Deweloperzy z segmentu mieszkaniowego napędzają sprzedaż gruntów inwestycyjnych w Polsce. Sektor mieszkaniowy odnotował duży rozwój w ostatnich latach. Obecnie, kiedy na świecie mamy do czynienia z pandemią koronawirusa i wojną na Ukrainie, sektor mieszkaniowy w Polsce zaczął cieszyć się jeszcze większym powodzeniem. Z tego względu deweloperzy stale poszukują gruntów inwestycyjnych, aby realizować na nich kolejne mieszkaniowe projekty.
Spis treści:
Działki na celowniku deweloperów
Teren budowlany daleko od miasta? To może się udać
Grunty w małych miejscowościach bronią się swoimi zaletami
Biuro pośrednictwa nieruchomości pomocne przy poszukiwaniach
Zmniejsza się mapa wolnych działek
Koronawirus przyczyną wykupowania działek?
Ceny będą szły w górę
Prognoza dla segmentu działek
Grunty inwestycyjne na sprzedaż rozchwytywane przez deweloperów
Polowanie na atrakcyjne grunty inwestycyjne na sprzedaż wśród deweloperów trwa od lat. Jednak w zasadzie od niedawna mocno rozchwytywane są grunty typowo pod projekty mieszkaniowe. Deweloperzy poszukują działek cechujących się odpowiednią lokalizacją, powierzchnią i atrakcyjną ceną za metr kwadratowy. Jak się okazuje, te kryteria coraz ciężej ze sobą zestawić przy poszukiwaniu odpowiedniego terenu pod budowę mieszkaniową. Gruntów inwestycyjnych stale ubywa, zwłaszcza jeśli chodzi o duże aglomeracje miejskie. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się działki zlokalizowane w największych miastach regionalnych oraz w Warszawie. W regionach tych grunty na sprzedaż szybko znajdują nabywców. Deweloperzy kupują obecnie działki nie tylko pod inwestycje, które chcą w najbliższym czasie zrealizować. Kupują oni również tereny, które przechowują w swoich portfelach inwestycyjnych i dopiero później dopasowują je do planowanych realizacji.
Gorsza lokalizacja? Tylko teoretycznie
Mogłoby się wydawać, że deweloperów interesują wyłącznie grunty zlokalizowane w centrach dużych miast. Nic bardziej mylnego. Z racji tego, że liczba terenów pod inwestycje się kurczy, deweloperzy zaczęli poszukiwać alternatywnych rozwiązań. W efekcie bardzo wzrosło zainteresowanie gruntami położonymi na obrzeżach aglomeracji miejskich. Co więcej, realizowane tam projekty mieszkaniowe spotykają się z dużym zainteresowaniem ze strony kupujących. Doceniają oni bliskość dużej liczby terenów zielonych, ciszę, spokój oraz mają większe poczucie prywatności. Inwestycje mieszkaniowe realizowane na obrzeżach miast najczęściej przyciągają rodziny z dziećmi, którym zależy na bliskości parków, lasów, terenów rekreacyjnych itp. Co więcej, w przypadku skrajnie zlokalizowanych projektów, dodatkowym atutem jest niższa cena za metr kwadratowy mieszkania, co także stanowi bardzo dużą wartość dodaną.
Grunty inwestycyjne na sprzedaż nie tylko w dużych metropoliach miejskich
Deweloperzy poszukują gruntów inwestycyjnych na sprzedaż nie tylko w obrębie miast, ale również poza ich granicami. Rosnącą popularnością cieszą się działki, które znajdują się w niewielkiej odległości od dużych aglomeracji miejskich. Mówimy tu o odległości około 20 km od granic tych miast. Takie tereny są przede wszystkim tańsze, dzięki czemu deweloper może taniej zrealizować projekt mieszkaniowy, lub pokusić się o zakup większej działki, niż uprzednio planował. Działki poza granicami miast oznaczają nie tylko niższe ceny za grunty inwestycyjne. Z punktu widzenia kupującego przełoży się to na niższą cenę za metr kwadratowy mieszkania. Kupujący mogą też często liczyć na możliwość nabycia lokalu mieszkalnego w bardziej kameralnych projektach, cechujących się niską zabudową. Co więcej, często w przypadku tego rodzaju realizacji deweloper oferuje sprzedaż lokali mieszkalnych z przynależnymi do nich dużymi ogródkami. Zamieszkanie na takim osiedlu może okazać się idealnym miejscem do życia, zwłaszcza dla osób, które pracują zdalnie lub w systemie hybrydowym.
fot. pexels.com
Gdzie szukać działek?
Gdzie szukać atrakcyjnych gruntów na sprzedaż? Najlepiej udać się do profesjonalnego biura nieruchomości. Agent ustali kryteria poszukiwania i dopasuje oferty, które je spełniają. Skorzystanie z pomocy pośrednika ds. nieruchomości może okazać się bardzo korzystne. Nie tylko pozwoli zaoszczędzić czas, który inwestor musiałby stracić na poszukiwania idealnej działki. Agent nieruchomości zweryfikuje również wszystkie kwestie prawno-techniczne, wynegocjuje warunki podpisania umowy i będzie towarzyszył inwestorowi u notariusza.
Liczba atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych na sprzedaż maleje
Liczba gruntów inwestycyjnych na sprzedaż w dużych miastach wciąż maleje. Tych w ścisłym centrum w niektórych miastach trzeba szukać jak ze świecą. Niemniej jak wspomnieliśmy, deweloperzy tarują się alternatywnymi rozwiązaniami. Działki zlokalizowane na obrzeżach miast, lub wręcz poza ich granicami, również posiadają swoje zalety i są dla deweloperów atrakcyjne. Nie brakuje również chętnych na zakup mieszkania w bardziej kameralnej okolicy, zatem deweloperzy chętnie poszukują terenów pod budowę w mniejszych miejscowościach, jednak w miarę blisko największych miast regionalnych w Polsce.
Pandemia napędziła sprzedaż działek
Można zauważyć, że deweloperzy kupują grunty inwestycyjne na zapas. Nawet, jeśli w danym momencie nie planują oni realizacji żadnego projektu, chętnie nabywają atrakcyjne działki, które trafiają na rynek. Ten wzrost zainteresowania terenami pod budowę inwestycji mieszkaniowych rynek zawdzięcza po części pandemii koronawirusa. Obecnie ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych poszły w górę, co oznacza, że również ceny mieszkań rosną. Wielu Polaków przyspieszyło więc decyzje o zakupie własnego M., aby udało im się nabyć własny lokal mieszkalny, póki ceny za metr kwadratowy nie wzrosną jeszcze bardziej.
Jest drogo, będzie drożej
Panująca na świecie pandemia a także trwająca na Ukrainie wojna przyczyniły się do zmian na całym rynku nieruchomości w Polsce. Można się spodziewać, że ceny nieruchomości będą stale szły w górę. Z racji tego trwa ożywienie w sektorze mieszkaniowym. Deweloperzy budują, a Polacy kupują mieszkania, póki ceny za nie nie wzrosną jeszcze bardziej. Wiele wskazuje bowiem na to, że sytuacja na rynku nieprędko się zmieni i na obniżki cen Polacy póki co nie mają co liczyć.
Przyszłość rynku gruntów inwestycyjnych na sprzedaż
Jaka przyszłość czeka sektor gruntów inwestycyjnych na sprzedaż? Można założyć, że deweloperzy dalej będą kupować działki komercyjne na zapas. Ich liczba bowiem stale maleje, za to ceny za metr kwadratowy działek idą w górę. Nieważne jest przy tym, gdzie zlokalizowany jest grunt inwestycyjny. W większości przypadków ceny za działki rosną na terenie całego kraju, niezależnie od tego, czy jest to teren położony w granicach dużej aglomeracji miejskiej, czy może małej miejscowości położonej kilka kilometrów od większego miasta. Dopóki trwa wojna na Ukrainie, a w tle obecna jest pandemia koronawirusa, ceny nieruchomości nie będą spadać. Pozostaje czekać na stabilizację sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie. Dopiero wówczas, kiedy ceny na rynkach zaczną się stabilizować, być może maleć zaczną także ceny gruntów. Póki co są to jednak czyste spekulacje.