Nowa usługa powstała we współpracy banku z BIK i Experian. Pakiet Cyber BNP Paribas to zestaw rozwiązań monitorujących bezpieczeństwo danych w sieci. Co więcej usługa informuje użytkownika w momencie, gdy ktoś niepowołany będzie próbował wykorzystać jego dane. „Coraz częściej mówi się o danych osobowych, jako o nowej walucie.

Niestety, tak jak waluty, tak i one mogą wpaść w niepowołane ręce. Od dawna edukujemy klientów, w jaki sposób chronić swoje dane, w szczególności w Internecie, ale teraz możemy zaoferować coś więcej – błyskawiczną informację, jak tylko zaobserwujemy podejrzane działania z wykorzystaniem danych naszego klienta. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie kradzieży pieniędzy czy nieautoryzowanej transakcji, nawet jeśli ktoś nieuczciwy wejdzie w posiadanie niejawnych informacji” - wyjaśnia Tomasz Dymowski, Dyrektor Zarządzający Pionu Produktów Detalicznych i Biznesowych w Banku BNP Paribas.

Pakiet Cyber BNP Paribas zapewnia dostęp do dwóch usług chroniących przed wyłudzeniami i monitorujących bezpieczeństwo danych osobowych. To Bezpieczna Tożsamość, którą zapewnia Experian oraz Alerty BIK od Biura Informacji Kredytowej (BIK). „W ramach Pakietu Cyber dostarczamy nowatorską na polskim rynku bankowym usługę, cieszącą się ogromnym uznaniem na świecie. Korzystają z niej dziesiątki milionów użytkowników świadomych zagrożeń bezpieczeństwa swoich danych, którymi posługują się w życiu codziennym, m.in. w komunikacji internetowej, pracy zawodowej, zakupach on-line czy portalach społecznościowych.

Skala naruszeń jest ogromna – dotychczas wykryliśmy ponad 10.5 miliardów danych osobowych, nieuczciwie wykorzystanych w Internecie. W dobie pandemii praca zdalna i przenoszenie coraz więcej aktywności do sieci jeszcze bardziej zwiększają zagrożenia.  Dzięki Bezpiecznej Tożsamości Experian klienci Banku BNP mogą spać spokojnie „- dodaje Marek Miller, Dyrektor Zarządzający Experian CEE.

Experian zapewnia monitorowanie w trybie 24/7 tzw. „DarkNetu”, czyli ukrytej sieci, do której dostęp nie jest możliwy bez specjalnego oprogramowania i umiejętności. Właśnie tam, na internetowym „czarnym rynku” sprzedawane są pakiety danych osobowych, które zostały wykradzione z różnych portali, sklepów, forów w Internecie. Dzięki nowej usłudze, klienci Banku BNP Paribas mogą otrzymywać powiadomienia i instrukcje dalszych działań, jeśli ich dane trafią w niepowołane ręce.

W skład Pakietu Cyber wchodzą również Alerty BIK, czyli ostrzeżenia SMS o próbach wyłudzenia kredytu, pożyczki lub podpisania umowy na nasze dane. „W czasie pandemii znacznie więcej osób zostawia swoje dane w internecie. Dodatkowo, niemal co tydzień, dochodzi do nowych wycieków danych np. z uczelni, sklepów internetowych, przychodni. Nadal też często gubimy dokumenty tożsamości, czy też padamy ofiarą złodzieja. Alerty BIK to jedyna usługa w kraju obejmująca ochroną tak szeroki zakres możliwych wyłudzeń.

Dzieje się to dzięki szczególnej roli, jaką odgrywamy w sektorze finansowym. Śmiało można powiedzieć, że rolą BIK jest ostrzeganie o wyłudzeniach, bo tylko BIK otrzymuje w czasie rzeczywistym informacje o wnioskach kredytowych z całego sektora bankowego, największych firm pożyczkowych i innych, weryfikujących wiarygodność finansową swoich klientów w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Wystarczy raz aktywować Alerty BIK, aby zyskać ochronę przez cały rok, 7 dni w tygodniu, 24 h/dobę. Dzięki Alertom BIK każdy ma szansę szybko i skutecznie zareagować na próbę wyłudzenia” - komentuje Marcin Gozdek, Dyrektor w Departamencie Rynku Detalicznego BIK

System alertowy BIK wychwytuje próby uzyskania kredytu lub pożyczki na nasze dane osobowe i błyskawicznie powiadamia nas o tym SMS-em oraz mailem. W Alercie jest podana nazwa instytucji, oraz numer infolinii BIK, która wesprze nas w przypadku wyłudzenia. Dzięki Alertom zostaniemy również poinformowani, kiedy nasze dane sprawdzane są przez inne firmy w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor (spółka z Grupy BIK), np. kiedy ktoś na nasze dane próbuje kupić drogi smartfon czy podpisać umowę abonamentową.Jeśli otrzymamy Alert, a to nie my wnioskowaliśmy o kredyt, pożyczkę lub podpisywaliśmy umowy na inną usługę, może to oznaczać, że ktoś w nieuprawniony sposób wykorzystuje nasze dane w celu dokonania wyłudzenia.

 

źródło: BIK