Rok 2021 dla rynku nieruchomości działek budowlanych wystawianych na sprzedaż okazał się rekordowy, a tym samym nieprzewidywalny. Inflacja coraz bardziej agresywnie pochłania nasze oszczędności, a lokaty od dawna nie przynoszą prawdziwych zysków. Polacy inwestują więc w "pewniaki", czyli nieruchomości. Mieszkania drożeją w zawrotnym tempie, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup działki budowlanej.

Spis treści:

1. Wciąż rosnący popyt
2. Boom budowlany, a ceny gruntów
3. Czy wzrost cen ulegnie spowolnieniu?
4. Prognoza na 2022 rok

 


Wzrost popytu na działki budowlane na sprzedaż 

Ceny działek budowlanych na sprzedaż, podobnie jak domów, poszybowały. Powodów jest kilka. Po pierwsze podczas lockdown'u zamknięci w mieszkaniach wyjątkowo doceniliśmy tarasy i balkony, a szczytem marzeń był dom z dużą działką. Zresztą nawet mniejszy ogród pozwalał na oddech i powodował, że nie czuliśmy się tak klaustrofobicznie. Praca zdalna, a także model hybrydowy sprzyja popularności zarówno większych mieszkań, jak i działek budowlanych.

Po drugie zamknięto granice. Nawet teraz sytuacja jest niepewna i mamy do czynienia ze stale zmieniającymi się regułami podróżowania do poszczególnych krajów. Urlop większość Polaków zdecydowało się spędzić w kraju, rośnie więc znaczenie i cena działek rekreacyjnych w pięknych zakątkach Polski.

Po trzecie zmniejszona konsumpcja to większe oszczędności, a działki budowlane na sprzedaż zawsze wydają się stabilną inwestycją, która daje pewne zyski i poczucie bezpieczeństwa. Czy słusznie? Przed inwestycjami alternatywnymi powstrzymuje brak wiedzy na temat tych specyficznych rynków (np. rynku sztuki), tak modne niedawno inwestycje w condo- i aparthotele niosą za sobą wiele zagrożeń (typu nieuczciwy operator lub zarządca nieruchomości), a ceny mieszkań, szczególnie w dużych miastach, są dla niektórych przesadnie wywindowane.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Działki budowlane na sprzedaż 

Ceny działek budowlanych nie przestają piąć się w górę

Wzrosty, które rejestrujemy na rynku budownictwa jednorodzinnego, to efekt boomu na posiadanie domu z ogrodem, który jest z kolei spowodowany wyżej wymienionymi czynnikami takimi jak pandemia COVID-19. Według ekspertów ceny gruntów budowlanych w porównaniu do ubiegłego roku uległy pewnemu obniżeniu.

Średnia wycena najmniejszych działek budowlanych, do 8 arów obniżyła się względem listopada głównie na tańszych rynkach nieruchomości takich jak Rzeszów, Opole, czy nawet Szczecin. Obniżką dotknięte zostały również oferowane parcele w Warszawie (-9,8 procent), co sprawiło, że są one wyceniane najniżej od czerwca 2021 r. i ponownie poniżej 2000 zł/m-c.

W rocznym wymiarze, za najmniejsze parcele zlokalizowane w stolicy kraju, nabywcy zapłacić musieli o 17 proc. więcej niż w grudniu 2020 r. W porównaniu z pozostałymi aglomeracjami wojewódzkimi, podwyżka cen ofertowych w Warszawie była stosunkowo niska. Najbardziej zauważalny wzrost nastąpił w Gdańsku, gdzie grunt o powierzchni do 8 arów podrożał na przestrzeni roku aż o 103%, w Poznaniu ceny wzrosły o 97%, w Katowicach o 61%, a we Wrocławiu blisko 38%.

Na obniżkę średnich cen mogły liczyć osoby poszukujące większych działek budowlanych. Tereny mieszczące się w przedziale od 8 do 12 arów, były wyceniane niżej, aniżeli w listopadzie we wszystkich wojewódzkich stolicach kraju. W siedmiu miastach obniżka miesięczna wahała się od 1% w Warszawie do ok.7 % w Krakowie, Rzeszowie, czy Gorzowie Wielkopolskim. Najwyższy spadek cen ofertowych zaobserwowano w Kielcach, gdzie średnia kwota w porównaniu do listopada spadła o 27,5%.

Podwyżki średnich cen za działki budowlane na sprzedaż wciąż ciężko porównywać ze wzrostami na sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. W grudniu 2021 roku nastąpiły kilkunastoprocentowe podwyżki cen sprzedających. Na tak drastyczne i szybkie wzrosty średnich cen, zawieranych w ogłoszeniach dotyczących sprzedaży gruntów budowlanych wpływ ma między innymi zmniejszająca się ilość dostępnych terenów oraz znaczny wzrost popytu.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że: „Powstało prawie 1,5 mln nowych mieszkań w osiem lat, ale luka mieszkaniowa wciąż głęboka”, w całym 2021 r. inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę rekordowej liczby 106,1 tys. domów jednorodzinnych (+17,5 procent). Jednocześnie był to wynik o prawie 26 procent wyższy niż pięć lat wcześniej. W tym samym czasie inwestorzy indywidualni otrzymali pozwolenia umożliwiające w przyszłości budowę 123,6 tys. domów (+21,6 procent).

 

Ceny działek budowlanych na sprzedaż, czy możemy spodziewać się spadków?

Ceny działek budowlanych na sprzedaż stale rosną, mimo drożyzny i przewagi popytu nad podażą eksperci są zdania, że sytuacja na rynku działek nie ulegnie zmianie. Podobnego zdania wydają się też być osoby marzące o budowie domu, które chętnie ruszają z pracami. Przykładowo, wg GUS w listopadzie 2021 r. rozpoczętych budów było o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

Cena działki budowlanej na sprzedaż zależy przede wszystkim od lokalizacji, która warunkuje dojazd, komunikację z większymi miastami, centrami handlowymi. Co do zasady przyjmuje się, że im mniejsza działka, tym ceny za mkw. będą większe. Na cenę wpływają też:

- dostępność mediów;
- ogrodzenie działki;
- brak ośrodków przemysłowych w okolicy, które mogą zanieczyszczać rejon;
- brak narzuconych uwarunkowań dotyczących zabudowy (czy teren nie podlega np. pod plan rewitalizacji).

Budowy nie ułatwiają jednak wysokie ceny materiałów budowlanych, które od miesięcy rosną w szalonym tempie. Od początku fali podwyżek niektóre materiały podrożały nawet o kilkaset procent. Jak szacuje Grupa PSB Handel, w grudniu 2021 r. średnie ceny materiałów były aż o 24 proc. wyższe niż w grudniu 2020 r.


Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Działki budowalane na sprzedaż 

Prognoza na 2022 rok

W przeprowadzonej ankiecie wśród ekspertów 35% z nich wskazało, że hitem sprzedażowym w 2022 roku będą działki budowlane. Wynika to z faktu wprowadzenia nowych przepisów Polskiego Ładu, umożliwiającym zastosowanie uproszczonej procedury budowy domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych.

Uproszczona procedura objawia się brakiem pozwolenia na budowę, brakiem kierownika budowy oraz pozbawieniem obowiązku prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy zawarte w Polskim Ładzie mogą spowodować wzrost liczby nowych klientów, zainteresowanych kupnem działki budowlanej, na której w szybki i mało skomplikowany sposób będzie można wybudować dom.

Takie rozwiązania stanowią również idealną okazję dla inwestorów, którzy skuszeni szybkim procesem inwestycyjnym posiadają nakłady pieniężne na rozpoczęcie budowy dla indywidualnych klientów. Z danych z przeprowadzonej ankiety wynika, iż jednym z trzech głównych czynników kształtujących sytuację na rynku nieruchomości będzie stale rosnąca inflacja, następnie wzrost stóp procentowych a na końcu wysokie ceny.