Grunty inwestycyjne w aglomeracjach miejskich w dalszym ciągu prezentują zróżnicowaną ofertą, pomimo faktu, że ich dostępność wciąż maleje.

Spis treści:
Wartościowe działki jak na lekarstwo
Ceny pikują
Co lepsze - bliskość aglomeracji miejskiej czy blisko dróg i autostrad?
Pandemia motorem napędowym sprzedaży
Deweloperzy budują magazyny - działki są potrzebne
Jakich działek szukają deweloperzy?
Za ile można kupić działkę?

Atrakcyjnych działek na sprzedaż coraz mniej 

Liczba atrakcyjnych działek na sprzedaż pod budowę inwestycji komercyjnych stale maleje. Deweloperzy budują swoje portfele gruntów na zapas, z myślą o inwestycjach, które mają zamiar rozpocząć dopiero w perspektywie kilku lat. O atrakcyjne grunty niestety jest coraz ciężej i sytuacja ta się raczej nie zmieni. Dlatego właśnie deweloperzy widzą dużą potrzebę, aby nabywać jak największą liczbę działek na sprzedaż. Oczywiście nie każdy inwestor dysponuje takim kapitałem, aby zaopatrzyć się w działki na sprzedaż na zapas. Pozostaje im wyszukiwanie gruntów z potencjałem inwestycyjnym na bieżąco.

Ceny szybują w górę

Z roku na rok dostępność atrakcyjnych gruntów pod inwestycje komercyjne się zmniejsza.
Czy malejąca dostępność działek inwestycyjnych przekłada się na gwałtowny wzrost cen? Wprawdzie ceny za działki na sprzedaż rzeczywiście poszybowały w górę, to jednak nie zawsze wzrost ten jest duży. Wiele zależy od regionu, w jakim usytuowany jest grunt inwestycyjny. Podrożało wiele działek na sprzedaż, zlokalizowanych w centrach największych miast regionalnych. Stolica kraju i jej okolice w dalszym ciągu wiodą cenowy prym. W niektórych regionach można zaobserwować spadki cen za działki na sprzedaż. Cena gruntu inwestycyjnego jest mocno uzależniona od atrakcyjności lokalizacji, dostępności do komunikacji miejskiej, dojazdu do głównych dróg krajowych i autostrad, infrastruktury otoczenia itp.

                    Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Grunt inwestycyjny na sprzedaż w Piotrkowie Trybunalskim

Działka blisko miasta czy na peryferiach?

Póki co dostępność gruntów inwestycyjnych jest jeszcze na tyle spora, że inwestorzy mają w czym wybierać. Mogą oni zatem poszukiwać działek na sprzedaż zlokalizowanych na peryferiach, jak również w granicach dużych miast. Wybór działki zależy od tego, o jakiej funkcji budynek ma na niej powstać. Obecnie, w dobie pandemii koronawirusa, kiedy to sektor e-commerce generuje większe zapotrzebowanie na magazyny, wzrasta popularność magazynów miejskich. Z kolei duże centra logistyczne budowane są często na działkach zlokalizowanych blisko ważnych, krajowych jak i międzynarodowych arterii transportowych. Wybór odpowiedniego gruntu inwestycyjnego jest więc mocno indywidualną kwestią, gdyż zależy od charakteru projektu, jaki chce realizować na nim deweloper.

Pandemia napędziła zainteresowanie działkami na sprzedaż? 

Pandemia koronawirusa spowodowała istotne zmiany na polskim rynku, również wśród działek na sprzedaż. Przede wszystkim dał się zauważyć gwałtowny rozwój sektora e-commerce. Polacy zaczęli masowo dokonywać zakupów przez Internet, co przełożyło się na większe zapotrzebowanie na nowoczesne magazyny wśród przedsiebiorców. Walka o klienta trwa nieprzerwanie, dlatego przedsiębiorcy z branży e-commerce dokładają wszelkich starań, aby to właśnie do nich ów klienci wracali. Przedsiębiorcy muszą zatem zwiększać zatowarowanie swoich e-sklepów, aby nadążyć z wysyłką towaru do klientów na czas. Ta sytuacja jest korzystana dla rynku magazynów, który również odnotował dynamiczny rozwój. Stale przybywa też nowych projektów inwestycyjnych, których budowa dopiero ma się rozpocząć. Sugeruje to, że deweloperzy szacują zapotrzebowanie na nowoczesne magazyny i nie spodziewają się, aby w najbliższej przyszłości miało ono się zmniejszyć.

Działki pod inwestycje magazynowe

Coraz większa liczba gruntów inwestycyjnych nabywanych jest przez deweloperów pod inwestycje magazynowe, budowę hal i centrów logistycznych. Rozwój tych sektorów rynku komercyjnego napędza stale rozkwitający rynek e-commerce. Zwiększa się zapotrzebowanie na nowoczesne magazyny na wynajem, a także zakłady lekkiej produkcji. Większą popularnością wśród najemców cieszą się także powierzchnie dostępne w centach logistycznych. Rynek magazynowy notuje obecnie większe zainteresowanie wśród najemców, niż przed wybuchem pandemii koronawirusa.

Czego poszukują inwestorzy wśród działek na sprzedaż? 

Jakie działki na sprzedaż najbardziej interesują najemców w obecnym czasie? Wiele zależy od rodzaju działalności przedsiębiorstwa i sektora, w którym działa jego firma. Przedsiębiorcy krajowi chętnie korzystają z zyskującej coraz większą popularność alternatywy, jaką są magazyny miejskie. Często inwestycje tego typu dają przedsiębiorcom możliwość wynajęcia magazynu o małej powierzchni. Niewątpliwą zaletą magazynów miejskich jest ich dobry dostęp do komunikacji miejskiej, co z kolei daje przedsiębiorcy dostęp do dużej liczby pracowników. Przedsiębiorcy działający na rynku międzynarodowym częściej poszukują magazynów i centrów logistycznych, które znajdują się na głównych szlakach komunikacyjnych. Szybkość dostaw ma dla nich bowiem kluczowe znaczenie, a inwestycje budowane na peryferiach oferują też najczęściej dużo większą powierzchnię najmu.

               Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Grunt inwestycyjny na sprzedaż w Nowej Soli

Ile to kosztuje?

Na polskim rynku nieruchomości znajduje się wiele atrakcyjnych i mocno zróżnicowanych ofert gruntów inwestycyjnych przeznaczonych na sprzedaż. Dzięki w miarę bogatemu wachlarzowi działek na sprzedaż, każdy inwestor może wybrać działkę na sprzedaż, która najbardziej będzie odpowiadała jego projektowi inwestycyjnemu. Oczywiście pośpiech jest wskazany, gdyż - jak wspomnieliśmy na wstępie - dostęp do atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych stale się zmniejsza.

Jak obecnie kształtują się ceny działek inwestycyjnych na sprzedaż? WGN posiada w swojej ofercie wiele interesujących gruntów, wartych uwagi. Poniżej prezentujemy klika przykładów ofert, aby lepiej zobrazować, jaki grunt inwestycyjny możemy nabyć w określonej cenie.

Pierwszym przykładem jest grunt inwestycyjny w Nowej Soli, położony niedaleko drogi ekspresowej S3 w kierunku Zielonej Góry i Wrocławia. Grunt inwestycyjny charakteryzuje się regularnym kształtem oraz posiada płaskie ukształtowanie terenu. Grunt przeznaczony jest pod usługi nieuciążliwe oraz produkcję. Posiada przyłączone media. Działka na sprzedaż posiada powierzchnie 2987 metrów kw., a jej cena ofertowa wynosi 299 000 złotych, do daje 100 złotych za metr kwadratowy gruntu.

Kolejna przykładowa działka inwestycyjna znajduje się w Zielonej Górze w Śródmieściu. W skład oferowanej nieruchomości wchodzi 4 działki na sprzedaż, których łączna powierzchnia wynosi 3012 metrów kwadratowych. Działka jest doskonale położona pod względem logistycznym, w ciągu komunikacyjnym miasta. Działka na sprzedaż jest uzbrojona i posiada przyłączone media. Dla gruntów wchodzących w skłąd sprzedawanej nieruchomości uchwalono MPZP, oznaczenie P/U2 - tereny zabudowy produkcyjno- usługowej. Przeznaczenie podstawowe działek to zabudowa produkcyjna, produkcyjno-usługowa oraz usługowa. Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za kwotę 900 588 złotych, co daje 299 złotych za metr kwadratowy.

Innym przykładem jest grunt inwestycyjny położony w Piotrkowie Trybunalskim, w granicach miasta. Działka na sprzedaż zlokalizowana jest w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej, usług i handlu. Teren jest uzbrojony w wodę, gaz i prąd. Grunt inwestycyjny ma powierzchnię 2662 metrów kw., a jego cena ofertowa wynosi 2 550 000 złotych, co daje 958 złotych za metr kwadratowy.

 

Magdalena Łozowicka
Redaktor naczelna Komercja24.pl