Deweloperzy budują portfele działek inwestycyjnych na sprzedaż w większych miejscowościach w Polsce. Takie rozwiązanie może bardzo procentować. Dzięki posiadaniu odpowiedniego zaplecza gruntów pod inwestycje, deweloperzy i prywatni inwestorzy mogą skupić się na projekcie inwestycyjnym, jaki ma zostać zrealizowany. Wiadomo również, że ceny atrakcyjnych terenów stale wzrastają, zatem nabycie ich do swojego portfela gruntów jest dla inwestorów i deweloperów opłacalne. Oczywiście warunkiem budowania portfela gruntów jest posiadania przez inwestora odpowiedniego zaplecza finansowego.
Spis treści:
Maleje liczba dobrze zlokalizowanych gruntów
Czy tereny będą drożeć?
Dla każdego coś innego – deweloperzy poszukują różnych gruntów
Uzupełnianie portfeli gruntów- co stoi za decyzjami deweloperów?
Tereny pod inwestycje komercyjne
Tereny pod inwestycje biurowe
Grunty pod budowę osiedli mieszkaniowych
Chętnych na zakup nie zabraknie
Prognoza dla sektora
Ubywa atrakcyjnych działek inwestycyjnych na sprzedaż
Liczba atrakcyjnych działek inwestycyjnych na sprzedaż nieustannie się zmniejsza. Ubywa gruntów, które cechują się bardzo dobrą lokalizacją, powierzchnią odpowiednią do realizacji projektów inwestycyjnych i odpowiednim kształcie – najlepiej, jeśli grunt ma kształt na bazie kwadratu lub prostokąta. Z uwagi na to, że liczba atrakcyjnych gruntów wciąż maleje, deweloperzy i prywatni inwestorzy starają się budować możliwie największe zaplecze terenów pod inwestycje, które będą chcieli realizować w przyszłości.
Właściciele gruntów mogą windować ceny, ale w granicach rozsądku
Właściciele gruntów zdają sobie sprawę, że z rynku ubywa dobrze zlokalizowanych terenów pod inwestycje. W związku z tą wiedzą część z nich stara się podbijać ceny za metr kwadratowy posiadanych przez siebie działek. Nie oznacza to jednak, że ceny drastycznie szybują w górę. Właścicielom gruntów zależy mimo wszystko na w miarę szybkiej sprzedaży. Ze względu na to ceny są niejednokrotnie zawyżane, jednak w granicach dopuszczalnych dla potencjalnych kupujących.
Subiektywna ocena atrakcyjności gruntu
Atrakcyjność gruntów, które są przeznaczone do sprzedaży, jest kwestią mocno subiektywną. Wiele zależy od tego, jaką inwestycję deweloper planuje zrealizować na danym terenie. Oczywiście w przypadku inwestycji mieszkaniowych działki, które są zlokalizowane w dużych miastach typu Warszawa czy Kraków, cieszą się bardzo dużą popularnością. Rozchwytywane są grunty zlokalizowane na obrzeżach miast, które doskonale nadają się pod projekty mieszkaniowe skierowane do rodzin z dziećmi. Grunty bliżej centrum są często poszukiwane przez inwestorów, którzy planują zrealizować na nich inwestycję biurową czy hotelową. To, czy działka jest atrakcyjna, zależy w dużej mierze od tego, jaki rodzaj projektu ma zostać na niej zrealizowany.
Czynniki, które zachęciły deweloperów do nabywania działek inwestycyjnych na sprzedaż
Czynnikami, które sprawiają, że deweloperzy i prywatni inwestorzy coraz częściej korzystają z działek inwestycyjnych na sprzedaż, są między innymi rosnące ceny za metr kwadratowy gruntów, pandemia koronawirusa oraz trwająca obecnie wojna na Ukrainie. Jak wiadomo, bieżąca sytuacja gospodarcza i inflacja nie sprzyjają uatrakcyjnianiu się cen za grunty budowlane. Po części za pogorszenie się sytuacji na rynku odpowiada tocząca się na Ukrainie wojna, która zachwiała przepływem towarów itp. Można się przez to spodziewać, że ceny za działki inwestycyjne w dalszym ciągu będą rosły. Pandemia koronawirusa sprawiła z kolei, że dynamicznie rozwinął się sektor magazynowy w Polsce. W efekcie na mapie kraju powstaje coraz więcej inwestycji komercyjnych w tym segmencie. Aby realizować kolejne projekty, deweloperzy potrzebują gruntów. Posiadanie ich w swoim portfelu inwestycyjnym sprawia, że inwestorzy nie muszą tracić czasu ani dodatkowych środków finansowych na poszukiwanie idealnej lokalizacji pod nową inwestycję.
fot. pexels.com
Grunty pod hale i magazyny
Deweloperzy, którzy poszukują terenów pod inwestycje magazynowe oraz hale produkcyjne, często celują w obrzeża dużych aglomeracji miejskich. Popularne w tym sektorze są też grunty położone w niewielkiej odległości od dużych miast, jednak gwarantujące łatwy i szybki dojazd. Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku bliskość dróg krajowych i autostrad. Zależy od tego w dużej mierze sprawny proces logistyczny. Istotna jest także powierzchnia terenu, na którym ma powstać inwestycja komercyjna w sektorze magazynowym. W tym przypadku inwestor musi brać pod uwagę nie tylko powierzchnię, która będzie wymagana pod realizację budynku, ale również pod place manewrowe i parkingi. Ważne więc, aby teren był odpowiednio duży.
Grunty pod biurowce i hotele
Odmiennymi kryteriami wyboru kierują się deweloperzy, którzy planują realizację inwestycji biurowych oraz hotelowych. Budynki tego rodzaju często powstają blisko ścisłego centrum miasta lub w dzielnicach biznesowych. Obrzeża dużych aglomeracji miejskich także są przez deweloperów brane pod uwagę. Przy wyborze odpowiedniej działki deweloperzy biorą pod uwagę MPZP, czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dostarcza on im informacji, jak wysoka może być zabudowa gruntu. Wówczas inwestorzy mają możliwość weryfikacji, czy na danym gruncie możliwa będzie realizacja planowanego przez nich projektu. Jeśli na przykład inwestor planuje budowę biurowego wieżowca, to z pewnością nie będzie mógł zrealizować takiej inwestycji na gruncie, który dopuszcza wyłącznie niską, kameralną zabudowę.
Grunty pod mieszkaniówkę
Mieszkaniówka odnajdzie się wszędzie. Deweloperzy poszukują gruntów w obrzeżach całych miast. Pod inwestycje w sektorze magazynowym sprawdzą się zarówno tereny w ścisłym centrum, jak również blisko granic miasta. Atrakcyjność lokalizacji jest też uzależniona od tego, czy w pobliżu znajdują się tereny zielone. Bardzo istotna jest rozbudowa okolicznej infrastruktury. Osoby kupujące mieszkania zwrócą bowiem uwagę na dostęp do najważniejszych sklepów oraz punktów usługowych. W zależności od lokalizacji, deweloper może dopasować inwestycję do odpowiedniej grupy odbiorców. Przykładowo: mieszkania zlokalizowane w ścisłym centrum miasta przyciągną z pewnością młode osoby oraz biznesowych kupujących. W kolei mieszkania usytuowane na obrzeżach miast, otoczone dużą ilością zieleni i parków, będą bardziej odpowiednią lokalizacją dla rodzin z dziećmi.
Działki inwestycyjne na sprzedaż wciąż będą wykupowane
Pomimo wysokich obecnie cen, działki inwestycyjne na sprzedaż nie stracą na popularności. Deweloperom oraz prywatnym inwestorom cały czas zależy na zdobywaniu dobrze zlokalizowanych gruntów. Nabycie ich do portfela „na zapas” daje inwestorom możliwość realizacji przyszłych projektów w niemal dowolnym, dogodnym dla nich czasie. Jeśli konkretny grunt okaże się po czasie nieatrakcyjny dla dewelopera, może on sprzedać do po wyższej cenie, niż sam zapłacił.
Przyszłość sektora gruntów komercyjnych
Obecnie oferta gruntów pod inwestycje jest dość zróżnicowana. W zależności od tego, w jakim sektorze nieruchomości działa deweloper, może on znaleźć grunty, które będą idealnie wpisywały się w jego projekty komercyjne. Liczba dobrze zlokalizowanych działek stale topnieje. Nie zapowiada się więc, aby deweloperzy mieli zwolnić tempo uzupełniania swoich portfeli gruntów. Kwestia ta jest bardziej zależna od zaplecza finansowego, jakim dysponuje dany inwestor, i który może przeznaczyć na nabycie nowych terenów. W celu lepszego zapoznania z rynkiem posesji i nieruchomości, zachęcamy do nawiązania kontaktu z naszą firmą WGN.