzy zaczęli budować swoje portfele gruntów, aby przeznaczyć na je najbliższe inwestycje o charakterze komercyjnym. Z kolei wojna tocząca się na Ukrainie przyczyniła się do wzrostu zapotrzebowania na mieszkania. Z uwagi na to, że Ukraińcy zdecydowanie częściej wynajmują w Polsce mieszkania, część inwestorów dostrzegła potencjał zarabiania na wynajmie lokum mieszkalnego. W efekcie wzrosła sprzedaż mieszkań w Polsce. To z kolei przełożyło się na większe zainteresowanie działkami pod kolejne projekty mieszkaniowe.
Fot. pexels.com
Działki pod inwestycje magazynowe
Sektor magazynowy jest jednym z tych, które najbardziej dynamicznie rozwinęły się w ostatnich latach. Pandemia wpłynęła na rozwój rynku e-commerce, a to znalazło przełożenie we wzmożonym zapotrzebowaniu na nowoczesne powierzchnie magazynowe do wynajęcia. W efekcie deweloperzy zaczęli rozglądać się za gruntami inwestycyjnymi, które sprawdzają się doskonale pod inwestycje magazynowe czy centra handlowe, lub budowę hal przemysłowych.
Działki pod inwestycje biurowe
Wprawdzie sektor biurowy, odwrotnie do magazynowego, znacząco ucierpiał w okresie pandemii koronawirusa, to jednak w dalszym ciągu deweloperzy interesują się dostępnymi terenami komercyjnymi, które sprawdzą się doskonale pod inwestycje biurowe. Oferty gruntów inwestycyjnych są przez nich na bieżąco przeglądane i te najbardziej atrakcyjne trafiają do portfeli poszczególnych inwestorów. O ile obecnie deweloperzy zachowują ostrożność przy podejmowaniu się kolejnych projektów biurowych, o tyle za jakiś czas, gdy ten sektor rynku na powrót wzmocni swoją pozycję, zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe może znowu dynamicznie wzrosnąć.
Działki pod centra handlowe i lokale usługowe
Sektor komercyjny skupiony wokół centrów handlowych oraz lokali usługowych rozwija się w zadowalającym tempie. Obecnie znacznie częściej budowane są mniejsze obiekty handlowe, jednak na mapie kraju nie brakuje również dużych galerii handlowych. Grunty adresowane tego typu inwestycjom są obecnie jednymi z częściej poszukiwanych. Dla inwestorów bardzo ważna jest lokalizacja, powierzchnia i układ działki.
Działki pod inwestycje mieszkaniowe
Sektor mieszkaniowy także napędza sprzedaż działek komercyjnych. Grunty inwestycyjne dedykowane inwestycjom mieszkaniowym są obecnie na świeczniku. Deweloperzy stale realizują kolejne projekty na terenie całego kraju. Jedni korzystają jeszcze z własnych portfeli gruntów, inni muszą nabywać je na bieżąco. Działki budowlane poszukiwane są w dużej mierze w aglomeracjach miejskich, jednak zainteresowanie deweloperów obejmuje również mniejsze miejscowości, najczęściej te położone w niewielkiej odległości od miast.
Deweloperzy wciąż poszukują atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych na sprzedaż
Deweloperzy stale monitorują grunty inwestycyjne na sprzedaż, które trafiają na rynek. Wybór działki uzależniony jest w dużej mierze od tego, jaką inwestycję planują na niej zrealizować. Część deweloperów i prywatnych inwestorów buduje własne portfele działek inwestycyjnych, z których mają możliwość korzystania wedle potrzeb. Jest to sytuacja o tyle komfortowa, że na jednych gruntach inwestorzy Ci mogą realizować swoje projekty, a inne – które mijają się z ich aktualnymi planami inwestycyjnymi – mogą sprzedać po wyższej cenie. Deweloperzy, którzy nie mogą sobie pozwolić na kupowanie działek na zapas, stale monitorują rynek w poszukiwaniu idealnych gruntów inwestycyjnych.
Czy działki wciąż będą drożeć?
Czy ceny gruntów cały czas będą szły w górę? Póki co ciężko spekulować, jak potoczy się sytuacja na rynku nieruchomości. Gospodarka jest wciąż niestabilna, część inwestorów wstrzymuje się z realizacją projektów, a tym samym zakupem gruntów. Z kolei inni inwestorzy uważają ten moment na idealny, by budować własne portfele działek. Można założyć, że ceny za grunty inwestycyjne będą rosły, jednak wysokości tych wzrostów nie będą tak dynamiczne, jak choćby w segmencie mieszkaniowym.
Magdalena Łozowicka
Redaktor Nalczelna Komercja24.pl