W lutym 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 42,88 tys. klientów, w porównaniu do 34,06 tys. rok wcześniej – jest to wzrost o 16,4%. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego br. wyniosła 292,07 tys. zł. tj. o 9,6% więcej niż w lutym 2019 r.

źródło: BIK

„Lutowa wartość indeksu jest o 3,2 p.p. wyższa od wartości ze stycznia 2020 r. (24,5%). Na obecną wartość indeksu na poziomie +27,7%, wpływa zarówno wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt jak i wzrost średniej wartości wnioskowanego kredytu, przy czym większy wpływ ma wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt” komentuje prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk BIK.

„W lutym mamy już szósty z rzędu miesięczny wzrost wartości Indeksu (od sierpnia 2019 r.). Utrzymuje się więc bardzo wysoki popyt na finasowanie nieruchomości kredytem bankowym. Trend ten szczególnie mocno dostrzegalny jest w dużych aglomeracjach i wynika z panującej tu wciąż dobrej koniunktury na rynku pracy, z napływu nowych mieszkańców do tychże aglomeracji, a także utrzymujących się niskich stóp procentowych. Nieruchomości, szczególnie w dużych aglomeracjach, z uwagi na ujemne realne stopy oprocentowania depozytów stają się aktywem inwestycyjnym. Zakupy tych nieruchomości również są lewarowane choć częściej finansowane są kapitałem własnym inwestora”– dodaje prof. Rogowski.

Biuro Informacji Kredytowej w trosce o bezpieczeństwo finansowe kredytobiorców w Polsce apeluje o to aby każde zobowiązania, a w szczególności wysoko kwotowe kredyty mieszkaniowe, zaciąganie na wiele lat traktować bardzo świadomie.

„Przy ewentualnej podwyżce stóp procentowych, której nie można wykluczyć w najbliższych latach, rata kredytu może znacząco wzrosnąć, na co powinien zwrócić uwagę każdy potencjalny kredytobiorca kredytu mieszkaniowego, kalkulując na jaki kredyt go stać” zauważa Piotr Wojewnik Dyrektor ds. Rozwoju Scoringu w BIK.

źródło: BIK