Jak wygląda dziś rynek nieruchomości komercyjnych, czy spadło a może wręcz odwrotnie wzrosło zainteresowanie lokalami o tym charakterze jak będą wyglądały kolejne kwartały roku 2022 to pytanie, które zadaje sobie wielu ekspertów z branży. To co możemy powiedzieć już dziś śmiało to, że rok 2021 był bardzo dobrym wręcz spektakularnym rokiem pod kątem zakupu w sektorze komercji, jednakże tylko niektórych segmentów. Pierwsze miejsce należy do inwestycji o charakterze magazynowym, od czasów pandemii obserwujemy zawrotny wręcz wzrost transakcji w tej kategorii, a jak możemy przeczytać w raportach dostępnych już na rynku jest to dobrze rozpędzona maszyna, która stale przyśpiesza.

 

Spis treści:
Komercja i jej obszary jako indywidualne kawałaki jednego tortu.
Centra handlowe, hotele i pensjonaty zmieniają swoje oblicze, zmiana podyktowana aktualnymi realiami?
Jak prezentuje Polska na tle innych państw?
Magazyny przyspieszyły zmianę trendów zakupowych Polaków.


Jak prezentował się rok 2021 w sektorze nieruchomości komercyjnych na sprzedaż?

Wskaźnik sprzedaży w obszarze nieruchomości komercyjnych na sprzedaż w Polsce wyniósł w roku 2021 wyniósł 5,9 mld euro, gdzie ponad 53 proc stanowiły inwestycje z sektora magazynowego,30 proc biurowce, 13proc obiekty handlowe. Jednak jak szacują analitycy to jeszcze nie koniec, ponieważ rok 2022 może przynieść rekordy w obszarze powierzchni magazynowych. Polska dzięki konkurencyjnym kosztom na rynku pracowniczym i bardzo dobremu płożeniu jest atrakcyjnym rynkiem dla przyszłych inwestorów. Sytuacja, która miała miejsce na świecie przez ostatnie dwa lata pokazała, które rodzaje nieruchomości są odporne na zawirowania i były to zdecydowanie inwestycje z segmentu magazynowego. W zupełnie odwrotnej sytuacji są dziś obiekty handlowe ich niestety ostatnie wydarzenia mocno poturbowałaby. Sytuacja lokali biurowych natomiast zależała przede wszystkim od lokalizacji, standardów obiektów oraz długości umów najmu. Takie miasta jak Warszawa, Wrocław lub Poznań znacznie mniej odczuły spadki w poziomie najmu aniżeli mniejsze miejscowości. Na rynek sprzedaży powróciła duża liczba hoteli i pensjonatów, które z uwagi na brak wystarczającej liczby klientów a także licznego przebranżowienia się kadry z tego sektora nie notowały przychodów czasami nawet przez okres dłuższy niż pięć miesięcy wynikiem czego zmuszone były zamknąć swoją działalność.

                                      Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:komerecyjne na sprzedaż

 

 

Centra handlowe i hotele to najsłabsze ogniwa w obszarze nieruchomości komercyjnych na sprzedaż?


Niestety obiekty handlowe najdotkliwiej oduczyły skutki ostatnich dwóch lat w sektorze nieruchomości komercyjnych na sprzedaż, zainteresowanie tymi projektami zaznaczono spadało. W wyniku pandemii bardzo duża część konsumentów przeniosła swoje zakupy do świata wirtualnego co spowodowało ogromne spadki sklepów stacjonarnych i mimo zakończenia czasu pandemii ten trend nadal się pogłębia. Do obniżenia statusu obiektów handlowych jako atrakcyjnych nieruchomości w obszarze komercji dochodzi kwestia czynszu jaki najemcy płacą dla zarządców centrów handlowych w aktualnej rzeczywistości jest on trudny do zaakceptowania. Co raz częstszym widokiem są puste powierzchnie najmu w centrach i działania jakie starają się podjąć zarządcy, aby skutecznie temu zaradzić. Jak ukazują ostanie badania GFK polonia poziom odwiedzalności w centrach handlowych daleko odbiega od tego z przed czasów pandemii. Przedsięwzięcia jakie powinni podjąć zarządcy to dokładne przejrzenie oferty proponowanych najemców, poszerzenie jej o lokalne marki i rozwinięcie nurtu ekologicznego który staje się co raz bardziej popularny.
Drugim słabym ogniwem w komercji jest obszar hotelowy od dwóch lat wzrasta ilość hoteli, pensjonatów wystawianych na sprzedaż na terenie całego kraju. Ogromny wpływ na taki stan rzeczy miała również pandemia, której konsekwencją było min. zawieszanie działalności tej branży na długi okres, potem wznowienie jednak na bardzo restrykcyjnych warunkach. Wprowadzone działania spowodowały, iż hotelarze utracili płynność finansową, aby zmniejszyć duży koszt decydowali się także na zwolnienia części lub całości zespołów. Według wypowiedzi przedstawicieli tej branży poziom rezerwacji nie powrócił do poziomu z 2019, konsumenci bardzo ostrożnie dokonują rezerwacji czasem nawet z dnia na dzień. Ceny usług hotelowych także poszły z górę w szczególności w dużych aglomeracjach takich jak Warszawa, Wrocław więc świadomy klient dwa razy przemyśli zanim podejmie decyzje.

 

                                        Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:komerecyjne na sprzedaż

 

Rynek inwestycyjny w krajach Europy.

W śród krajów Europy Środkowo-Wschodniej Polska jest na pierwszym miejscu w roku 2021 w obszarze transakcji na rynku inwestycyjnym, do takiego wyniku przyczyniły się głównie nieruchomości z obszaru magazynowego, które cieszyły się ogromny zainteresowaniem inwestorów. 1,6 mld euro to wskaźnik inwestycji w Czechach tu również największy wpływ miał sektor magazynów, zwarte transakcje stanowiły 44proc całości sprzedaży. Węgry były na trzecim miejscu z wynikiem 1,3 mld euro wszystkich transakcji, jest to wynik zdecydowanie słabszy aniżeli z czasów z przed pandemii, gdzie wartość wolumenu była na poziomie 1,8 mld euro. Wpływ na taki wynik miał głównie obszar inwestycji biurowych. którego wartość stanowiła ok 70 proc całości wolumenu. Rumunia za rok 2021 odnotowała o 25 proc większy wskaźnik sprzedaży, wyniósł on 900 mln euro. Słowacja natomiast osiągnęła w tym segmencie rezultat w wysokości 760 mln euro co pokazało, iż nadgoniła starty z roku poprzedniego, tu również jak w przypadku Polski liderem okazał się obszar inwestycji o charakterze magazynowym. Niewątpliwe dane z rynku nieruchomości ukazują, iż rekompensuje on straty wywołane pandemią w 2020 roku.

                                    Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:komercyjne na sprzedaż

 

 

Magazyny niczym Maglev (najszybszy pociąg świata) osiągają spektakularne prędkości na rynku nieruchomości komercyjnych na sprzedaż.

Zwycięzca jest tylko jeden tak można powiedzieć o sektorze powierzchni magazynowych który od czasu pandemii notuje fantastyczne wyniki w rankingu nieruchomości komercyjne na sprzedaż. Magazyny które jeszcze zaledwie kilka lat temu stanowiły nie tak duży procent na mapie Polski dziś rosną w bardzo szybkim tempie jest to odpowiedź na potrzeby rynku i przede wszystkim na zmieniające się zwyczaje zakupowe społeczeństwa. Jak pokazują statystki ponad 40 proc firm przenosi swoją działalność do świata online a wraz z tym trendem rośnie zapotrzebowanie na przechowywanie produktów dosłownie z każdego sektora począwszy od farmacji na artykułach spożywczych skończywszy. E-commrece to kanał sprzedaży który doskonale wpisał się w obowiązujące realia roku 2020 i wykorzystał panujące wtedy warunki. Na obrzeżach wielu dużych aglomeracji zaobserwować można ogromne powierzchnie magazynowe zarządzane przez znane na rynku nieruchomości firmy ich klientami są zarówno bardzo duże korporacje jak i mali gracze wchodzący dopiero na rynek handlu online. Transakcje w roku ubiegłym z obszaru magazynowego przekroczyły ponad 3 mld euro co czynni magazyny bezkonkurencyjny produktem, największą grupę w wolumenie sprzedaży stanowili inwestorzy Z Azji ok.28 proc i USA prawie 25 proc.

                                                                        Roksana Białecka-WGN-Nieruchmości