Jednym z popularniejszych produktów bankowych jest kredyt hipoteczny. Potencjalni kredytobiorcy porównują ze sobą oferty kilku banków, aby wygrać tę najbardziej korzystną dla siebie. Często jednak mylą przy tym dwa pojęcia – kredyt hipoteczny z pożyczką hipoteczną.

Elementem wspólnym kredytu hipotecznego oraz pożyczki hipotecznej jest zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Pomiędzy tymi produktami bankowymi jest jednak jedna, znacząca różnica.

Kredyt hipoteczny to pożyczka bankowa, którą zabezpiecza się nieruchomością klienta. Pozyskane za jej pomocą pieniądze kredytobiorca może przeznaczyć wyłącznie na zakup nieruchomości, na przykład nowego mieszkania albo domu. Jeśli bank wyda pozytywną decyzję i przyzna nam kredyt, kwota kredytu zostanie przelana albo na wskazane przez nas konto bankowe dewelopera, albo bezpośrednio na nasz rachunek bankowy.

Jeśli natomiast chodzi o pożyczkę hipoteczną, to również jest ona zabezpieczana przez nieruchomość. Od kredytu hipotecznego odróżnia ją jednak dość znaczący fakt – pieniądze pozyskane z pożyczki hipotecznej możemy wydać na dowolny cel. Pieniądze możemy zatem przeznaczyć na bieżące wydatki, zakup samochodu czy na przykład umeblowanie mieszkania. Pożyczki hipoteczne udzielane są zazwyczaj w wysokości około 80 procent wartości nieruchomości kredytobiorcy. Tego rodzaju pożyczkę bankową możemy zaciągnąć zarówno w walucie narodowej, jak również obcej, na przykład franku szwajcarskim, tak kiedyś popularnym w przypadku kredytów hipotecznych.

W obu przypadkach, decydując się na pożyczenie pieniędzy z banku, powinniśmy gruntownie prześledzić oferty banków dostępne na rynku. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy podejmowaniu decyzji co do tego, z którego banku chcielibyśmy dostać pożyczkę hipoteczną albo kredyt hipoteczny?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wymagania formalne, jakie banki stawiają przed swoimi klientami. Jedne banki stosują bardziej rygorystyczne zasady, innym z kolei wystarczy mniej dokumentów do podjęcia decyzji o przyznaniu kredytu czy pożyczki. Jeżeli chcemy zaoszczędzić sobie czasu i nie utonąć w morzu formalności, wybierzmy bank, który wymaga możliwie najmniej dokumentów potwierdzających naszą wiarygodność finansową.

Kolejną ważna kwestią jest wysokość prowizji bankowej oraz dodatkowych opłat, jakimi bank będzie chciał nas obciążyć w przypadku wydania nam pozytywnej decyzji kredytowej.

Porównajmy również czas kredytowania oraz proponowany przez banki harmonogram spłaty. Jedne banki będą bowiem chciały udzielić nam kredytu na dłuższy okres czasu i z mniejszą comiesięczną ratą, inne z kolei wprost przeciwnie – pożyczą nam pieniądze na krótszy czas, z większą comiesięczną ratą.

Ważne jest również to, w jakim czasie bank podejmuje decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego albo pożyczki hipotecznej. Jeśli zależy nam bardzo na czasie, zrezygnujmy z oferty tych banków, które będą gruntownie (a co za tym idzie – długo) weryfikowały naszą zdolność kredytową.

W internecie dostępne są liczne porównywarki finansowe, prezentujące aktualne różnice w ofertach banków. Wspomogą nas one w poszukiwaniach i ułatwią wybór najlepszego banku. Do nas należy tylko podjęcie decyzji, czy chcemy zaciągnąć w banku kredyt hipoteczny na zakup domu, mieszkania albo innej nieruchomości, czy też interesuje nas bardziej pożyczka hipoteczna, dzięki której będziemy mogli wydać pieniądze na dowolny cel.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN