Pożyczka ma wiele zalet. To szybki zastrzyk gotówki, który umożliwi nam zakup wymarzonej rzeczy, na przykład nowego AGD lub wycieczki zagranicznej. Za jej pomocą możemy sfinansować niemal wszystko. Podejmując decyzję o tym, że pożyczka bankowa jest nam potrzebna i musimy zaciągnąć ją w banku, pamiętajmy o konieczności jej zwrotu. Raty z tytułu udzielonej pożyczki obciążą na pewien czas nasz domowy budżet, dlatego powinniśmy dużo wcześniej podjąć decyzję co do tego, czy w chwili obecnej możemy sobie na nią pozwolić.

W pierwszej kolejności powinniśmy określić jaka kwota jest nam potrzebna. Wprawdzie nie jest to łatwe, ponieważ – kiedy podejmiemy już decyzję co do tego, że pożyczka zostanie zaciągnięta – mamy ochotę pożyczyć od banku nieco większą kwotę na dodatkowe, drobne wydatki. Pamiętajmy jednak, że każda złotówka będzie musiała zostać zwrócona do banku z procentem. Nie opłaca się zatem pożyczać więcej, niż rzeczywiście potrzebujemy. Określmy, na jaką kwotę musi opiewać pożyczka, aby w całości pokryć nasze potrzeby, których nie możemy bez niej zrealizować.

Kolejnym krokiem powinno być wyliczenie wysokości miesięcznej raty, na jaką byłoby nas stać. Spiszmy wszelkie dochody, na przykład z tytułu wynagrodzenia za pracę lub renty). Ważne, aby pod uwagę były brane wyłącznie stałe i regularne dochody. Następnie rozpiszmy, ile wynoszą nasze miesięczne zobowiązania finansowe. Chodzi tutaj o czynsz, opłaty za media, koszty paliwa itp. określmy też, jaka kwota będzie nam potrzebna na wyżywienie i zakup innych rzeczy w ciągu miesiąca. Pozostała kwota określi ile mniej więcej będziemy mogli wydać na kredyt bankowy tak, aby jego spłata nie odbiła się negatywnie na naszym budżecie. Oczywiście jeśli pod koniec miesiąca nic nam nie zostaje, albo kwota ta nie jest wystarczająco wysoka, zastanówmy się, z czego możemy zrezygnować na czas spłaty pożyczki. Być może mamy jakieś abonamenty, karnety itp., z których moglibyśmy na ten czas zrezygnować. Ważne jest, abyśmy nie zaciągali pożyczki z miesięczną ratą wyższą od tej, jaką realnie będziemy w stanie oddawać do banku.
Pamiętajmy, że im dłuższy okres spłaty pożyczki, tym większa kwotę będziemy musieli zwrócić do banku. Nie warto zatem decydować się na najniższą ratę, jeśli nasz miesięczny budżet realnie umożliwi nam spłacanie większej kwoty. Im wyższa będzie rata pożyczki, tym szybciej ją spłacimy i tym samym oddamy do banku mniejszy procent.

Koniecznie porównajmy ze sobą oferty kilku banków. Pod uwagę lepiej brać rzetelne i sprawdzone instytucje finansowe, cieszące się dobrą opinią. Pamiętajmy, że w trakcie spłaty pożyczki będziemy pewnie niejednokrotnie kontaktować się z bankiem. Warto więc wybrać taki, który ma nienaganną opinię w kontaktach z klientem. Koniecznie dowiedzmy się, czy bank wychodzi klientom naprzeciw, na przykład oferując odroczony termin spłaty pożyczki albo zmianę harmonogramu spłaty w sytuacji, kiedy nieprzewidzianie zmieni się nasza sytuacja finansowa i uniemożliwi nam dalsze spłacanie rat w umówionej wysokości.

Kiedy zdecydujemy się już na bank, który ma nam udzielić pożyczkę, nie składajmy pochopnie podpisu na umowie. Pomimo, iż zależy nam na szybkim pozyskaniu gotówki, warto wstrzymać się jeszcze trochę i dokładnie przeczytać warunki umowy. Jeśli jakieś kwestie nie są dla nas jasne, koniecznie zweryfikujmy je z pracownikiem banku. Co więcej, jeśli pewne zapisy w umowie w ogóle nam nie odpowiadają, możemy negocjować z bankiem zmianę jej treści.

Pamiętajmy, że im lepiej zaplanujemy naszą pożyczkę, tym skuteczniej wyeliminujemy ewentualne problemy z jej spłatą.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN